Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aleb
    Incepator
    • 27.aug.2018
    • 4

    Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

    Am nevoie sa folosesc un burghiu de 600mm si nu am gasit decat SDS Plus la lungimea asta.
    Bormasina mea este cu mandrina normala (cilindrica).

    Exista un adaptor care se poate folosi pentru a folosi burghie SDS Plus in mandrina normala?

    M-as gandi la un adaptor din 2-3 parti, taiate in lungime care in interior sa se potriveasca pe structura SDS Plus iar la exterior sa fie cilindric.
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #2
    Răspuns la: Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

    Nu exista ce vrei.
    Imprumuta/cumpara o bormasina cu SDS. (sau taie partial din burghiul ala cat sa prinda mandrina pe el.)

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 572

      #3
      Răspuns la: Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

      Depinde ce bormasina aveti pt ca tipul de percutie este diferit,unele sunt cu piston pneumatic altele cu o roata zimtata. Cred ca bormasina dv daca are mandrina normala inseamna ca nu e facuta sa lucreze cu burghie sds .Burghiul sds are acele canaluri pt ca el are si un joc inainte si inapoi in mandrina.

      Comentariu

      • aleb
        Incepator
        • 27.aug.2018
        • 4

        #4
        Răspuns la: Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

        Imi trebuie pentru strapuns caramida si mortar, nu pentru beton. Trebuie sa trec tub copex prin spatele coloanei de apa de la baiesi coloana are cam 55 cm.
        Am incercat sa montez burghiul SDS in mandrina normala si la lungimea asta nu se centreaza bine, are o oscilatie de 2-3 cm la capat si axul bormasinii trage in toate partile cand se invarte.

        Buna idee cu taiatul SDS-ului, presupun ca trebuie sa cumpar disc pentru taiat metal. Am achizitionat deja pt lucrare un flex si un disc diamantat de 25 pt zidarie. Sa vad daca merge de taiat si cu o panza de bomfaier.

        Comentariu

        • aurick86
          Membru
          • 05.iun.2012
          • 168

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

          Nici nu incerca cu bomfaierul.
          O panza de flex 125mm costa 2-5lei. si iti faci treaba in 1 minut (cele pentru Inox tin mai mult decat cele pentru fier).

          Comentariu

          • aleb
            Incepator
            • 27.aug.2018
            • 4

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

            Postat în original de aurick86
            Nici nu incerca cu bomfaierul.
            O panza de flex 125mm costa 2-5lei. si iti faci treaba in 1 minut (cele pentru Inox tin mai mult decat cele pentru fier).
            Panza de flex inseamna disc presupun . Trebuie sa gasesc si un loc bun atunci, am tot citit ca scantaile produse de taierea cu flexul nu sunt deloc prietenoase, unii se plang ca le-au stricat termopanele . Merci.

            Comentariu

            • aurick86
              Membru
              • 05.iun.2012
              • 168

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Adaptor burghiu SDS Plus in mandrina normala

              Panza=disc.
              Ai grija unde tai cu flexul, acele scantei care apar la taierea metalelor, daca ating ceramica (gresie/faianta) sau sticla sau suprafata vopsita au tendinta sa se inglobeze in material; le strica si nu se mai pot elimina..se topesc acolo.

              Cel mai bine faci taietura afara. Dar ai doar 1 taietura, o poti face deasupra cosului de gunoi cu cateva cartoane sa nu arunce scantei in toata casa.
              Atentie MARE cu flexul, te lasa fara degete imediat, am aproape 20 de ani de cand le tot folosesc si intr-o clipa de neatentie s-a infipt 1 cm dintr-un deget(aveam si manusi si protectia/garda flexului).
              Daca nu ai mai lucrat cu el .. ia niste indicatii de baza despre cum se foloseste:

              Comentariu

              Procesare...