Scule marca FLEX

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Normal ca se schimba doar rulmentul , ii ei seria , mergi si cumperi unul de calitate si il schhimbi , astia de la makita is smecheri , la un demolator de 30 kg pe schema de ansamblu imi dadea o singura piesa cu un singur cod care costa 700 ron , mie imi tre de fapt un ansamblu al piesei , un bolt care costa 5 ron dar care nu se livra decat cu tot cu piesa , ... sa fii prost sa dai atataia bani ..

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #17
      Răspuns la: Scule marca FLEX

      Multam de idee, cred ca acesta este motivul pentru care anumite piese mai ieftine nu apar pe schema explodata. Chestie de marketing
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #18
        Răspuns la: Scule marca FLEX

        Sal.
        Sculele marca Flex sunt frecvent folosite in Elvetia de exemplu. De asemenea mai folosesc mult DeWalt ( cu toate ca sunt mult sub Flex) datorita pretului f scazut al sculelor americane in Elvetia. Tot ce inseamna produse electrice sau electronice americane sunt ieftine in Elvetia Spunea cineva ca francezii sau italienii cumpara din Elvetia iphone-uri find mai ieftine decit la ei. In Elvetia in general produsele sunt mai scumpe si mai de calitate dar cind sunt reduceri sunt pe bune,la diferente mari fata de pretul initial
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #19
          Răspuns la: Scule marca FLEX

          Minerul de la polizorul unghiular mic marca Flex are un sistem practic de cheie inclusa . Bun pt cei ce pierd cheileClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0617.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	155,7 KB 
ID:	627475Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0618.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	156,5 KB 
ID:	627476
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

            Cel mai bun sistem de strangere a pansei este cel cu piulita cu autoblocare de la Metabo , simplu , eficient , nu necesita scule ptr strangere / desfacere ( singurul dezavantaj e cada o pierzi trebuie sa comanzi alta ) , pacat ca detin patentul si nu e implementata si la alti producatori . Au si cei de la Bosch ceva cu autostrangere dar e mult mai mare si greoaie ptr folosit .

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

              Postat în original de dummy_
              Cel mai bun sistem de strangere a pansei este cel cu piulita cu autoblocare de la Metabo , simplu , eficient , nu necesita scule ptr strangere / desfacere ( singurul dezavantaj e cada o pierzi trebuie sa comanzi alta ) , pacat ca detin patentul si nu e implementata si la alti producatori . Au si cei de la Bosch ceva cu autostrangere dar e mult mai mare si greoaie ptr folosit .
              M-am uitat pe net dupa piulita cu autostringere de la Metabo,dar probabil nu am avut rabdare sa caut suficient. Cam pe la ce pret se situeaza?
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                Postat în original de Temelye
                M-am uitat pe net dupa piulita cu autostringere de la Metabo,dar probabil nu am avut rabdare sa caut suficient. Cam pe la ce pret se situeaza?
                Se poate folosii doar pe polizoarele metabo adaptate ptr acest sistem , axul de strangere a piulitei are 2 caneluri pe care vine fixata piulita , sistemul e foarte ok din cauza ca este la fel de mic ca si o piulita normala si in plus daca panxa se blocheaza , merge in gol .

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #23
                  Răspuns la: Scule marca FLEX

                  Desfacind un Makita nou, am desfacut si flexul marca Flex sa ma uit la vaselina din reductor.( atasez imagini) Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0858.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,0 KB 
ID:	628002Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0859.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	170,4 KB 
ID:	628003Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0860.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	250,3 KB 
ID:	628004Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0861.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,1 KB 
ID:	628005 Era destul de plin, o vaselina fina de culoarea gemului de caise. Spre deosebire de Makita care are in capul axului rulment normal, Flexul are rulment cu ace. Din acest punct de vedere e mai ok Makita, un rulment normal find mai solid ca si unul cu ace. Per anasamblu ma gindesc ca totusi e mai solid Flexul, unii spun ca modelele Makita mici de 1400W daca sunt fortate repetat le apar descentrari ale axului motorului, dar acestea sunt cazuri extreme. Probabil ca cine a fortat in asemenea hal un flex mic Makita, daca forta un asfel, Bosch se ducea cu totul inainte sa apara descentrari de ax.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • rotinel231
                    Incepator
                    • 26.mar.2012
                    • 15

                    #24
                    Răspuns la: Scule marca FLEX

                    Salutare ! De rotopercutoarele Flex stiti ceva ? Imi plac caracteristicile unui FHE 2-22 si as dori sa stiu ceva pareri despre el.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                      Postat în original de rotinel231
                      Salutare ! De rotopercutoarele Flex stiti ceva ? Imi plac caracteristicile unui FHE 2-22 si as dori sa stiu ceva pareri despre el.
                      M-am uitat, arata bine dar concret nu am lucrat. Orcum, pe linga casa e excelenta, dar pt lucrari mai solicitante e nevoie de o clasa mai masiva putin, cu energie de imapact macar un 3j
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • rotinel231
                        Incepator
                        • 26.mar.2012
                        • 15

                        #26
                        Răspuns la: Scule marca FLEX

                        Mi-ar trebui pt gauri de diblu de 6,8,10 mai rar 12 ; si am inteles ca pt gauriri precise ar trebui maxim 2,5J . Folosesc de cativa ani un Budget ieftin , cu motor vertical , care ar fi Ok doar ca o gaura data cu burghiu de 6 iese ceva intre 7 si 8 mm ...cum e mai rau

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #27
                          Răspuns la: Scule marca FLEX

                          Da, e real,scula potrivita pt aplicatia potrivita. Daca o folositi preponderent la gauri mici sunt convins ca e incomparabil mai buna si placut de lucrat cu ea decit ce aveti la ora actuala. Eu zic ca merita, la cit lucrati o sa o aveti multi ani.Pretul e ok, poate prindeti si o oferta....In cazul meu,eu folosind mai mult daltuirea si gauri de 18-22, am nevoie de forta de impact undeva la 3J
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                            Postat în original de Temelye
                            Da, e real,scula potrivita pt aplicatia potrivita. Daca o folositi preponderent la gauri mici sunt convins ca e incomparabil mai buna si placut de lucrat cu ea decit ce aveti la ora actuala. Eu zic ca merita, la cit lucrati o sa o aveti multi ani.Pretul e ok, poate prindeti si o oferta....In cazul meu,eu folosind mai mult daltuirea si gauri de 18-22, am nevoie de forta de impact undeva la 3J

                            Un clip despre fabricarea polizoarelor Flex , arata exact modelul de care sunt interesat . Se pare ca la fel ca la Fein , toate componentele importante sunt fabricate de catre ei .

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

                              Postat în original de dummy_
                              https://www.youtube.com/watch?v=_9bpd4vCdZo
                              Un clip despre fabricarea polizoarelor Flex , arata exact modelul de care sunt interesat . Se pare ca la fel ca la Fein , toate componentele importante sunt fabricate de catre ei .
                              Impresionant. La cum sunt fabricate, isi merita banii. Am modelul prezentat. l-am luat second, dar merge impecabil.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • rotinel231
                                Incepator
                                • 26.mar.2012
                                • 15

                                #30
                                Răspuns la: Scule marca FLEX

                                Interesant videoclipul de pe YT. Totusi ma gandesc ca ar fi mai vechi , pentru ca , cautand informatii despre sculele Flex am ajuns pe un forum strain in care se spunea ca au fost cumparati de chinezi acum 2 -3 ani.

                                Comentariu

                                Procesare...