Scule marca FLEX

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Scule marca FLEX

    Sal. Deschid acest subiect despre scule marca FLEX, find o firma rar intilnita la noi dar de o calitate ridicata. Nu stiu prea multe despre ei,din ce am gasit pe net fac chestii profi gen freze de beton, slefuitoare de pereti si alte suprafete si ceva polizoare mai deosebite. Am cumparat de curind un polizor unghiular marca FLEX (S.H.) si cu toate ca e folosit merge incredibil de fin si exact. In prima faza am crezut ca are probleme si nu se tureaza la nominal(11000 rot/min) ca sunet si vibratii parea ca se roteste undeva la 5-6000 dar ma inselam,mergea la nominal dar fiind bine facut si echilibrat merge ca albina
    Alta chestie faina este ca capatul axului nu se sprijina intr-o simpla bucsa de alama ca la Bosch de ex.ci are rulment cu ace. L-am desfacut si pot atasa o imagine cu partea mecanica unde este si rulmentul cu aceClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	FLEX.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	259,4 KB 
ID:	640770
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Sal. Am lucrat ceva mai mult cu flexul de la Flex si desi are 1400W,trage mult mai bine in sarcina decit Bosch-ul de 1500W.
    Nu stiu la alte game de scule,dar la polizoare unghiulare Flexul sunt tari. Acesta pe care il detin desi este un model mai vechi,se comporta exceptional, probabil poate fi comparat cu Hilti sau Festool
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • iahim_namor
      Membru
      • 02.mar.2015
      • 215

      #3
      Re: Scule marca FLEX

      Postat în original de Temelye
      ..Alta chestie faina este ca capatul axului nu se sprijina intr-o simpla bucsa de alama ca la Bosch de ex.ci are rulment cu ace...
      Si Makita are la polizoare unghiulare aceeasi chestie: rulment in loc de bucsa.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #4
        Răspuns la: Scule marca FLEX

        Da, clar merge mai fin si tine mai mult cu rulment decit cu bucsa. Ce nu stiu este faptul ca in situatia ca se duce rulmentul se poate schimba numai rulmentul sau se schimba cu tot cu capul de aluminiu. Intreb aceasta deoarece pe schema explodata de la Makita acel rulment nu apare de paraca nu ar exista. Probabil nu apare ca si piesa separata ci se vinde numai impreuna cu capul de aluminiu
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • iahim_namor
          Membru
          • 02.mar.2015
          • 215

          #5
          Re: Răspuns la: Scule marca FLEX

          Postat în original de Temelye
          ...pe schema explodata de la Makita acel rulment nu apare de paraca nu ar exista...
          Nu stiu la ce schema te uiti. Eu am flexul asta: http://www.atelierultau.ro/piese-de-...030-p-878.html
          Dupa cum vezi in poza, rulmentii despre care vorbim sunt pozitiile 20 si 25 (pot confirma pt ca l-am si desfacut acum un an).
          Oricum, daca nu esti un utilizator comercial (utilizare intr-o sectie cel putin cateva ore pe zi), cred ca faci scenarii care duc prea departe pentru o scula profesionala utilizata acasa Asa pot sa imi imaginez si eu ca se rupe aia, ca se crapa aia, ca se roade cealalta, ...etc si deja nici o scula nu mai e buna pentru mine ca imi fac griji cum voi schimba eu piesa aia.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #6
            Răspuns la: Scule marca FLEX

            E corect ce spui dar era vb de flex mic Makita. Sa spunem varianta de 1400 de vati . E adevarat la cele mari apare rulmenul din capat insa nu si la cele mici. Eu am cautat si nu am gasit.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • iahim_namor
              Membru
              • 02.mar.2015
              • 215

              #7
              Re: Răspuns la: Scule marca FLEX

              Nu inteleg ce vrei sa spui...am citit de doua ori.
              Cel pe care il am eu e de 125mm si 720W. Pentru el e link-ul cu schema. Vrei sa verific si la cele mai mari?

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                #8
                Răspuns la: Scule marca FLEX

                Sal. Scuze,am facut confuzie de cod. Pe moment am confundat GA5030 cu GA9030 care esta flex mare. La unele modele de flexuri mici Makita nu apare pe schema explodata rulmentul mic
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #9
                  Răspuns la: Scule marca FLEX

                  Cind spuneam flex mic Makita ma refeream la cele de 1400W gen 9565, 9565CR, 9565CVR, etc. La acestea nu apare pe schema explodata rulmentul mic din capatul axului numai cel de pe ax si am presupus ca daca la gama de virf nu apare cu atit mai putin la cele de puteri mai mici. Dar nu e asa,am presupus fara sa verific amanuntit
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • iahim_namor
                    Membru
                    • 02.mar.2015
                    • 215

                    #10
                    Re: Răspuns la: Scule marca FLEX

                    Postat în original de Temelye
                    ...gen 9565, 9565CR, 9565CVR, etc. La acestea nu apare pe schema explodata rulmentul mic din capatul axului ...
                    Cel mai sigur e sa cumperi unul si sa il desfaci ca sa verifici

                    Comentariu

                    • Tberius
                      Incepator
                      • 13.ian.2016
                      • 22

                      #11
                      Răspuns la: Scule marca FLEX

                      Sculele FLEX si KRESS ,nu ca nu sunt intalnite la noi ci nu le gasim in hypermarketuri si magazine de profil deoarece in general se adreseaza utilizarii profesionale (firme de confectii metalice etc). Sunt cu totul in alta gama decat ceea ce se gaseste prin magazinele de bricolaj .Sunt mult mai scumpe insa ai fiabilitate mare si service prompt.

