Burghie de calitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Chroma
    Membru
    • 12.ian.2015
    • 120

    Burghie de calitate

    Am deschis acest topic în speranța că împreună vom găsi răspunsuri la câteva întrebări: care sunt burghiele potrivite pentru fiecare aplicație, prin ce se diferențiază fiecare, cum se folosesc corect, ... încep prin a vă spune câte ceva din experiențele mele : pt metal, marcă preferată Ruko. foarte bun raport calitate pentru burghiele cu cobalt, evident folosite cu răcire (am luat de la ei un spray pt răcire), turație mică, rezultate excepționale la folosirea cu mașină stationara (folosesc un Bosch verde, prins la o reducere de cca 50%, 980 ron față de 1850). ce-i drept, pt diametre peste 12, ar trebui o carota Weldon. Ar mai fi Wolfcraft, am folosit unul de 6 și a mers super, dar am găsit o ofertă la Ruko și am luat set de la 2 la 13 fără jumătăți. lemn, superbune sunt Hawera. Aici am testat atât pe cele clasice, cât și pe cele elicoidale și late. Pt beton, inafara de Bosch 5x , cele cu 4 muchii tăietoare, nu am testat nimic deși am avut ocazia sa iau la pret bun Diager. Voi ce folosiți și cum vi se par?
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Burghie de calitate

    Am luat un burghiu Makita si nu prea si-a scos banii. In schimb are hilti o gama cu spira dubla care tine bine, te plictisesti pina se duce. Drept ca nu e ieftin. In schimb, pt spart in beton de bloc le iau pe cele mai ieftine ca orcum le sare pastila dupa un timp indiferent cit e de scump. Chiar daca sacrific 2-3 burghie cu 4lei/buc, incheieturile mele merita, plus ca menajez masina, merge mai repede, etc. Ma doare capul cind il mai vad pe cite unul care fie din zgircenie fie din inconstienta, omoara rotopercutanta in beton de bloc cu dalta. Cu vreo 20 de ani in urma cind am inceput sa sparg in beton cu burghie, rideau cunoscutii de inventia mea. Acum, toti sparg in beton numai cu burghie sds. Evident, le mai amintesc din cind in cind cit erau de inteligenti
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Burghie de calitate

      Stai bre, o merge burghiul mai usor, da' se duce unde vrea el, e mult mai dificil sa-l tii pe linia dorita!

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #4
        Răspuns la: Burghie de calitate

        Postat în original de spik1
        Stai bre, o merge burghiul mai usor, da' se duce unde vrea el, e mult mai dificil sa-l tii pe linia dorita!
        Pai nu, deoarece cind spun spart cu burghiul in beton, inseamna rotopercutanta pusa pe daltuire, nu pe gaurire cu percutie.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: Burghie de calitate

          Eu cand am dat cu burghiu, din lipsa de dalta, nu prea se ducea cum vroiam, da' nici experienta dumitale nu o am!

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #6
            Răspuns la: Burghie de calitate

            Poate ati avut burghiu cu 4 muchii? La burghiul normal, plat, merge excelent. Eu folosesc burghie de 8, 10, sau 12 in functie de cit de puternica e bormasina. Daca ma grabesc, bag de 8, mege cel mai repede, dar tine cel mai putin pastila. Mai gros de 12 nu prea merita, e si mai scump si ranadamentul e mai slabut.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #7
              Răspuns la: Burghie de calitate

              Pai, stati asa, acu" vazusi...la mine era vorba de beton facut la betoniera si cu pietris mare!

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                #8
                Răspuns la: Burghie de calitate

                Betonul de bloc e considerabil mai dur decit cel facut la betoniera,fie el si cu pietre mari. E mai dur deoarece sunt placi prefabricate vibrate pe masa vibranta si e scos tot aerul din el , e ca sticla. Pe alta parte, e adevarat ca, in cazul in care nu se taie canal si se sparge direct cu bormasina, e mai dificil de inaintat in situatia in care in loc de sort s-a folosit balastru cu pietre cit oul de gisca.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Burghie de calitate

                  Aha...
                  Im alta ordine de idei, pentru metale, spiralele de la Rocast sunt excelente la raportul calitate/pret...cobalt 5-8%, hss...

