Set de scule de la Metro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • her_cristler
    Incepator
    • 12.aug.2006
    • 3

    Set de scule de la Metro

    sunt un tanar 'mester' si doresc a achizitiona un set de scule de acelea ieftine de la Metro stiu ca nu sunt de ff buna calitate dar nu intentionez sa le utilizez in scop profesional ci doar ptr uz casnic: renovari, realizare de mic mobilier, etc, deoarece nu am posibilitatea spre a achizitiona scule de 'marca' si ptr ce am eu nevoie nu isi merita banii.
    Setul e compus din urmatoarele:bormasina cu percutie, bormasina cu acumulator, polizor unghiular, slefuitor si un ferestrau vertical de la marca Einhell.
    Va rog sa imi dati un sfat competent pe aceasta tema deoarece vanzatorii din magazine nu iti pot da un sfat sincer si competent.
    Cu stima......
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    La pretul pe care il au aceste produse si daca le folosesti doar ocazional se merita.

    Marca pe care ai mentionat-o cred ca este cea mai buna dintre toate celelalte de nivelul ei.

    1.Bormasina chiar daca este cu percutie sa nu te bazezi pe faptul ca poti da gauri in beton.
    2.La polizorul unghiular verifica jocul axului sa nu fie foarte mare - compara jocul cu cel de la alte polizoare din cele expuse pentru a putea aprecia. Asta are legatura si cu zgomotul facut de unealta.

    Eu am 2 scule cu aceeasi marca (o turbosuflanta si o rindea electrica) si pana acum au functionat fara probleme (au deja 1 an) - evident ca nu le-am folosit decat excesiv si doar acasa.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • her_cristler
      Incepator
      • 12.aug.2006
      • 3

      #3
      multumesc de raspuns, dar mai am o intrebare:debitarea de pal se poate realiza si cu un astfel de ferestrau vertical??
      si daca da cum se regleaza viteza caci stiu ca acest aparat are mai multe trepte de viteza.

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 749

        #4
        Salut!
        Sculele cumparate te vor ajuta sa rezolvi multe probleme in casa,dar daca nu ai mai lucrat,e necesar sa inveti cat poti cere de la ele pentru a nu le solicita peste masura si pentru a a avea lucrari de calitate.
        Cu ferastraul vertical poti debita si pal coreland tipul panzei folosite,avansul de patrundere si viteza reglabila.Calitatea prelucrarii nu va fi deosebita,deci nu vei putea asambla piese de mobilier pretentioase cu o astfel de debitare.Ca sfat,acorda atentie sensului de iesire a panzei din material,caci muchia respectiva nu va fi perfecta.Pentru o debitare in linie dreapta poti folosi o rigla ca ghidaj.Pentru materiale groase e bine sa folosesti o panza noua si un avans mic de patrundere pentru a nu avea o deviere in plan vertical a taieturii.
        Masina cu acumulatori nu trebuie folosita intensiv pentru a gauri si insuruba pe diametre mari.De regula pentru lemn se practica gaurirea cu un burghiu corespunzator holzsurubului de infiletat.
        Slefuitorul,inevitabil,mai devreme sau mai tarziu va acumula praf in interior.Dupa fiecare folosire mai indelungata e bine sa-l cureti cu jet de aer si o pensula.
        Daca se intampla ca una dintre scule sa se incalzeasca mai mult e bine sa nu o opresti imediat,ci pentru cateva minute sa o lasi sa functioneze fara sarcina,la turatie maxima pentru a ventila bobinajul.
        Foloseste-le fara frica,dar cu atentie!Accidentele nu sunt de dorit!
        Bafta!

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3524

          #5
          sper ca nu ti-ai facut planuri sa confectionezi mobilier din pal melaminat folosind ferastraul vertical...
          poti debita cu succes pentru alte necesitati, dar nu pentru a confectiona piese de mobilier

          Comentariu

          • muale
            Membru
            • 06.ian.2006
            • 154

            #6
            Postat în original de her_cristler
            multumesc de raspuns, dar mai am o intrebare:debitarea de pal se poate realiza si cu un astfel de ferestrau vertical??
            si daca da cum se regleaza viteza caci stiu ca acest aparat are mai multe trepte de viteza.
            iti recomand sa iei de la bricostore setul de unelte Skil (bormasina,flex,pendular si dau cadou o surubelnita cu acumulatori.)
            Skil e din grupul Bosch si cred ca oricine imi da dreptate cand zic ca sunt mai bune decat Einhell.setul costa 300 ron,cam asa;merita toti banii

