Extinctoare , modele si specificatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Extinctoare , modele si specificatii

    Doresc sa cumpar un extinctor pentru casa ( am montat un termosemineu si as vrea sa am o masura de siguranta cat de cat daca se intampla ceva ) . Am rascolit netul si am vazut ca sunt mai multe tipuri , clasificate in functie de suprafata , dar ce nu am gasit nicaieri , specificatiile si diferenta intre cele cu pulbere si cele cu spuma - inclin sa cred ca as avea nevoie de unul cu pulbere ca sunt cele mai intalnite . Suprafata unde este termosemineul este un hol de 2,6 m pe 11 m , din calcule un extinctor P6 ar fi ok ? Sau 2 bucati ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    #2
    Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

    Cele cu spuma nu pot fi folosite la incendii in care sunt implicate fire ce au curent electric pe ele !
    Asa ca, cel mai bun lucru ar fi sa aveti cate unul din fiecare !

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 925

      #3
      Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

      La curent cele cu CO2 sunt recomandate pentru a inabusi focul fara riscul de alte scurt circuite.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru marcant
        • 23.iun.2013
        • 841

        #4
        Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

        In opinia mea cele cu CO2 sunt best of the best. Numai ca este o mica problema cu ele. In spatiile inchise dioxidul de carbon poate duce la lesinul aluia de-l foloseste asa ca atentie sporita la utilizare. Cele cu pulbere sunt "universale" si relativ sigure la utilizate. Doua bucati pozitionate in locuri accesibile si opuse zonei cu risc crescut de incediu sunt ok.

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 925

          #5
          Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

          Corect.
          Dar cele cu pulbere lasa in urma o mizerie de nedescris.
          Cu CO2 daca ai inabusit focarul in 60-120 de secunde ca mai mult nu prea duce rezervorul nu e risc.
          Ce tre sa stie cel care il foloseste e ca inainte de utilizare tre sa ia un plaman MARE de aer si sa isi tina respiratia pana iese din acea incapere.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

            Doamne fereste ! Sa nu se intample, dar daca este nevoie mai bine cureti decat sa arda !
            Acum ceva timp, la serviciu, un natang a declansat unul cu praf in curtea fabricii. O ora nu s-a putut sta si era un spatiu de cca. 1000 mp in aer liber , delimitat pe o parte si cealalta opusa de cladiri inalte de 2 etaje. Curtea era cam de 50x20 ml !
            In armata s-a produs un mic incendiu la atelierul tamplarului...la fel un panicat a "spart" un stingator cu praf....l-am scos lesinat de acolo !!!
            Ultima editare de spik1; 13.dec.2014, 10:41.

            Comentariu

            • sisica_si
              Membru Marcant
              • 19.dec.2013
              • 925

              #7
              Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

              La munca sunt in echipa de interventie PSI si asa ne-au instruit.
              Lucrand la birou, in spatiu inchis sa ne tinem respiratia si sa evitam deschiderea geamului sa nu alimentam cu oxigen focarul.
              CO2 si fuguta afara.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Extinctoare , modele si specificatii

                Astea cu CO2 ce tip sunt ?
                Din ce am citit unul de 6 kg are actiune de 12 secunde ( suficient pt stingere inceput de incendiu ) .
                Locatia este etajul 2 al casei mele , unde tavanele sunt din lambriu de lemn - de asta m am gandit sa fiu prevazator .
                Deci de care sa cumpar ?
                Multumesc
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                Procesare...