Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #46
    Fisierul atasat este graitor. Se demonteaza ciocanul rotopercutor si se scoate percutorul care loveste coada burghiului. Apoi se impinge cu o surubelnita in aceasta.

    Comentariu

    • florin n
      Membru
      • 03.nov.2006
      • 272

      #47
      in fisier e vorba de un Bosch
      omu' cu burghiu' rupt nu are Bosch

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #48
        Postat în original de Traian Dajma
        Raduca, multa bataie de cap mi-a dat aparatoarea aceea.
        Mi-am dat seama ca ati patit-o si vorbiti din propie experienta.
        Cred ca tot cu baiatul de la service ar trebui sa vorbiti poate va gaseste un client pentru rotor... nu cred ca veti avea nevoie de cel nou prea repede, doar aveti roto de un pic mai mult de un an... depinde si cit de mult il puneti la treaba.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2397

          #49
          @florin n
          Chiar daca imaginea prezinta un Bosch, constructiv trebuie si Einhell sa prezinte posibiltatea demontarii cuiului percutor. Imaginea il ajuta ca sa-si faca o impresie despre asamblarea elementelor si functionare.

          Comentariu

          • Leustean Gigi
            Incepator
            • 11.mar.2007
            • 1

            #50
            Ma bag si eu,daca nu deranjez Am un prieten cu un Einhell de 1010w si am desfacut impreuna mandrina.Cred ca e vorba si de acelasi tip(mandrina).Trebuie vazut daca modelul respecitv de mandrina are manson metalic sau de cauciuc.Dca are manson metalic chiar in varf,atunci se poate deface cu o cheie fixa de 17 sau 19 nu mai retin exact.Daca e din cauciuc atunci se desface ca in filmuletul prezentat.

            Comentariu

            • rudy2007
              Membru
              • 07.oct.2007
              • 112

              #51
              demontare mandrina SDS-plus

              cred ca e mai bine sa aranjezi,daca e mai complicat,in cazul blocarii ciotului de burghiu,in port scula masinii,TOT CU CINEVA DE LA UN SERVICE AUTORIZAT,are ceva experienta si oricum pericolul de a strica si ce nu trebuie e mai scazut(de exemplu daca ai o scula HILTI,model mai vechi,SDS-plus,si,la fel vrei sa desfaci mecanismul rotopercutor(dupa ce ai desfacut masina,ajungi la un moment dat in fata faptului ca o sa-ti mai trebuiasca "ceva",pentru a mai putea continua...)
              a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

              Comentariu

              • Bebel
                Incepator
                • 09.oct.2007
                • 9

                #52
                Postat în original de Robert79
                Aveti idee cum poate fi scos spiralul dintr-un rotopercutor Einhell Bavaria BBH 920 , s-a rupt inauntru si nu-l mai pot scoate , a ramas putin din el in mandrina SDS asa ca nu pot sa il agat cu ceva sa-l trag afara , cred ca este si rasucit inauntru nefiind pe pozitia normala.
                Multumesc

                Buna ziua !
                1. Vreau sa-mi iau si eu un ciocan rotopercutor si am vazut ca Einhell are preturi f bune. Cum te descurci cu el ? Cum face fata ? De unde se poate cumpara mai avantajos si de unde se pot lua piese de schimb ? De care sa-mi iau: BBH 920, BBH 950 sau BBH 1500 ? MULTUMESC anticipat !
                Neuronii mei se plimba... si eu odata cu ei....

                Comentariu

                • ToolsMaster
                  Membru
                  • 11.iul.2007
                  • 180

                  #53
                  Exista si mai ieftine ca Einehell daca pretul e factorul decisiv. Piese de schimb...nu cred ca exista asa ceva.

