Diamant taiere sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 619

    Diamant taiere sticla

    Buna ziua.
    Am avut de taiat niste bucati de sticla acasa si am incercat cu un diamant mai vechi pe care il aveam (din acela cu mai multe rotite) dar din pacate nu prea taie foarte bine.
    M-am uitat pe net sa vad ce diamante ai sunt si pe langa cele clasice am vazut ca sunt unele cu ulei. Sunt mai bune aceastea cu ulei? Se poate incarca cu ulei sau acre este principiul acestu diamant?

    Multumesc.
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Diamant taiere sticla

    Cu gaz. Nu gaz ca stare de agregare ci un subprodus in urma rafinarii titeiului.

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 619

      #3
      Răspuns la: Diamant taiere sticla

      Postat în original de Scifficus
      Cu gaz. Nu gaz ca stare de agregare ci un subprodus in urma rafinarii titeiului.
      Acum am dat search pe google la 'diamant gaz" si nu vad nimic.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: Diamant taiere sticla

        Nici nu ai sa vezi.

        Pentru anumite operatii, de exemplu taierea unei sticle subtiri sau curbe stranse si linii scurte se foloseste un diamant cu rola, lubrefiata. Logic si de ce.

        Acel lubrefiant, din ratiuni diverse, trebuie sa indeplineasca mai multe functii in acelasi timp. Sa nu pateze anumite sticle, sa fie usor de curatat, sa lubrefieze rola dar cel mai important e sa nu adune particulele fine de sticla intre rola si suportul ei sau in zona axului incat sa blocheze rola in miscarea ei libera. Folosirea unui ulei ordinar poate duce la patinarea rolei pe sticla in anumite cazuri, ca atare metoada traditionala este folosirea altor substante cu proprietati cerute. Lichidele folosite si la indemana sunt: gaz, kerosen, WD40, bezina, diluant, etc.

        Comentariu

        • todorovicim
          Membru
          • 31.dec.2010
          • 179

          #5
          Răspuns la: Diamant taiere sticla

          Postat în original de Scifficus
          Nici nu ai sa vezi.

          Pentru anumite operatii, de exemplu taierea unei sticle subtiri sau curbe stranse si linii scurte se foloseste un diamant cu rola, lubrefiata. Logic si de ce.

          Acel lubrefiant, din ratiuni diverse, trebuie sa indeplineasca mai multe functii in acelasi timp. Sa nu pateze anumite sticle, sa fie usor de curatat, sa lubrefieze rola dar cel mai important e sa nu adune particulele fine de sticla intre rola si suportul ei sau in zona axului incat sa blocheze rola in miscarea ei libera. Folosirea unui ulei ordinar poate duce la patinarea rolei pe sticla in anumite cazuri, ca atare metoada traditionala este folosirea altor substante cu proprietati cerute. Lichidele folosite si la indemana sunt: gaz, kerosen, WD40, bezina, diluant, etc.
          Cred ca vdingo11 nu a inteles ca e vorba de petrol-lampant si nu gaz de butelie...Eu am un diamant industrial, pe care il folosesc,insa portiunea unde fac taierea,"degresez"cu o carpa imbibata cu motorina(am sa incerc sa folosesc benzina sau diluant,petrol-l.,nu se mai gaseste).Merge excelent...

          Comentariu

          • sonne
            Incepator
            • 24.aug.2009
            • 54

            #6
            Răspuns la: Diamant taiere sticla

            Pe vremuri, la PECO-urile de cartier se gasea gaz (petrol lampant). Se mai gaseste pe undeva?

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Diamant taiere sticla

              Combustibil pentru faclii decorative. Se gaseste in mai toate magazinele mari.

              Comentariu

              Procesare...