                  Comentariu

                  • Chroma
                    Membru
                    • 12.ian.2015
                    • 120

                    #10
                    Răspuns la: Burghie de calitate

                    ce marca? probabil ce spuneam eu, RUKO. Maine primesc de la un furnizor Tivoly. Cica ar fi mai bune ca RUKO. Vreau sa vad ce stie sa faca tot in gama de burghie clasice, nu cu nitrura de aluminiu si titan. Acolo discutam de altceva

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      #11
                      Răspuns la: Burghie de calitate

                      Nitrura de aluminiu si titan? La ce pret?
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Chroma
                        Membru
                        • 12.ian.2015
                        • 120

                        #12
                        Răspuns la: Burghie de calitate

                        avand in vedere ca unul de 13 este vreo +500 ron, consider ca sunt doar pentru profesionisti. In general, 80% din scule le-am luat de la Triton. La prima vedere sunt putin mai sus ca pret fata de altii, dar au o chestie buna, in sensul ca daca le devii client fidel fac reduceri adevarate la orice. Si cand spun orice ma refer la ORICE indiferent de valoare. Sunt in expansiune in tara, acum 3 luni au deschis un supermagazin in Craiova (nu exista asa ceva in oras si credeti-ma ca stiu TOATE magazinele de profil). Culmea este ca au in stoc in magazin aproape tot ce este pe site. Ruko sunt artisti, Wolfcraft in opinia mea sunt peste ei (nu mult dar sunt) pt burghie pt metal. In schimb la cele pentru beton, inclusiv armat, Diager sunt muuult peste Bosch, in special varianta Turbo.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #13
                          Răspuns la: Burghie de calitate

                          Nu am gaurit niciodata cu burghie SDS Diager, dar m-ati facut curios si o sa le incerc. Ca pret am vazut pe net ca nu sunt chiar ieftine, dar daca sunt f bune, probabil merita. Ca si format, imi amintesc de Fisher, cu care am lucrat cu ceva ani in urma si de care nu am fost prea incintat
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Chroma
                            Membru
                            • 12.ian.2015
                            • 120

                            #14
                            Răspuns la: Burghie de calitate

                            comandați pe site la Triton unul de 6. garantat luați toate mărimile

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #15
                              Răspuns la: Burghie de calitate

                              Postat în original de Chroma
                              avand in vedere ca unul de 13 este vreo +500 ron, consider ca sunt doar pentru profesionisti. In general, 80% din scule le-am luat de la Triton. La prima vedere sunt putin mai sus ca pret fata de altii, dar au o chestie buna, in sensul ca daca le devii client fidel fac reduceri adevarate la orice. Si cand spun orice ma refer la ORICE indiferent de valoare. Sunt in expansiune in tara, acum 3 luni au deschis un supermagazin in Craiova (nu exista asa ceva in oras si credeti-ma ca stiu TOATE magazinele de profil). Culmea este ca au in stoc in magazin aproape tot ce este pe site. Ruko sunt artisti, Wolfcraft in opinia mea sunt peste ei (nu mult dar sunt) pt burghie pt metal. In schimb la cele pentru beton, inclusiv armat, Diager sunt muuult peste Bosch, in special varianta Turbo.
                              Am o gramada de accesori de la Wolfcraft in special pentru lemn gen menghine , si accesori de gaurit . nu sunt profesionale dar sunt ok ptr uz casnic . Am cateva menghine pentru lipit profile la pozitie ( 90 grade )dar le folosesc si pentru metal ca si suport ptr sudura , sunt excelente si te scutesc de o gramada de probleme ( problema cu ele este ca sistemul rapid de fizare se cau uzeaza si merg in gol ). Ultima achizitie de la ei e un carucior rabatabil care poate fii folosit si ca roaba o sa il modific pentru a transporta 2 pikamare Makita Hm 1810. De la Triton am vrut mai de mult sa comand cateva panze ptr taiat lemn de 254 mm si 315 mm dar pana la urma am luat de la un furnizor local care le avea in stoc .

                              Comentariu

                              Procesare...