                  Comentariu

                  • nobody
                    Incepator
                    • 26.sep.2007
                    • 95

                    #54
                    rotopercutor

                    pe axul pecare este mandrina ar trebui sa fie un resort ce preia reculul pistonului. nu trebuie sa te apesi in rotopercutor cu toata forta.daca tii masina astfel incit sa fie comprimat aproape pana la capat resortul si burghiul sa nu fie prea uzat ,se da foarte usor gaura. problema este sa simti momentul cind burghiul ajunge in vreo armatura de otel si sa te opresti caci daca insisti si nu esti pregati s-ar putea ca burghiul sa prinda in otel sa se blocheze si imprima toata forta de rotatie corpului masinii si de aici e posibil sa-ti accidenteze mana ducind chiar pina la fractura.in compartimentul pistonului obligatoriu VASELINA ,de viscozitatea celei originale sau apropiata. SUCCES.

                    Comentariu

                    • rudy2007
                      Membru
                      • 07.oct.2007
                      • 112

                      #55
                      rotopercutor

                      [quote="Bebel"]
                      Postat în original de Robert79
                      Aveti idee cum poate fi scos spiralul dintr-un rotopercutor Einhell Bavaria BBH 920 , s-a rupt inauntru si nu-l mai pot scoate , a ramas putin din el in mandrina SDS asa ca nu pot sa il agat cu ceva sa-l trag afara , cred ca este si rasucit inauntru nefiind pe pozitia normala.
                      Multumesc

                      Buna ziua !
                      1. Vreau sa-mi iau si eu un ciocan rotopercutor si am vazut ca Einhell are preturi f bune. Cum te descurci cu el ? Cum face fata ? De unde se poate cumpara mai avantajos si de unde se pot lua piese de schimb ? De care sa-mi iau: BBH 920, BBH 950 sau BBH 1500 ? MULTUMESC anticipat ![/quote}
                      a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                      Comentariu

                      • rudy2007
                        Membru
                        • 07.oct.2007
                        • 112

                        #56
                        Re: rotopercutor

                        [quote="rudy2007"]
                        Postat în original de Bebel
                        Postat în original de Robert79
                        Aveti idee cum poate fi scos spiralul dintr-un rotopercutor Einhell Bavaria BBH 920 , s-a rupt inauntru si nu-l mai pot scoate , a ramas putin din el in mandrina SDS asa ca nu pot sa il agat cu ceva sa-l trag afara , cred ca este si rasucit inauntru nefiind pe pozitia normala.
                        Multumesc

                        Buna ziua !
                        1. Vreau sa-mi iau si eu un ciocan rotopercutor si am vazut ca Einhell are preturi f bune. Cum te descurci cu el ? Cum face fata ? De unde se poate cumpara mai avantajos si de unde se pot lua piese de schimb ? De care sa-mi iau: BBH 920, BBH 950 sau BBH 1500 ? MULTUMESC anticipat ![/quote}
                        ----------------------------------------------------------------------------------------------------------de ce nu incerci la o reprezentanta BOSCH,unde cu circa 400RON,poti sa-ti achizitionezi un rotopercutor BOSCH-VERDE sau ALBASTRU,ai 2 ani garantie si pe deasupra mai ai service si piese de schimb,pentru cel putin 10 ani....?
                        a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                        Comentariu

                        • nobody
                          Incepator
                          • 26.sep.2007
                          • 95

                          #57
                          CINE SE PRICEPE LA CIOCANE ROTOPERCUTOARE?

                          pe axul pecare este mandrina ar trebui sa fie un resort ce preia reculul pistonului. nu trebuie sa te apesi in rotopercutor cu toata forta.daca tii masina astfel incit sa fie comprimat aproape pana la capat resortul si burghiul sa nu fie prea uzat ,se da foarte usor gaura. problema este sa simti momentul cind burghiul ajunge in vreo armatura de otel si sa te opresti caci daca insisti si nu esti pregati s-ar putea ca burghiul sa prinda in otel sa se blocheze si imprima toata forta de rotatie corpului masinii si de aici e posibil sa-ti accidenteze mana ducind chiar pina la fractura.in compartimentul pistonului obligatoriu VASELINA ,de viscozitatea celei originale sau apropiata. SUCCES.