                      Personal am achizitionat din UE si am vandut unei firme de confectii metalice acum cativa ani vreo 6 polizoare unghiularei 4 FLEX si 2 KRESS. Pe atunci un polizor unghiular de 800w si 125 mm costa in jur de 350 de ron. In perioada garantiei s-a defectat 1 singur FLEX care l-am intors la producator si a fost schimbat fara discutii. Cauza constatata de ei a fost astuparea gaurilor de aerisire cu manusa in timpul utilizarii fapt ce a determinat supraincalzirea etc. Cu toate acestea s-a schimbat fara nici un fel de obiectii.

                      Comentariu

                      • doru_marciuc
                        Living Legend
                        Expert amenajari
                        • 01.oct.2012
                        • 1393

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                        Postat în original de Tberius
                        Sculele FLEX si KRESS ,nu ca nu sunt intalnite la noi ci nu le gasim in hypermarketuri si magazine de profil deoarece in general se adreseaza utilizarii profesionale (firme de confectii metalice etc). Sunt cu totul in alta gama decat ceea ce se gaseste prin magazinele de bricolaj .Sunt mult mai scumpe insa ai fiabilitate mare si service prompt.

                        Personal am achizitionat din UE si am vandut unei firme de confectii metalice acum cativa ani vreo 6 polizoare unghiularei 4 FLEX si 2 KRESS. Pe atunci un polizor unghiular de 800w si 125 mm costa in jur de 350 de ron. In perioada garantiei s-a defectat 1 singur FLEX care l-am intors la producator si a fost schimbat fara discutii. Cauza constatata de ei a fost astuparea gaurilor de aerisire cu manusa in timpul utilizarii fapt ce a determinat supraincalzirea etc. Cu toate acestea s-a schimbat fara nici un fel de obiectii.
                        Despre Kress nu știu mare lucru, dar Flex, este ca Adidas sau Xerox.
                        Am avut șansa să lucrez cu acest gen de scule și spun că este diferență mare, față de medie.

                        Comentariu

                        • insolventul
                          Membru
                          • 26.iul.2012
                          • 236

                          #13
                          Răspuns la: Scule marca FLEX

                          Deci: cand cautati Flex inseamna ca sunteti hotarat.
                          cand cautati polizor unghiular inseamna ca nu cautati Flex.

                          Comentariu

                          • doru_marciuc
                            Living Legend
                            Expert amenajari
                            • 01.oct.2012
                            • 1393

                            #14
                            Răspuns la: Scule marca FLEX

                            Postat în original de insolventul
                            Deci: cand cautati Flex inseamna ca sunteti hotarat.
                            cand cautati polizor unghiular inseamna ca nu cautati flex.
                            Așa este, dar scurt, comod și universal. Mă refer la cuvânt, de ce să ne mai încâlcim în limbă? Cumpărăm adibași, tragem la xerox și mai nou, tăiem cu flexul. Stați liniștit, curând vor fi adăugate în marea carte a limbii.

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #15
                              Răspuns la: Scule marca FLEX

                              Postat în original de Temelye
                              Sal. Deschid acest subiect despre scule marca FLEX, find o firma rar intilnita la noi dar de o calitate ridicata. Nu stiu prea multe despre ei,din ce am gasit pe net fac chestii profi gen freze de beton, slefuitoare de pereti si alte suprafete si ceva polizoare mai deosebite. Am cumparat de curind un polizor unghiular marca FLEX (S.H.) si cu toate ca e folosit merge incredibil de fin si exact. In prima faza am crezut ca are probleme si nu se tureaza la nominal(11000 rot/min) ca sunet si vibratii parea ca se roteste undeva la 5-6000 dar ma inselam,mergea la nominal dar fiind bine facut si echilibrat merge ca albina
                              Alta chestie faina este ca capatul axului nu se sprijina intr-o simpla bucsa de alama ca la Bosch de ex.ci are rulment cu ace. L-am desfacut si pot atasa o imagine cu partea mecanica unde este si rulmentul cu ace[ATTACH=CONFIG]91963[/ATTACH]
                              Sal , pe partea de polizoare Felx alaturi de Fein si Hilti sunt cele mai bune din clasa lor , din experienta proprie ordinea ar fii urmatoarea
                              1. Fein
                              2. Flex.
                              3.Hilti
                              4. makita.( modelele mai vechi )
                              5. Metabo
                              6.AEG, Bosch , Dewalt, Ridgid, ....cele mai proaste fiind Bosch si Dewalt

                              Comentariu

                              Procesare...