Scule marca FLEX

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Desfacind un Makita nou, am desfacut si flexul marca Flex sa ma uit la vaselina din reductor.( atasez imagini) Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0858.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,0 KB 
ID:	628002Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0859.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	170,4 KB 
ID:	628003Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0860.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	250,3 KB 
ID:	628004Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0861.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,1 KB 
ID:	628005 Era destul de plin, o vaselina fina de culoarea gemului de caise. Spre deosebire de Makita care are in capul axului rulment normal, Flexul are rulment cu ace. Din acest punct de vedere e mai ok Makita, un rulment normal find mai solid ca si unul cu ace. Per anasamblu ma gindesc ca totusi e mai solid Flexul, unii spun ca modelele Makita mici de 1400W daca sunt fortate repetat le apar descentrari ale axului motorului, dar acestea sunt cazuri extreme. Probabil ca cine a fortat in asemenea hal un flex mic Makita, daca forta un asfel, Bosch se ducea cu totul inainte sa apara descentrari de ax.

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de Temelye
    M-am uitat pe net dupa piulita cu autostringere de la Metabo,dar probabil nu am avut rabdare sa caut suficient. Cam pe la ce pret se situeaza?
    Se poate folosii doar pe polizoarele metabo adaptate ptr acest sistem , axul de strangere a piulitei are 2 caneluri pe care vine fixata piulita , sistemul e foarte ok din cauza ca este la fel de mic ca si o piulita normala si in plus daca panxa se blocheaza , merge in gol .

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de dummy_
    Cel mai bun sistem de strangere a pansei este cel cu piulita cu autoblocare de la Metabo , simplu , eficient , nu necesita scule ptr strangere / desfacere ( singurul dezavantaj e cada o pierzi trebuie sa comanzi alta ) , pacat ca detin patentul si nu e implementata si la alti producatori . Au si cei de la Bosch ceva cu autostrangere dar e mult mai mare si greoaie ptr folosit .
    M-am uitat pe net dupa piulita cu autostringere de la Metabo,dar probabil nu am avut rabdare sa caut suficient. Cam pe la ce pret se situeaza?

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Cel mai bun sistem de strangere a pansei este cel cu piulita cu autoblocare de la Metabo , simplu , eficient , nu necesita scule ptr strangere / desfacere ( singurul dezavantaj e cada o pierzi trebuie sa comanzi alta ) , pacat ca detin patentul si nu e implementata si la alti producatori . Au si cei de la Bosch ceva cu autostrangere dar e mult mai mare si greoaie ptr folosit .

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Minerul de la polizorul unghiular mic marca Flex are un sistem practic de cheie inclusa . Bun pt cei ce pierd cheileClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0617.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	155,7 KB 
ID:	627475Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0618.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	156,5 KB 
ID:	627476

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Sal.
    Sculele marca Flex sunt frecvent folosite in Elvetia de exemplu. De asemenea mai folosesc mult DeWalt ( cu toate ca sunt mult sub Flex) datorita pretului f scazut al sculelor americane in Elvetia. Tot ce inseamna produse electrice sau electronice americane sunt ieftine in Elvetia Spunea cineva ca francezii sau italienii cumpara din Elvetia iphone-uri find mai ieftine decit la ei. In Elvetia in general produsele sunt mai scumpe si mai de calitate dar cind sunt reduceri sunt pe bune,la diferente mari fata de pretul initial

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Multam de idee, cred ca acesta este motivul pentru care anumite piese mai ieftine nu apar pe schema explodata. Chestie de marketing

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Normal ca se schimba doar rulmentul , ii ei seria , mergi si cumperi unul de calitate si il schhimbi , astia de la makita is smecheri , la un demolator de 30 kg pe schema de ansamblu imi dadea o singura piesa cu un singur cod care costa 700 ron , mie imi tre de fapt un ansamblu al piesei , un bolt care costa 5 ron dar care nu se livra decat cu tot cu piesa , ... sa fii prost sa dai atataia bani ..