                          Comentariu

                          • Bebel
                            Incepator
                            • 09.oct.2007
                            • 9

                            #58
                            Re: rotopercutor

                            Postat în original de rudy2007
                            Postat în original de Bebel
                            Buna ziua !
                            1. Vreau sa-mi iau si eu un ciocan rotopercutor si am vazut ca Einhell are preturi f bune. Cum te descurci cu el ? Cum face fata ? De unde se poate cumpara mai avantajos si de unde se pot lua piese de schimb ? De care sa-mi iau: BBH 920, BBH 950 sau BBH 1500 ? MULTUMESC anticipat ![/quote}
                            -------------------------------------------------------------------
                            ---------------------------------------de ce nu incerci la o reprezentanta BOSCH,unde cu circa 400RON,poti sa-ti achizitionezi un rotopercutor BOSCH-VERDE sau ALBASTRU,ai 2 ani garantie si pe deasupra mai ai service si piese de schimb,pentru cel putin 10 ani....?

                            nu prea imi place Bosch, in principiu nu am nimic de reprosat decat ca pentru ce scule fac sunt mult prea scumpi, la acelasi pret cu Bosch pot sa iau si o Makita sau un Hitachi. Daca nu sunt probleme cu rotopercutoarle respective de la Einhell (dar vroiam sa-mi spuna asta cineva care a folosit cat de cat) as inclina pentru un astfel de Einhell, specificatiile tehnice ale oricarui Einhell de acolo sunt net superioare oricarui Bosch la 4 mil. Cel putin asa spune hartia, acum eram curios sa aud ce zice si practica.... Eu unul am un polizor unghiular de la Einhell si sunt FOARTE multumit de el (poate sunt eu mai norocos), regim cand hobby cand LA GREU, nu-l menajez cand are de munca, pentru mine personal am un Makita care sta in cutie ptr ca mi-e mila sa-l folosesc (l-am folosit o singura data, de curiozitate, imediat ce l-am luat si apoi l-am pus la pastrare , cand moare Einhell....
                            Neuronii mei se plimba... si eu odata cu ei....

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2397

                              #59
                              In principiu, banii alocati achizitiei unei scule sunt functie de cat de des folosim scula respectiva si de conditiile de exploatare adica lucrari usoare sau dificile.
                              Pentru lucrari simple, Einhell este suficient de bun inclusiv ca pret.
                              Insa... am intalnit cazuri in care polizorul unghiular a cedat din cauza conditiilor grele de utilizare (praf in intrerupator, rulmenti gripati).
                              Si doua ciocane rotopercutoare au cedat dupa folosirea in conditii grele, unul din cauza materialului slab folosit la angrenaje, celalalt probabil din cauza intrerupatorului.
                              Prin urmare, nu are rost sa exploatam excesiv scule chiar daca au puteri de 920W, 950W sau 1500W. Chiar daca sa zicem ca elementele care transmit fluxul de putere sunt corect dimensionate, exista alte componente a caror calitate scazuta permit un pret redus de achizitie.
                              Nu are rost sa recomand un producator sau altul si un model anume al unui producator. Regula aceasta este, stabilesc domeniul de exploatare, in functie de acesta corelez pretul cu producatorul si modelul.

                              Comentariu

                              • ear1976
                                Living Legend
                                • 09.aug.2007
                                • 1050

                                #60
                                Pana acum am "ucis" un Einhell, era cu mandrina din cea care se desface cu cheia (cu manson metalic). Am folosit-o la daltuire si a cedat filetul la mandrina. Am cumparat alta, cu mandrina cu manson de cauciuc. Pana acum nu a pus probleme, dar ce-i drept nu am folosit-o decat la gaurire.

                                Cred ca Einhell e bun doar ptr. folosit un regim usor-semiusor. Ptr industrial, makita sau bosch albastru. E doar opinia mea...
                                ratzele se trag din camioane

                                Comentariu

                                Procesare...