Scule marca FLEX

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #31
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de rotinel231
    Interesant videoclipul de pe YT. Totusi ma gandesc ca ar fi mai vechi , pentru ca , cautand informatii despre sculele Flex am ajuns pe un forum strain in care se spunea ca au fost cumparati de chinezi acum 2 -3 ani.
    Da se pare ca ai dreptate ....sper sa nu inceapa sa faca rabat la calitate , produc sule de peste 90 de ani , ar fii pacat ..

    Comentariu

    • rotinel231
      Incepator
      • 26.mar.2012
      • 15

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

      Postat în original de dummy_
      produc sule de peste 90 de ani ,

      Am fost azi intr-un magazin de bricolaj; spre surprinderea mea , aveau si un stand cu scule Flex , printre care si 2 rotopercutoare (exact ce ma interesa) . Asa ca am profitat si am facut o proba (statica) . Am pus un burghiu de 10x250 in Flex-ul 2-22 , intr-un Makita 2460 si intr-un Bosch 2-24 si am incercat sa vad ce bataie are la varf. La Flex mi s-a parut ca are cea mai mica bataie, la Makita un pic mai mare si la Bosch cea mai mare. De asemenea sculele Flex pareau cele mai finisate iar Makita era la polul opus.
      Sa vedem si ce retea de service are Flex ; daca e Ok ,o sa-mi cumpar unul.
      Stiu ca ,,proba '' asta nu e cine stie ce de relevanta , dar in lipsa altor informatii, ...

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1387

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

        Postat în original de rotinel231

        Am fost azi intr-un magazin de bricolaj; spre surprinderea mea , aveau si un stand cu scule Flex , printre care si 2 rotopercutoare (exact ce ma interesa) . Asa ca am profitat si am facut o proba (statica) . Am pus un burghiu de 10x250 in Flex-ul 2-22 , intr-un Makita 2460 si intr-un Bosch 2-24 si am incercat sa vad ce bataie are la varf. La Flex mi s-a parut ca are cea mai mica bataie, la Makita un pic mai mare si la Bosch cea mai mare. De asemenea sculele Flex pareau cele mai finisate iar Makita era la polul opus.
        Sa vedem si ce retea de service are Flex ; daca e Ok ,o sa-mi cumpar unul.
        Stiu ca ,,proba '' asta nu e cine stie ce de relevanta , dar in lipsa altor informatii, ...
        Pt ce aveti dvs. nevoie, intradevar Flexul pare cel mai potrivit. Cit despre aparenta ca Makita ar fi cea mai nefinisata, nu e prea relevant deoarece detin ambele marci si pot spune ca, din punctul meu de vedere, exceptind mandrina care e ceva mai slaba, in rest Makita e mai practica si mai placuta in lucru deoarece are o bataie mai elastica si mai de efect. Boschul bate sec, dur pt mina si nu are efectul de spargere pe care il are Makita. Dupa ce luati Flexul , asteptam sa postati impresii. Ar fi interesant pt comparatie sa lucrati si cu un Bosch.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • rotinel231
          Incepator
          • 26.mar.2012
          • 15

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

          Postat în original de Temelye
          Makita e mai practica si mai placuta in lucru deoarece are o bataie mai elastica si mai de efect. Boschul bate sec, dur pt mina si nu are efectul de spargere pe care il are Makita.
          Nu eram fixat anume pe marca Flex(imi place ca e usor) si am cautat informatii de genul celor de mai sus dar n-am prea gasit ; in lipsa de alte informatii ma hotarasem la Flex doar dupa ,,probe statice'' : dupa finisaj ,dupa ce bataie are in mandrina un burgiu lung , cum sta in mana si nu in ultimul rand ,faima firmei , desi ...
          Ar fi interesant de stiut daca sculele dvs. sunt mai noi sau de fabricatie mai veche - toata lumea e de acord cu faptul ca sculele sunt din ce in ce mai ieftine dar si mai slab construite .
          Am folosit o data un Bosch dar acum vreo 12 ani ; initial m-am uitat dupa un 2-20 dar am gasit review-uri pe net in care spuneau ca are bataie inacceptabila la mandrina si cum la noi e mai greu cu returul , n-am vrut sa risc.Din ce-am vazut ,sunt mai grele si au percutie mai puternica , ceea ce inseamna ca ar fi pb. cu dimensiunea gaurilor.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1387

            #35
            Răspuns la: Scule marca FLEX

            Am ultimele modele atit de Bosch(2-28DV) cit si Makita(hr2470
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • rotinel231
              Incepator
              • 26.mar.2012
              • 15

              #36
              Răspuns la: Scule marca FLEX

              Spune-mi te rog , exista vreo diferenta de acuratete intre o gaura data cu tragaciul apasat complet (turatie maxima) si una data cu turatie tinuta la 1/2 din tragaci ?

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1387

                #37
                Răspuns la: Scule marca FLEX

                Da, si aceasta diferenta devine cu atit mai pregnanta cu cit mandrina sds e mai uzata si jocul mai mare
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • rotinel231
                  Incepator
                  • 26.mar.2012
                  • 15

                  #38
                  Răspuns la: Scule marca FLEX

                  Banuiesc ca operatia de daltuire solicita/uzeaza mandrina SDS mai mult decat gaurirea ?

