Alegere rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Sergiu C.
    Incepator
    • 09.dec.2015
    • 4

    Alegere rotopercutor

    Salut!

    Doresc sa achizitionez 2 rotopercutoare,unul mic si unul mediu care vor fi utilizate la instalatii electrice,preponderent in beton.

    Primul va fi folosit la gaurire si daltuire usoara si as avea de ales intre Bosch gbh 2-28,Metabo uhe 2850 multi si Makita 2810.

    Cel mediu pt carotare doze de aparat si derivatie ,strapungeri cu burghie mai mari,daltuire mai serioasa. Ma gandesc la Bosch gbh 5-40 sau Makita 4013C.

    Ca performante am ales similare dar ca fiabilitate si service care ar fi mai ok?
  • msjohntm
    Incepator
    • 20.aug.2015
    • 6

    #2
    Răspuns la: Alegere rotopercutor

    Eu as lua doar Hilti (2 exemple incercate in santiere)
    Hilti Rotopercutoare - Rotopercutor TE 4-A22 pe acumulator - Rotopercutor, pe acumulator de 22 V, compact, cu mâner în formă de D, pentru manevrare superioară în aplicații în serie

    Hilti Rotopercutoare - Rotopercutor TE 30 - Rotopercutor SDS Plus (TE-C) puternic pentru lucrări de găurire pentru sarcini mari

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1409

      #3
      Răspuns la: Alegere rotopercutor

      Postat în original de Sergiu C.
      Salut!

      Doresc sa achizitionez 2 rotopercutoare,unul mic si unul mediu care vor fi utilizate la instalatii electrice,preponderent in beton.

      Primul va fi folosit la gaurire si daltuire usoara si as avea de ales intre Bosch gbh 2-28,Metabo uhe 2850 multi si Makita 2810.

      Cel mediu pt carotare doze de aparat si derivatie ,strapungeri cu burghie mai mari,daltuire mai serioasa. Ma gandesc la Bosch gbh 5-40 sau Makita 4013C.

      Ca performante am ales similare dar ca fiabilitate si service care ar fi mai ok?
      Eu as alege Makita, sunt masini reusite.
      Dar daca aveti bani pentru HILTI, nu stati pe ganduri!

      Comentariu

      • Sergiu C.
        Incepator
        • 09.dec.2015
        • 4

        #4
        Răspuns la: Alegere rotopercutor

        Deocamdata nu am bani de Hilti ,deci o sa aleg intre Bosch si Makita. Bosch-ul are percutia un pic mai puternica dar Makita are Avt;nu stiu sigur care ar fi mai fiabila

        Comentariu

        • FilipT
          Membru Marcant
          • 15.feb.2009
          • 695

          #5
          Răspuns la: Alegere rotopercutor

          Studiaza putin si Hitachi, sunt tot la aceeasi categorie de calitate.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1343

            #6
            Răspuns la: Alegere rotopercutor

            Sal. Ca tot românul am lucrat ani si ani cu Bosch de toate felurile si pot afiirma ca nu mai e ce-a fost. Hitachi e nervos dar pica in timp. mai ales percutia moare la regim intens de lucru. Cel mai bun raport pret- calitate -fiabilitate, eu zic ca e la Makita. Am si sunt multumit. N-o fi ca Hilti , Festool, Duss sau Fein dar nici pretul nu e deloc comparabil. Nu stiu sigur daca Makita a fost cumparata de Bosch,asa se aude. Daca e asa atunci peste ceva timp nici Makita nu o sa mai fie ce este.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Sergiu C.
              Incepator
              • 09.dec.2015
              • 4

              #7
              Răspuns la: Alegere rotopercutor

              De Metabo Uhe 2850 multi ce parere aveti? are specificatii super bune dar ca fiabilitate?

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1409

                #8
                Răspuns la: Alegere rotopercutor

                Postat în original de Sergiu C.
                De Metabo Uhe 2850 multi ce parere aveti? are specificatii super bune dar ca fiabilitate?

                Se poate lua la tranta cu Makita. Dar pana la urma, tine de felul cum este exploatata. Cumparam una pentru demolat, una pentru gaurit si carotat si inca una usoara, pentru gaurit si infiletat. Pare mult dar in timp, inseamna economie.

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  #9
                  Răspuns la: Alegere rotopercutor

                  Postat în original de Sergiu C.
                  De Metabo Uhe 2850 multi ce parere aveti? are specificatii super bune dar ca fiabilitate?
                  Salut,
                  Net superioara, ca si firma , fata de Makita, si Bosch, si altele...

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1343

                    #10
                    Răspuns la: Alegere rotopercutor

                    Sal. Da,Metabo e superior Bosch, de asta sunt convins. Fata de altele intra in calcul modelul. Fiecare firma buna are modele super reusite si altele mai putin reusite. Sunt persoane carora le place DeWaltul dar am cunoscuti care au avut destule probleme cu ele,am lucrat si eu si nu sunt prea entuziasmat de rotopercutantele DeWalt, clar pt mine e mai ok Metabo decit DeWalt. O chestie buna la Metabo este racirea,multe modele au duraluminiu la exterior fara sa fie acoperit cu plastic ceea ce le imbunatateste disiparea caldurii
                    Chestia asta mai apare la flexurile Makita spre ex. care au capul metalic mai mare ca la Bosch ca idee, si au o mai buna difuzare a caldurii la lucrul intens. Bosch-ul dupa ce ca are suprafata radianta metalica mai mica,mai are si plastic in partea superioara care rupe contactul termic cu aparatoarea discului care iar e metalica si e si ventilata cumva de disc. Par chestii neimportante in regim casnic dar la lucrul intens,profesional,caldura in exces acumulata in scula duce la scurtarea vietii acesteia din motive stiute de noi de toti.
                    Evident ca acasa unde se lucreaza in general putin si rar un Bosch e suficient dar in regim profi e cu totul altceva
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1192

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Alegere rotopercutor

                      Da Temelye, ai perfecta dreptate. Am comparat un Bosch cu o Makita, asta ca ex. din aceeasi categorie.... Makita net superioara Bosch-ului , ma refer la o bormasina cu percutie.

                      Comentariu

                      • Sergiu C.
                        Incepator
                        • 09.dec.2015
                        • 4

                        #12
                        Răspuns la: Alegere rotopercutor

                        Bosch cam iese din calcul... Metabo pare cea mai completa dar Makita 2810 nu ar fi mai rezistenta la percutie ?

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1343

                          #13
                          Răspuns la: Alegere rotopercutor

                          Sal. Asta o poate spune cineva care are ambele scule si a lucrat cam egal cu ele mult timp sau cineva care depanat mai multe buc din fiecare. Eu nu ma pot pronunta . As vb sa ma aflu in treaba. De ce sunt convins e ca in general percutia la Makita e mai durabila decit la Hitachi. In general eu vad Makita peste Hitachi. Cei care folosesc de mult Metabo poate isi fac putin timp si isi expun parerea. Eu am un flex mare Metabo la care a picat rotorul dar asta e o exceptie si aici e vb de rotopercutante la o adica
                          Spor la lucru de calitate
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          Procesare...