Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 205

    Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

    In viitorul (mai mult sau mai putin) apropiat o sa imi iau un abric(pentru lucrari hobby). Ce parere aveti despre urmatoarele doua produse?



    Voi ce ati alege dintre cele doua? La pret si parametri ar fi cam acelasi lucru...Nu stiu ce inseamna turatia de mers in gol: e turatia motorului sau turatia cutitelor? Ca daca ar fi turatia cutitelor, atunci Metabo ar fi mai ok pt ca are diametrul mai mare (63 mm fata de 55 la Bernardo) si in consecinta viteza mai mare.
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260 ?

    Sal. Turatia de mers in gol este in mod normal turatia la care se roteste ceva cind nu este in sarcina,in cazul acesta cind nu tai nimic si in mod normal ar trebui sa fie turatia cutitelor
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #3
      Răspuns la: Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260 ?

      La un polizor unghiular spre ex. cind scrie pe el 10000 rotatii clar se refera la turatia finala, a discului cea a motorului find mult mai mare, intre motor si disc find reductorul care scazind turatia creste cuplul
      Ma gindesc ca find un abriht cumparat e aceaiasi treaba, la unul artizanal lucrurile pot fi diferite
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • bgd_stanescu
        Membru
        • 18.dec.2009
        • 205

        #4
        Răspuns la: Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260 ?

        Asa ma gandeam si eu...
        In cazul asta, probabil ca Metabo ar fi o alegere mai buna, ca are viteza mai mare a cutitelor.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #5
          Răspuns la: Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260 ?

          Eu vad ca Bernardo are 6700 fata de 6500 ale lui Metabo !

          Comentariu

          • bgd_stanescu
            Membru
            • 18.dec.2009
            • 205

            #6
            Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

            Da, dar Metabo ar avea raza butucului care tine cutitele mai mare, deci viteza perimetrala (viteza cutitului) mai mare, chiar daca are mai putine turatii.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

              Pai ce conteaza: viteza sau numarul de rotatii ? Eu stiu ca numarul de rotatii conteaza la o astfel de scula, nu viteza data de un diametru mare. Ar mai fi si numarul de cutite.
              La 6500 de rot/min nu prea mai conteaza o diferenta mica de diametre.

              Comentariu

              • bgd_stanescu
                Membru
                • 18.dec.2009
                • 205

                #8
                Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                Diferenta de diametre pare mica, dar din ea rezulta o diferenta de viteza foarte mare. Tocmai viteza conteaza si turatia sculelor e adaptata in asa fel incat viteza perimetrala sa nu depaseasca o anumita valoare.

                De exemplu la flexul mic turatia e 11.000 rot/min iar la flexul mare e parca vreo 6.000 rot/min -> asta pentru a pastra o viteza perimetrala a discului de flex mai mica decat o anumita valoare pana la care rezista acel disc. Daca turatia flexului mare ar fi de 11.000 rot/min, atunci viteza perimetrala ar fi enorma si discul de flex s-ar dezintegra.

                La abric, cu cat viteza perimetrala e mai mare, cu atat cutitul "musca" mai rapid din lemn si ar trebui sa iasa o taietura mai buna. Da, si numarul de cutite e foarte important pentru ca daca ai mai multe ar trebui sa "muste" de mai multe ori pe fiecare centimetru, deci un rezultat mai bun.

                Comentariu

                • poolonik
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2006
                  • 346

                  #9
                  Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                  Cele doua modele fiind asemanatoare ,cred ca mai degraba ar trebui sa va interesati de :
                  - carui model i se schimba cutitele mai repede si usor
                  - care model are cutite mai durabile
                  -care model are suportul mai solid, sa nu vibreze
                  Un prieten si-a cumparat o Makita si din pacate la nodurile din material din brad se ciobesc cutitele. Il foloseste doar pentru material din tei.

                  Comentariu

                  • bgd_stanescu
                    Membru
                    • 18.dec.2009
                    • 205

                    #10
                    Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                    Da, asa e, dar unde sa ma interesez? Daca mi le da cineva cate o saptamana pe fiecare sa ma joc cu ele, apoi o sa pot sa aleg mai usor

                    Comentariu

                    • poolonik
                      Membru Marcant
                      • 18.nov.2006
                      • 346

                      #11
                      Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                      Mda, din cate am inteles eu, Metabo ar avea probleme la schimbatul si aliniatul cutitelor si cam incomoda schimbarea de la rindeluit la degrosat. Pentru a o pregati de degrosat sunteti nevoit sa dati masa jos pe cand la Bernardo se rabateaza intr-o parte ca la masinile profesionale. la bernardo primiti iti si un dispozitiv de calibrat cutitele. Acum na, o avea si asta problemele lui dar nu prea gasesc informatii.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • provilla
                        Membru Marcant
                        • 23.mar.2010
                        • 681

                        #12
                        Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                        Al doilea model pare mai profesional
                        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                        Comentariu

                        • bgd_stanescu
                          Membru
                          • 18.dec.2009
                          • 205

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                          Postat în original de poolonik
                          ...la bernardo primiti iti si un dispozitiv de calibrat cutitele. Acum na, o avea si asta problemele lui dar nu prea gasesc informatii.
                          Are si Metabo, daca dispozitivul ala e "lera", cum arata la sfarsitul videoclipului asta:

                          Comentariu

                          • bgd_stanescu
                            Membru
                            • 18.dec.2009
                            • 205

                            #14
                            Răspuns la: Abric Metabo HC 260 sau Bernardo PT 260

                            Postat în original de provilla
                            Al doilea model pare mai profesional
                            Da, toate utilajele stilul "cabinet" par mai profesionale, dar important e ce e in cutie
                            M-am uitat la ambele produse si ce se vede sigur e ca Metabo are lateralele din fonta, adica tot sistemul e prins in acea fonta. La Bernardo nu se vede pana unde vine fonta din laterala, dar pare ca e fonta doar cativa centimetri sus, pentru a tine mesele. Fonta asta pare sa fie prinsa apoi de o carcasa de tabla in suruburile alea negre. Sistemul mesei de degrosare e prins sus in fonta si jos in tabla, ceea ce mi se pare un minus... dar probabil ca tabla aia e foarte groasa nu nu are importanta.

                            Comentariu

                            Procesare...