Masina de insurubat si gaurit cu percutie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Paulorossi
    Membru
    • 24.aug.2010
    • 271

    Masina de insurubat si gaurit cu percutie

    Salut prieteni,

    As fi interesat sa cumpar o masina combi de insurubat si gaurit cu percutie cu care sa pot da gauri in planseu de beton(gauri de diamteru max 10) si care sa o folosesc la fixarea aplicilor,candelabrelor,etc sa nu mai fiu nevoit sa car dupa mine rotopercutorul si toate prelungitoarele cand dau o gaura in fiecare camera.Stiu ca ciocanul rotopercutor cu acumulatori este net superior deoarece are percutie pneumatica dar masina combi are si alte avantaje,e mai ergonomica,o pot folosi mai usor la insurubari,gauriri deoarece ma pot folosi de reglajele de cuplu.
    In concluzie credeti ca ar fi eficienta masina combi de insurubat si gaurit cu percutie pt dat gauri de diametre mici in beton?
    Orientaiv m-am orientat spre BOSCH GSB 14.4 VE-2-LI,care are si cuplu destul de mare,are si autonomic si e destul de usoara pt performantele ei.
    Alternativ,ar fi modelul Makita BHP458RFE.
    Foloseste cineva gama respectiva de masini?Se poate da gauri cu usurinta in beton?
    Daca mai sunt si alte recomandari sau alte modele cu care aveti experienta va rog sa le mentionati.

    Multumesc anticipat
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Masina de insurubat si gaurit cu percutie

    Sincer ma cam indoiesc ca veti putea da gauri in beton cu masinuta respectiva , in bca sau caramida este posibil, dar beton ???
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #3
      Răspuns la: Masina de insurubat si gaurit cu percutie

      Nu o sa poti da gaura in beton cu masini de genul , au percutia mecanica - se pot folosii ocazional pentru caramida , BCa , tencuieli , ca sa dai o gaura in betin de fi 10 o sa consumi jumatate de acumulator . Daca e sa alegi iti recomand makita care inca sunt facute in japonia fata de Bosch- Malaezia - , eu am modelul 14.4 ve2 mai vechi cu bateri nimh de care sunt foarte multumit dar care era atuncea facuta in Elvetia

      Comentariu

      Procesare...