Rotopercutor Heinner

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yulys
    Membru
    • 26.iun.2015
    • 119

    Rotopercutor Heinner

    Buna ziua. Ce parere aveti despre ciocanul rotopercutor Heinner VCP001? http://www.emag.ro/ciocan-rotopercut.../pd/D7LC93BBM/
    am posibilitatea sa il achizitionez la aproximativ 240 lei. Merita banii acestia? Nu va fi folosit intensiv.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Rotopercutor Heinner

    In regim hobby prin propria gospodarie , merge , cu conditia sa nu-l fortati timp indelungat , deci la o lucrare mai ampla sa-i acordati pauzele de racire .
    Modelul respectiv ca si tip de constructie dar alta firma am folosit si eu si am fost multumit . Insa la o gaura de trecere ( canalizare etc ) printr-un planseu armat va face fata cu greu si ca performanta si ca si timp . E bun de ex la functia de daltuire cand dati jos faianta sau decopertati de gresie si gauri simple in beton .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #3
      Răspuns la: Rotopercutor Heinner

      Neajunsul major al sculelor de acest gen nu este neaparat ca nu ar face fata, find destul de masive, ci faptul ca raportul intre greutate-putere-usurinta in manevrare nu e atit de bun ca in cazul unui HR2470 de la Makita sa spunem. Pt cineva care lucreaza profi ,conteaza sa nu-l rupa de miini dupa niste ore de lucru cu respectiva scula.
      Pt regim hoby,sunt mai mult decit suficiente.Heineru-l e bunicel comparativ cu alte chinezisme deoarece in cazul bobinajelor din motoare nu prea folosesc aluminiu cuprat ca altii si pun totusi sirma de cupru. Nu pot sa bag mina in foc ca la toate modelele,dar ei se lauda cu asta. Am ceva mixer de la ei,foarte vinjos si compact. In cazul rotopercutantei,240 lei, e un pret bun. Ceva asemanator, la 300 de lei. a fost la Lidl,marca lor Parkside.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #4
        Răspuns la: Rotopercutor Heinner

        Postat în original de yulys
        Buna ziua. Ce parere aveti despre ciocanul rotopercutor Heinner VCP001? http://www.emag.ro/ciocan-rotopercut.../pd/D7LC93BBM/
        am posibilitatea sa il achizitionez la aproximativ 240 lei. Merita banii acestia? Nu va fi folosit intensiv.
        Raportul greutate /putere e foarte prost , si ma cam indoiesc ca are 5.5j , de exemplu o Makita Hr 5001c are tot 1500 w dar vro 18 j la , Makita Hr 4011c 1100w la 6kg ofera aproape 10 j deci aproape dublu si probabil la o greutate asemanatoare . Genul acesta de masini sunt ok pte cateva gauri pe luna la un diametru mai mic de 18 mm , daca le ei pe santiare si le fortezi cedeaza in cateva saptamani .

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Rotopercutor Heinner

          Postat în original de dummy_
          Raportul greutate /putere e foarte prost , si ma cam indoiesc ca are 5.5j , de exemplu o Makita Hr 5001c are tot 1500 w dar vro 18 j la , Makita Hr 4011c 1100w la 6kg ofera aproape 10 j deci aproape dublu si probabil la o greutate asemanatoare . Genul acesta de masini sunt ok pte cateva gauri pe luna la un diametru mai mic de 18 mm , daca le ei pe santiare si le fortezi cedeaza in cateva saptamani .
          Si Makita aia e la acelasi pret ?! Sau despre ce discutam ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #6
            Răspuns la: Rotopercutor Heinner

            Postat în original de coby
            Si Makita aia e la acelasi pret ?! Sau despre ce discutam ?
            Discutam despre faptul ca suntem prea saraci ca sa cumparam scule ieftine si proaste , era in Brasov o reclama la un centru ce oferea servicii funerare " Vrei nu vrei tot la noi ajungi " ( au facut pensionarii reclamatie si au trebuit sa o dea jos ) tot cam asa e si cu sculele , ei o scula proasta si ieftina , nu poti sa iti faci treaba , nu ai randamant , confort in exploatare , randamant , fiabilitate , servisare ,... si ajungi sa cumperi o scula buna , mai scumpa cu care sa poti lucra . O scula proasta sunt doar bani aruncati , nu investiti.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Rotopercutor Heinner

              Postat în original de dummy_
              Discutam despre faptul ca suntem prea saraci ca sa cumparam scule ieftine si proaste , era in Brasov o reclama la un centru ce oferea servicii funerare " Vrei nu vrei tot la noi ajungi " ( au facut pensionarii reclamatie si au trebuit sa o dea jos ) tot cam asa e si cu sculele , ei o scula proasta si ieftina , nu poti sa iti faci treaba , nu ai randamant , confort in exploatare , randamant , fiabilitate , servisare ,... si ajungi sa cumperi o scula buna , mai scumpa cu care sa poti lucra . O scula proasta sunt doar bani aruncati , nu investiti.
              Cand vorbesti ca executi lucrari ca asta ti-e meseria , da , sunt de acord . Insa pt niste lucrari in propria gospodarie , deci nu in regim profesional , te contrazic vehement . Scula " proasta " nu este , mai degraba om prost care nu stie cum sa o foloseasca, moderat si cu grija .
              P.S. Am inteles ca sunteti un " guru " de la Makita de aceea nu doresc sa continuam , fiecare cu parerea lui .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1393

                #8
                Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                Postat în original de yulys
                Buna ziua. Ce parere aveti despre ciocanul rotopercutor Heinner VCP001? http://www.emag.ro/ciocan-rotopercut.../pd/D7LC93BBM/
                am posibilitatea sa il achizitionez la aproximativ 240 lei. Merita banii acestia? Nu va fi folosit intensiv.
                In ce regim va fi folosit?
                Acest tip de sculă este pagubă și nervi pentru un profesionist și nu numai.
                În regim profi, va funcționa o lună, cu îngăduință.
                Dacă doriți să mai aveți sculă și după lucrare, orientați-vă spre bosch albastru, makita, metabo...

