Suport bormasina cu acumulator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kiobubu
    Incepator
    • 22.aug.2006
    • 54

    Suport bormasina cu acumulator

    Buna ziua,

    Am si eu un Makita 6271 DWAE cu care as dori sa dau gauri perfect perpendiculare in piese de lemn/PAL. Ce solutii ati putea sa imi recomandati?
    Am vazut ca suportii pentru bormasini au colierul de prindere standard de 43mm, iar gatul la Makita mea este de ~51mm si este putin conic. O solutie ar fi "Wolfcraft 4525404 Drill Guide Attachment" insa nu il gasesc la noi. La noi nu am vazut varianta cu mandrina ci doar suportul mobil fara mandrina, deci cu colier de 43mm. Daca nu o sa primesc ceva idei utile ma gandesc sa incerc sa fac din tevi si fitinguri de cupru ceva similar, desi am dubii in legatiura cu precizia lucrarii pe care o voi putea face eu (2 tevi de cupru prinse pe o baza de lemn, pe care vor culisa cate un T care va sustine traversa pe care se va monta masina de insurubat/gaurit).

    Multumesc anticipat si La Multi Ani!
  • kiobubu
    Incepator
    • 22.aug.2006
    • 54

    #2
    Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

    Nici una? ...

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

      Depinde ce intelegi prin " perfect perpendicular". Toti suportii pt. bormasini au un anumit joc avand lagare de culisare metal pe metal.
      Daca te straduiesti cred ca poti gasi in comert cele necesare pt. confectionarea unui suport mai bun si anume: doua colivii cu bile sferice de, sa zicem, 50 mm lungime. In functie de diametrul interior si cel exterior cauti o bara.teava ce va culisa pe interiorul coliviei si o alta teava ce va forma camasa coliviei de care te "prinzi" cu suportul de mandrina. Ai grija ca axele pe care culiseaza coliviile sa fie cu atat mai solide, cu cat gaurile pe care le vei da vor fi mai departe de marginea materialului, si cat de mari sunt in diametru. Exista pericolul ca axele/tevile sa se arcuiasca si astfel gaura sa nu mai fie perpendiculara si nici in cote sau cilindrica. Trebuie ca si axele sa fie montate perpendicular pe masa de lucru.
      Succes !

      Comentariu

      • kiobubu
        Incepator
        • 22.aug.2006
        • 54

        #4
        Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

        Uuu aaa iii ... Nu am studii in mecanica, deci se poate ca daca as vedea acea colivie cu bile sferice as recunoaste-o, insa numele imi este nefamiliar. Este ceva ca acesta http://www.cnindustrial.ro/images/produse/ina/2.gif , doar cu sfere in locul acelor bare?
        Vreo sugestie cam cat costa asa ceva si unde as putea gasi?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • kiobubu
            Incepator
            • 22.aug.2006
            • 54

            #6
            Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

            Multumesc, insa acest fel de suport are prindere de 43mm, iar gatul la Makita mea este de ~51mm.
            Am vazut ceva similar la Horbach cu 70ron si poate ies mai ieftin daca il iau pe acela, tai colierul acela de 43mm si improvizez ceva pt. diametrul dorit de mine.

            Comentariu

            • BLK
              Incepator
              • 28.iun.2010
              • 15

              #7
              Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

              Vrei sa dai gauri pentru balamale cu bormasina cu acumulator? Nu mai bine folosesti o bormasina la 220? Am facut cateva teste si dupa cateva balamale gaurite a murit acumulatorul, consuma destul de mult freza de 35mm. Asa cu bormasina normala poti lua orice suport...

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #8
                Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

                Gaurile pt balamale se pot da si cu "mana", nu prea conteaza daca dai un pic mai adanc.

                Comentariu

                • kiobubu
                  Incepator
                  • 22.aug.2006
                  • 54

                  #9
                  Răspuns la: Suport bormasina cu acumulator

                  Gaurile pentru balamale au fost doar un exemplu. Sunt multe alte situati cand un astfel de suport este mai mult decat bine venit.
                  Intre timp am luat o bormasina cu cablu si cred ca o sa improvizez un suport din lemn. Sunt ceva idei pe net.
                  Multumesc pentru sugestii.

                  Comentariu

                  Procesare...