Recomandare FLEX 125mm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Snecko
    Incepator
    • 09.iun.2018
    • 4

    Recomandare FLEX 125mm

    Buget maxim 450 ron
    Ma intereseaza un flex puternic, sa-mi tina o viata si sa pot taia cu el prin tevi groase. Nu sunt de meserie, asa ca va fi folosit mai mult acasa, dar asta nu inseamna ca nu va fi folosit la greu, bunicul meu cel putin stiu ca-l va forta la maxim, el fiind de meserie.
    Mi-am pus ochii pe un Bosch Professional GWS 1400, dar neavand experienta, am zis sa va cer opinia dumneavoastra, caci la sfarsitul zilei, ma intereseaza sa cumpar cea mai performanta, durabila si de incredere scula pe care o pot cumpara la acesti bani.
    Va multumesc de ajutor.
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #2
    Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

    Postat în original de Snecko
    Buget maxim 450 ron
    Ma intereseaza un flex puternic, sa-mi tina o viata si sa pot taia cu el prin tevi groase. Nu sunt de meserie, asa ca va fi folosit mai mult acasa, dar asta nu inseamna ca nu va fi folosit la greu, bunicul meu cel putin stiu ca-l va forta la maxim, el fiind de meserie.
    Mi-am pus ochii pe un Bosch Professional GWS 1400, dar neavand experienta, am zis sa va cer opinia dumneavoastra, caci la sfarsitul zilei, ma intereseaza sa cumpar cea mai performanta, durabila si de incredere scula pe care o pot cumpara la acesti bani.
    Va multumesc de ajutor.
    Boschul e o porcarie scumpa , cel putin modelele actuale ...
    Makita e facut in Romani dar inca pastreaza o anumita calitate
    Metabo se face in Germania dar depaseste categoria de pret .
    Dewalt - China , Mexic kkkk de polizoare
    Hilti - supraevaluate
    Flex- e ok dar personal eu asi cumpara de la ei doar din gama superioara .
    Hitachi - Made in china si supraevaluate .
    Fein probabil cea mai bun alegere ... made in Germany
    Kress- bune dar scumpe .
    Milwaukee- nu am lucrat cu ele .
    AEG, Ridgid, Roby - hobby
    Restu sunt trompete , recomandarea mea este Fein , cine a lucrat cu ele stie de ce ...

    Comentariu

    • Snecko
      Incepator
      • 09.iun.2018
      • 4

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

      Postat în original de dummy_
      Boschul e o porcarie scumpa , cel putin modelele actuale ...
      Makita e facut in Romani dar inca pastreaza o anumita calitate
      Metabo se face in Germania dar depaseste categoria de pret .
      Dewalt - China , Mexic kkkk de polizoare
      Hilti - supraevaluate
      Flex- e ok dar personal eu asi cumpara de la ei doar din gama superioara .
      Hitachi - Made in china si supraevaluate .
      Fein probabil cea mai bun alaegere made in Germany
      Kress- bune dar scumpe .
      Milwaukee- nu am lucrat cu ele .
      AEG, Ridgid, Roby - hobby
      Restu sunt trompete , recomandarea mea este Fein , cine a lucrat cu ele stie de ce ...
      Va multumesc frumos de raspuns. Nu sunteti primul care mi-a recomandat marca FEIN, dar mi s-a parut prea costisitoare, pana sa-mi aratati dumneavoastra acest site, care este dealer autorizat. Asa ca am zis ca pot sa imi cresc bugetul putin, de aceea va intreb, care dintre aceste doua modele este mai bun ?

      Polizor unghiular FEIN WSG 11-125 sau Polizor unghiular FEIN WSG 17-125P

      Diferentele care le-am observat eu, necunoscator, 1100W vs 1700W, 11.000 rotatii vs 8.500 rotatii.

      EDIT: Preturile nu includ TVA, m-am grabit sa le laud, s-ar putea sa nu-mi permit nici un model, dar as fi curios totusi sa-mi raspundeti la intrebare.
      Ultima editare de Snecko; 09.iun.2018, 20:07.

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #4
        Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

        eu forjez un bosch gws de ani de zile. am taiat multa teava de sonda cu el, merge impecabil.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #5
          Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

          Postat în original de lmacsen
          eu forjez un bosch gws de ani de zile. am taiat multa teava de sonda cu el, merge impecabil.
          Modelele vechi au aceea calitate specifica unei scule made in Germany , astea noi sunt pocnitori produse in Rusia ... numitorul comun din pacate este doar culoarea sculei ...

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

            Postat în original de Snecko
            Va multumesc frumos de raspuns. Nu sunteti primul care mi-a recomandat marca FEIN, dar mi s-a parut prea costisitoare, pana sa-mi aratati dumneavoastra acest site, care este dealer autorizat. Asa ca am zis ca pot sa imi cresc bugetul putin, de aceea va intreb, care dintre aceste doua modele este mai bun ?

            Polizor unghiular FEIN WSG 11-125 sau Polizor unghiular FEIN WSG 17-125P

            Diferentele care le-am observat eu, necunoscator, 1100W vs 1700W, 11.000 rotatii vs 8.500 rotatii.

            EDIT: Preturile nu includ TVA, m-am grabit sa le laud, s-ar putea sa nu-mi permit nici un model, dar as fi curios totusi sa-mi raspundeti la intrebare.