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                  Postat în original de coby
                  Cand vorbesti ca executi lucrari ca asta ti-e meseria , da , sunt de acord . Insa pt niste lucrari in propria gospodarie , deci nu in regim profesional , te contrazic vehement . Scula " proasta " nu este , mai degraba om prost care nu stie cum sa o foloseasca, moderat si cu grija .
                  P.S. Am inteles ca sunteti un " guru " de la Makita de aceea nu doresc sa continuam , fiecare cu parerea lui .
                  Probabil ai inteles gresit , am experienta cu mai multe tipuri de scule , printre care si Makita , care exceleaza in anumite domenii dar au deficiente in multe altele , daca se doreste un rotopercutor de calitate se poate merge pe Hilti te 15 C sau Te 7c , o variant mai ieftina e Bosch-ul ( variantele care inca de mai fabrica in Germania )si makita Hr 2450 T, cea mai ieftina si probabil si cea mai buna varianta e de la Maktec MT care e de fapt produs tot de Makita cam la jumatate de pret .( undeva la 350 ron ).
                  Din punctul meu de vedere merita o scula mai scumpa si mai fiabila cu caracteristici tehnice ok decat o scula mare , proasta , cu tot felu de rabaturi de calitate , de care sa te rogi sa functioneze si sa stai sa te rogi sa se raceasca .

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    #10
                    Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                    Experienta ta e cam limitata la marci profesionale , e si normal daca din asta traiesti . Binenteles ca nu compar o scula profesionala cu una hobby . Nici pretul nu e acelasi !! insa ceea ce afirmi tu aici e pura rautate mai ales ca nu ai lucrat in regim hobby cu vreo scula hobby deci afirmatia ta ca e o scula proasta este total deplasata ( dar ne-am obisnuit cu romanii " experti " si " atotstiutori " in toate domeniile si toate situatiile posibile ) . Sfatul meu este sa te limitezi la ce stii cu certitudine fara sa iti exprimi parerea despre ce nu stii .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1393

                      #11
                      Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                      Postat în original de coby
                      Experienta ta e cam limitata la marci profesionale , e si normal daca din asta traiesti . Binenteles ca nu compar o scula profesionala cu una hobby . Nici pretul nu e acelasi !! insa ceea ce afirmi tu aici e pura rautate mai ales ca nu ai lucrat in regim hobby cu vreo scula hobby deci afirmatia ta ca e o scula proasta este total deplasata ( dar ne-am obisnuit cu romanii " experti " si " atotstiutori " in toate domeniile si toate situatiile posibile ) . Sfatul meu este sa te limitezi la ce stii cu certitudine fara sa iti exprimi parerea despre ce nu stii .
                      E bună, am devenit experți în scule hobby folosite în regim hobby, construind case hobby.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                        O scula hobby utilizata in regim hobby te tine exact ca o scula profesionala folosita in regim profesional ... si atunci care e pontul sa dai o caruta de bani ca sa utilizezi o data la luna ?
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1393

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                          Postat în original de coby
                          O scula hobby utilizata in regim hobby te tine exact ca o scula profesionala folosita in regim profesional ... si atunci care e pontul sa dai o caruta de bani ca sa utilizezi o data la luna ?
                          Suficient de adevărat și argumentat.
                          Dar unii probabil că se așteaptă ca o sculă hobby, să tragă cât una profi, din lipsă de experiență. Și cam asta se întâmplă, mai ales atunci când folosesc un ciocan ușor, pe post de demolator, o dată pe lună. Încep să cred că trebuie oareșce experiență și în utilizarea sculelor hobby, asta, să nu fim dezamăgiți de investiție. Adică, să știm aproape exact, pe ce dăm banii.
                          Ultima editare de doru_marciuc; 24.oct.2016, 18:50.

                          Comentariu

                          • mihai123
                            Incepator
                            • 11.iun.2010
                            • 79

                            #14
                            Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                            yulys din ce magazin cumperi acel heinner ca vreau si eu sa cumpar?sau il iei SH?

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #15
                              Răspuns la: Rotopercutor Heinner

                              Postat în original de coby
                              Experienta ta e cam limitata la marci profesionale , e si normal daca din asta traiesti . Binenteles ca nu compar o scula profesionala cu una hobby . Nici pretul nu e acelasi !! insa ceea ce afirmi tu aici e pura rautate mai ales ca nu ai lucrat in regim hobby cu vreo scula hobby deci afirmatia ta ca e o scula proasta este total deplasata ( dar ne-am obisnuit cu romanii " experti " si " atotstiutori " in toate domeniile si toate situatiile posibile ) . Sfatul meu este sa te limitezi la ce stii cu certitudine fara sa iti exprimi parerea despre ce nu stii .
                              Interesant , de unde stii tu ce am lucrat , din ce traiesc cu ce scule lucrez si in ce regim de lucru le expluatez ???
                              Daca am dat un sfat il dau in cunostinta da cauza fiinca nu am obiceiul sa bat campii aiurea , am si scule hobby ptr domenile unde consider ca nu merita investitia in alceva , le folosesc in regimul lor de lucru iar '' experienta '' am capatat-o pe banii mei si de cele mai multe ori a trebuit sa invat din greselile mele si asta m-a costat bani . Mi se pare corect si de bun simt ca prin sfaturile mele sa incerc evitarea acestor situatii de catre alte persoane.

                              Comentariu

                              Procesare...