Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • surugiu leonid
    Incepator
    • 07.aug.2006
    • 1

    Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

    Am cumparat un ciocan rotopercutor STERN, austriac, si nu pot sa dau gauri in beton nici cu burghiu de 5mm, desi in cartea ei tehnica scrie ca merge pana la 26mm.
    Reculul percutiei in loc sa dea in burghiu da in mana mea si daca incerci sa impingi mai tare te da jos dupa scaun (in cazul in care dai o gaura in tavan). Am desfacut-o si am gasit vaselina la pinioane si in capatul pistonasului era vasilina.
    Am scos-o si acum nu mai are percutie deloc.
    Daca ii bag la loc mi-e frica sa nu faca la fel ca pana acum.
    Nu stiu care e regula si vreau sa stiu daca nu cumva in loc de vaselina trebuia sa fie ulei.
    Stiu ca makita sau bosch asa au.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Burghiele cu cap vidia pe care le folositi pentru gaurirea in beton sau zidarie sunt bine ascutite?

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #3
      Dar manualul de utilizarea al ciocanului rotopercutor s-a citit?
      Ce zice in el despre vaselina aia?
      Si ciocanul nu avea si el niste vaselina suplimentara in trusa? Si o "gaura" de completare?

      Si presupun ca pistonul ala avea totusi o modalitate de pastrarea a compresiei. Eu m-as intreba daca nu-l ajuta cumva si vaselina aia de pe el.

      PS: si nu stiu de ce, dar am eu un sentiment ca si la bosch tot vaselina este...
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        sensul de rotatie era corect??
        am vazut pe cineva care se chinuia sa gaureasca asa.....

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Nu cred ca are schimbator de sens de rotire tipul ala de rotopercutor, caci nu e din variantele scumpe...
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • aZu
            Membru Marcant
            • 22.mar.2006
            • 528

            #6
            ala poate fi doar poreclit " rotopercutor" !
            Creca n-a trecut nici macar pe la o suta de km de austria!
            Marfa asamblata in camion , din China pina in bazar. Nu poti avea pretentii.

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #7
              Are cumva prinderea burghiului cu SDS PLUS? Ma gandesc ca problema ar fi intre percutor, care lucreaza bine, si sistemul de prindere al burghiului. Introdu un creion in locul burghiului si vezi daca-l precuteaza bine si cand impingi de el in percutor. Este doar o parere. Ieri am reusit sa-mi cumpar dupa lungi cautari un GBH 2-26 DFR de la Bosch.

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                Bine, cred ca totusi gama albastra (profesionala) de la Bosch nu se compara cu "Stern"-ul de "Austria"....
                Sa-l stapanesti sanatos si sa-ti faci treburile cu el!
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #9
                  Vaselina este obligatorie (inauntru sunt angrenaje, componente metalice care se afla in miscare si care trebuie sa aibe vaselina). Daca rotopercutanta are percutie si burghiul este ascutit mai este nevoie doar de e mana sanatoasa sa impinga. Normal ca simtiti puternic reculul, asta este, nu-i usor sa dai gauri, daca as lua in mana un picamer probabil ca m-as plimba cu el pe drum pt. ca n-am forta necesara sa ma opun reculului. Sigur este rotopercutanta, nu bormasina cu percutie?

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Sigur dl. Surugiu Leonid a cumparat un ciocan rotopercutor, nu doar o bormasina cu percutie. Daca are totusi probleme cu el, mai bine sa mearga la un service. Am vazut meseriasi profesionisti facand treaba cu scule de firma indoielnica, si singurul neajuns era acela ca perioada de exploatare era una scurta, de cateva luni, un an, dar de folosit au putut-o folosi.
                    In privinta prezentei vaselinei, in manualul de utilizare se accentueaza necesitatea acesteia pe piesele aflate in miscare, cum ar fi percutor si sistemul de cuplare dintre SDS si ciocan.
                    Despre gabaritul necesar utilizatorului in vederea bunei exploatari a unei asemenea unelte, pot sa spun ca nici eu nu ma incadrez in categorii superioare, dar asta nu m-a impiedicat sa obtin rezultate optime.
                    klaus, multumesc pentru urare!

                    Comentariu

                    • danhome_52
                      Membru Marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 751

                      #11
                      Salut!
                      Ce parere aveti despre MAKITA HR 2450?
                      Foloseste cineva?Care ar fi punctele mai slabe fata de BOSCH sau altele?
                      Multam'!

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        #12
                        dan, ai achizitionat-o?
                        eu zic ca este buna, am MAKITA HR2440, nu mi-a creat probleme, n-am sesizat puncte mai slabe ca la bosch.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #13
                          Un tip de MAKITA are ambreiaj (nu ºtiu care!, sau dacã toate tipurile)... ceea ce e un lucru bun cã ptr cã eliminã suprasolicitarea dpdv al cuplului!

                          Pãrerea mea e cã GEMINI are dreptate: dacã-i rotopercutor trebuie sã aibã ºi funcþie de dãltuire ºi în cazul acesta are un buton de anulare a rotaþiei (ptr dãltuire) ºi altul de eliminare a percuþiei (ptr gãurire fãrã percuþie)

                          Forþa cu care apãsaþi, trebuie sã fie numai cu puþin mai mare decât reculul pe care îl are maºina, astfel încât maºina sã ,,nu vã tremure în mânã", iar burghiul sã se miºte lejer, sã-ºi facã cursa!
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • i96nds
                            Membru marcant
                            • 03.ian.2006
                            • 427

                            #14
                            Am si eu un ciocan rotopercutor care a cam ramas fara percutie....
                            Inainte dadea gaura imediat. Acum te chinui, nene...

                            Am suspectat burghiul. Asa ca am verificat faptul ca merge acel burghiu cu alt ciocan rotopercutor. Deci nu e de la burghiu.

                            Am desfacut capacul acela, are vaselina suficienta. Chiar m-am uitat prin acel capac in timp ce l-am pus in functiune. Acel sistem de biela-manivela se cupleaza corespunzator atunci cand activez percutia, deci ar trebui sa mearga. Totusi percutia pe care o genereaza este foarte foarte slaba. El in mod normal trebuia sa aiba 4000/min dar acum nu cred sa mearga cum trebuie. Mentionez ca ciocanul e dintr-acela mai maricel, de 1010W. (adica nu e de 620W).

                            Aveti vreo idee la ce sa ma mai uit cand il desfac?
                            Stefan

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #15
                              mai intai spune-ne ce marca este.......

                              Comentariu

                              Procesare...