            Sculele Fein sunt poate cele mai bune pe care banii le pot cumpara , nu spun asta doar ca am vro 15 modele ci fiinca lucrez cu ele , le-am desfacut si am vazut calitatea materialelor folosite , am de la ei incepand de la polizoare pana la masini de caurit prin carotare , pacat ca reoduc mai mult scule pentru prelucrari metalice .
            Uite aicea ai niste poze cu cateva polizoare desfacute din gama superioara http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ule-Fein/page3

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #7
              Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

              Eu am modelul fein-wsg-17-70-inox
              Pe forum vei gasi cateva comparati pe care le-am facut cu niste polizoare profesionale pe care le-am folosit review la polizorul de 1700 Fein , o sa vezi cateva poze cu ele desfacute ca sa iti faci o parere .
              Decat sa dai 600 ron pe un Bosch , makita , la aceeasi valoare gasesti un Fein industrial , pararea mea daca vrei sa il folosesti la taiat tevi in regim heavy duty , este sa nu te grabesti mai pui ceva bani si iti ei ceva la 1700 W
              un review de pe You Tube https://www.youtube.com/watch?v=0bIreuKD7o

              Comentariu

              • Snecko
                Incepator
                • 09.iun.2018
                • 4

                #8
                Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

                Postat în original de dummy_
                Eu am modelul http://etalonmag.ro/polizoare-unghiu...wsg-17-70-inox
                Pe forum vei gasi cateva comparati pe care le-am facut cu niste polizoare profesionale pe care le-am folosit review la polizorul de 1700 Fein , o sa vezi cateva poze cu ele desfacute ca sa iti faci o parere .
                Decat sa dai 600 ron pe un Bosch , makita , la aceeasi valoare gasesti un Fein industrial , pararea mea daca vrei sa il folosesti la taiat tevi in regim heavy duty , este sa nu te grabesti mai pui ceva bani si iti ei ceva la 1700 W
                un review de pe You Tube https://www.youtube.com/watch?v=0bIreuKD7o
                Din pacate nu-mi permit sa cresc bugetul atat de mult, caci siteul pe care mi l-ati dat nu are TVA inclus, iar constul transportului e mare si ala. Edit: ideea e ca deja am lungit foarte mult bugetul, familia fiind interesata intr-un model de 300 de lei tops, acum nici nu mai e vorba de asteptare.
                Cel mai scump Polizor Unghiular pe care mi-l pot permite este acesta:

                MAKITA GA5040C
                Ultima editare de Snecko; 10.iun.2018, 11:42.

                Comentariu

                • Snecko
                  Incepator
                  • 09.iun.2018
                  • 4

                  #9
                  Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

                  Ideea e ca-mi dau seama ca cerintele mele au fost cam mari pentru bugetul meu. In momentul de fata vreau ce e mai bun pana in 500 ron (transport inclus in cost).

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1395

                    #10
                    Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

                    Desi nu sunt fan Bosch trebuie sa recunosc ca au si ei unele game reusite. Legat de flexuri,am lucrat intensiv cu 2 modele de 1900W, cel cu disc de 150mm care nu e prea reusit ( si la care i-am ars rotorul, ) si cel cu disc de 125mm care lucrez la greu cu el cam de un an si jumatate ( am schimbat deja o tura de perii,teoretic colectorul duce 4-5 ture de perii) si merge impecabil, vad ca e o serie reusita. Criticam faptul ca flexurile de la Bosch au capul cu plastic dar daca lucrezi intensiv totusi e bun deorece preia din vibratii si din zgomot. Varianta capului metalic complet si supradimensionat a celor de la Fein e mai fiabila ca racire dar e mai zgomotos. (nu stiu cit conteaza,avind in vedere ca orcum flexul face zgomot)
                    Alta parte pozitiva pentru dreptaci este amplasarea butonului pe latura din dreapta ( la Fein este pe latura din spate ) amplasare comoda daca lucrezi mult.
                    Ca pret e undeva la 700 lei dar daca ma tine mai vreo 2 ture de perii consider ca si-a amortizat pretul cu brio. Probabil in regim casnic e nevoie de o viata ca sa consumi 3 ture de perii.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Recomandare FLEX 125mm

                      Postat în original de Temelye
                      Desi nu sunt fan Bosch trebuie sa recunosc ca au si ei unele game reusite. Legat de flexuri,am lucrat intensiv cu 2 modele de 1900W, cel cu disc de 150mm care nu e prea reusit ( si la care i-am ars rotorul, ) si cel cu disc de 125mm care lucrez la greu cu el cam de un an si jumatate ( am schimbat deja o tura de perii,teoretic colectorul duce 4-5 ture de perii) si merge impecabil, vad ca e o serie reusita. Criticam faptul ca flexurile de la Bosch au capul cu plastic dar daca lucrezi intensiv totusi e bun deorece preia din vibratii si din zgomot. Varianta capului metalic complet si supradimensionat a celor de la Fein e mai fiabila ca racire dar e mai zgomotos. (nu stiu cit conteaza,avind in vedere ca orcum flexul face zgomot)
                      Alta parte pozitiva pentru dreptaci este amplasarea butonului pe latura din dreapta ( la Fein este pe latura din spate ) amplasare comoda daca lucrezi mult.
                      Ca pret e undeva la 700 lei dar daca ma tine mai vreo 2 ture de perii consider ca si-a amortizat pretul cu brio. Probabil in regim casnic e nevoie de o viata ca sa consumi 3 ture de perii.
                      La Fein exista posibilitatea de a schimba pozitia de amplsare a butonului prin rotirea carcasei polizorului , la un polizor metabo de ex am aceleasi perii colectoare de aproape 15 ani pe cand la un rotopercutor makita am cel putin 12 randuri de schimbat perile colectoare si rotorul nu prezinta uzura exagerata , probabil depinde de materialul din care sunt confectionate perile colectoare
                      ...

                      Comentariu

                      Procesare...