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1387

                    #39
                    Răspuns la: Scule marca FLEX

                    Postat în original de rotinel231
                    Banuiesc ca operatia de daltuire solicita/uzeaza mandrina SDS mai mult decat gaurirea ?
                    In general da, in sensul ca intinesc destui care omoara masinile de 2-4kg daltuind in beton de bloc cu dalta. In stilul acesta la orce masina, cit de buna, uzarea mandrinei se face rapid. Cu multi ani in urma, cunoscutii rideau de mine cind ma vedeau ca sparg in beton de bloc cu burghiul sds. Acum nu mai rid, ca au copiat si ei tehnica. Uzarea rapida la mandrina si ambreiaj se poate si pe gaurire, folosind des burghie mari ( de ex. eu am burghiu de 32 cu lungimea de 1m. ) vb de sds plus, nu max. Ce ar insemna sa dau gauri cu el, folosind Makita HR2470 ce o am. Producatorii specifica dimensiunea maxima la care se poate folosi masina, dar nu frecvent. Dimensiunea pt folosit frecvent e sensibil mai mica. Daca trebuie burghie groase frecvent, deja e nevoie de sds max. Dar in cazul dvs, daca va luati o rotopercutanta Flex. avind in vedere la ce folositi, o sa va tina multi ani. Ar mai fi important sa nu aruncati burghiele pe jos. deoarece find unse se prinde nisip pe cotorul sds si uzeaza prematur mandrina.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1387

                      #40
                      Răspuns la: Scule marca FLEX

                      Legat tot de uzura mandrinei, folosirea unui spitz la daltuirea in beton de bloc produce o uzura mai redusa decit in cazul unei dalti dar mai mare decit la folosirea unui burghiu sds. Diametrul burghiului pt daltuit e in functie de puterea masinii. Daca achizitionati acel Flex, un burghiu de 8 ar fi potrivit, unul de 6 s-ar rupe prematur iar cu unul de 10 randamentul de spargere ar fi simtitor mai slab decit cu unul de 8. Burghiele pt spart trebuie sa fie in 2 muchii, nu in 4. Cele in 4 se preteaza numai la gaurit deoarece isi pastreaza cota mai mult iar sansele de blocare sunt mai mici.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • rotinel231
                        Incepator
                        • 26.mar.2012
                        • 15

                        #41
                        Răspuns la: Scule marca FLEX

                        Nu cred ca stiu ce e ala burghiu de daltuit...
                        Am dat comanda de Flex2-20 ,vine maine (cred). Nu-l voi folosi decat la gaurit , nici n-are functie de daltuire; pt. daltuire ramane vechiul Budget - are si chinezaria avantajele ei -din cauza ,,preciziei'' gaurilor nu mi-a ramas niciodata burghiu blocat in beton...

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1387

                          #42
                          Răspuns la: Scule marca FLEX

                          Postat în original de rotinel231
                          Nu cred ca stiu ce e ala burghiu de daltuit...
                          Am dat comanda de Flex2-20 ,vine maine (cred). Nu-l voi folosi decat la gaurit , nici n-are functie de daltuire; pt. daltuire ramane vechiul Budget - are si chinezaria avantajele ei -din cauza ,,preciziei'' gaurilor nu mi-a ramas niciodata burghiu blocat in beton...
                          Burghiul de daltuit e orce burghiu sds ieftior, de care nu iti pare rau cind dupa un timp de......... iti sare pstila de carbura( vidia) din virf. Nu e vb de ceva special. Cit despre blocare in beton inca nu ai avut ocazia sa iti prinda burghiul intr- un gol din beton sau intre 2 armaturi si atunci ai fi vazut ce inseamna chinezaraia, in cazul meu era sa- mi disloce mina din incheietura deoarece chinezaraiele de obicei nu au ambreiaj.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • rotinel231
                            Incepator
                            • 26.mar.2012
                            • 15

                            #43
                            Răspuns la: Scule marca FLEX

                            Da, probabil am avut noroc , desi am dat sute de gauri de diblu + 2 decupari de hota in beton de 30 cm vibrat (de bloc) , niciodata nu mi-a sarit pastila widia sau n-a ramas blocat burghiul. Probabil turatia mica si constructia cu motorul in L ajuta la stapinirea mai buna a lui decat la unul cu motorul orizontal.
                            Azi mi-a venit Flex-ul 2-22 si am facut cateva gauri la repezeala cu diverse burghie ; duce fara efort un 14 (cel mai mare burghiu al meu) ,gaurile sunt precise -intra diblul fix in ele , nu se roteste(ceea ce ma interesa) -e usor si echilibrat - se poate lucra cu el cu o singura mana (stiu ca e periculos, doar de proba);
                            Ce nu-mi place la el e ca bate mai dur decat vechiul Budget - ma asteptam la o situatie exact inversa avand in vedere ca are 2.1J in vreme ce chinezaria are 4-5J si ca a venit intr-un valizoi L-Boxx 136 in care incapeau lejer 3 masini- stau la bloc, asa ca e mai greu cu spatiul...
                            Cam atat deocamdata ; o sa mai scriu aici dupa ce o sa-mi aduca un prieten un Bosch pt comparatii ...

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1387

                              #44
                              Răspuns la: Scule marca FLEX

                              Am gasit ceva care pt gauri de mici dimensiuni e numa' bun, in cazul dumneavoastra.



                              Cumpara Ciocan rotopercutor ultrausor Matrix EHD 400, 400W,0- 1500 RPM, 0-6600 percutii/min, greutate 1,3kg, turatie reglabila, percutie pmeumatica. de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1387

                                #45
                                Răspuns la: Scule marca FLEX

                                Stie cineva amanunte despre rotopercutorul Flex CHE 2-28 ? Pare asemanator cu Bosch si avind in vedere percutia seaca si dura a acestuia nu m-as risca. L-as lua daca ar avea percutia ca Makita care e elastica si cu efect.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...