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de Temelye
    Sal. Deschid acest subiect despre scule marca FLEX, find o firma rar intilnita la noi dar de o calitate ridicata. Nu stiu prea multe despre ei,din ce am gasit pe net fac chestii profi gen freze de beton, slefuitoare de pereti si alte suprafete si ceva polizoare mai deosebite. Am cumparat de curind un polizor unghiular marca FLEX (S.H.) si cu toate ca e folosit merge incredibil de fin si exact. In prima faza am crezut ca are probleme si nu se tureaza la nominal(11000 rot/min) ca sunet si vibratii parea ca se roteste undeva la 5-6000 dar ma inselam,mergea la nominal dar fiind bine facut si echilibrat merge ca albina
    Alta chestie faina este ca capatul axului nu se sprijina intr-o simpla bucsa de alama ca la Bosch de ex.ci are rulment cu ace. L-am desfacut si pot atasa o imagine cu partea mecanica unde este si rulmentul cu ace[ATTACH=CONFIG]91963[/ATTACH]
    Sal , pe partea de polizoare Felx alaturi de Fein si Hilti sunt cele mai bune din clasa lor , din experienta proprie ordinea ar fii urmatoarea
    1. Fein
    2. Flex.
    3.Hilti
    4. makita.( modelele mai vechi )
    5. Metabo
    6.AEG, Bosch , Dewalt, Ridgid, ....cele mai proaste fiind Bosch si Dewalt

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de insolventul
    Deci: cand cautati Flex inseamna ca sunteti hotarat.
    cand cautati polizor unghiular inseamna ca nu cautati flex.
    Așa este, dar scurt, comod și universal. Mă refer la cuvânt, de ce să ne mai încâlcim în limbă? Cumpărăm adibași, tragem la xerox și mai nou, tăiem cu flexul. Stați liniștit, curând vor fi adăugate în marea carte a limbii.

    Lasă un comentariu:


  • insolventul
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Deci: cand cautati Flex inseamna ca sunteti hotarat.
    cand cautati polizor unghiular inseamna ca nu cautati Flex.

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de Tberius
    Sculele FLEX si KRESS ,nu ca nu sunt intalnite la noi ci nu le gasim in hypermarketuri si magazine de profil deoarece in general se adreseaza utilizarii profesionale (firme de confectii metalice etc). Sunt cu totul in alta gama decat ceea ce se gaseste prin magazinele de bricolaj .Sunt mult mai scumpe insa ai fiabilitate mare si service prompt.

    Personal am achizitionat din UE si am vandut unei firme de confectii metalice acum cativa ani vreo 6 polizoare unghiularei 4 FLEX si 2 KRESS. Pe atunci un polizor unghiular de 800w si 125 mm costa in jur de 350 de ron. In perioada garantiei s-a defectat 1 singur FLEX care l-am intors la producator si a fost schimbat fara discutii. Cauza constatata de ei a fost astuparea gaurilor de aerisire cu manusa in timpul utilizarii fapt ce a determinat supraincalzirea etc. Cu toate acestea s-a schimbat fara nici un fel de obiectii.
    Despre Kress nu știu mare lucru, dar Flex, este ca Adidas sau Xerox.
    Am avut șansa să lucrez cu acest gen de scule și spun că este diferență mare, față de medie.

    Lasă un comentariu:


  • Tberius
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Sculele FLEX si KRESS ,nu ca nu sunt intalnite la noi ci nu le gasim in hypermarketuri si magazine de profil deoarece in general se adreseaza utilizarii profesionale (firme de confectii metalice etc). Sunt cu totul in alta gama decat ceea ce se gaseste prin magazinele de bricolaj .Sunt mult mai scumpe insa ai fiabilitate mare si service prompt.

    Personal am achizitionat din UE si am vandut unei firme de confectii metalice acum cativa ani vreo 6 polizoare unghiularei 4 FLEX si 2 KRESS. Pe atunci un polizor unghiular de 800w si 125 mm costa in jur de 350 de ron. In perioada garantiei s-a defectat 1 singur FLEX care l-am intors la producator si a fost schimbat fara discutii. Cauza constatata de ei a fost astuparea gaurilor de aerisire cu manusa in timpul utilizarii fapt ce a determinat supraincalzirea etc. Cu toate acestea s-a schimbat fara nici un fel de obiectii.

    Lasă un comentariu:


  • iahim_namor
    a răspuns
    Re: Răspuns la: Scule marca FLEX

    Postat în original de Temelye
    ...gen 9565, 9565CR, 9565CVR, etc. La acestea nu apare pe schema explodata rulmentul mic din capatul axului ...
    Cel mai sigur e sa cumperi unul si sa il desfaci ca sa verifici

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Scule marca FLEX

    Cind spuneam flex mic Makita ma refeream la cele de 1400W gen 9565, 9565CR, 9565CVR, etc. La acestea nu apare pe schema explodata rulmentul mic din capatul axului numai cel de pe ax si am presupus ca daca la gama de virf nu apare cu atit mai putin la cele de puteri mai mici. Dar nu e asa,am presupus fara sa verific amanuntit

    Lasă un comentariu:

Procesare...