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              setul de unelte Skil (bormasina,flex,pendular si dau cadou o surubelnita cu acumulatori.)
              Skil e din grupul Bosch si cred ca oricine imi da dreptate cand zic ca sunt mai bune decat Einhell.setul costa 300 ron,cam asa;merita toti banii
              Ai dreptate sunt oricum mai bune ca cele galbene dar nici acestea nu se recomada debitarea PAL pentru mobila.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • muale
                Membru
                • 06.ian.2006
                • 154

                #8
                Postat în original de viorel.stanculescu
                setul de unelte Skil (bormasina,flex,pendular si dau cadou o surubelnita cu acumulatori.)
                Skil e din grupul Bosch si cred ca oricine imi da dreptate cand zic ca sunt mai bune decat Einhell.setul costa 300 ron,cam asa;merita toti banii
                Ai dreptate sunt oricum mai bune ca cele galbene dar nici acestea nu se recomada debitarea PAL pentru mobila.
                e o serie gri la einhell care cica ar fi mai buna...
                eu am recomandat sculele pt a le avea in casa si a le folosi la div, lucrari mici (o gaura pt tablou,un surub...) nicidecum pendularul nu e adecvat pt debitare pal.recomand ca debitarea sa se faca la centru special unde au masini ce dau rezultate bune (nu ciobesc marginile) sau daca vrea neaparat acasa recomand un circular cu disc corespunzator

                Comentariu

                • klaus
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2005
                  • 959

                  #9
                  Debitarea pal-ului nu se poate face cu fierastrau vertical, chiar daca ai si culisa de ghidaj ca sa tai drept, tot nu iese drept (se mai misca mana, panza etc)
                  Nici cu fierastrau circular de mana nu se poate debita foarte bine, pentru ca se gasesc destul de greu discuri diamantate cu dinti desi si mici ca sa fie taietura "curata". Melamina aia se ciobeste pe una din parti.
                  Debitarea cu pendularul (fierastrau veritcal) sau cu circularul de mana ar tb facuta in cazuri de urgenta, sau cand este vorba de taieturi curbe (cand se taie mai mare, peste linia pe care ar tb taiata si se ia la slefuitorul cu banda de glasspapier la nivel, tocmai pt ca fierastraul pendular ciobeste melamina.
                  Viata e complexa si are multe aspecte...

                  Comentariu

                  • faraonu
                    Membru
                    • 23.oct.2005
                    • 207

                    #10
                    am totusi o rugaminte la voi...
                    nu folositi codul culorilor cand va orientati...de ceva timp el nu mai reflecta clasa aparatului.

                    einhell sunt mai bune ca skil-urile( in mare parte). nu comparati.

                    personal prefer black&decker...dar cand vine vorba sa aleg spre exemplu intre einhell si skil, budget sau alte porcarioare...aleg einhell.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2397

                      #11
                      De acord cu "faraonu". Dintre firmele mici de pe piata noastra Einhell este cea mai rasarita. Si eu eram fan Black&Decker, de care am fost super multumit in urma regimurilor de exploatare cu mult peste ceea ce recomanda producatorul. De curand m-am convertit insa la Bosch despre care am o parere mai buna. Conteaza tot atat de mult ca numele firmei si tara producatoare. Sunt de principiul ca daca tot vrei sa-ti cumperi o scula electrica, mai bine iei ceva mai bun calitativ, dar stii ca-l ai si peste 10 ani.

                      Comentariu

                      • her_cristler
                        Incepator
                        • 12.aug.2006
                        • 3

                        #12
                        multumesc, dar treaba cu debitatul de PAL nu mere nici cu un ferestrau circular tot de la aceasi firma(Einhell)???
                        si daca da trebuie folosite un anumit tip de disc???

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2397

                          #13
                          Pentru debitat lemn cu polizorul unghiular, se foloseste discul metalic cu dinti de ferastrau. Este posibil ca discul sa aiba dintii aliniati, dar ii indoi usor unul spre dreapta, urmatorul spre stanga, in mod egal.

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 959

                            #14
                            Parerea mea este ca-i extrem de periculos sa se incerce debitarea palului cu polizorul unghiular, caci nu are stabilitate suficienta.
                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2397

                              #15
                              Intradevar, pentru debitat lemnul cu scule electrice acasa se folosesc doar ferastraul circular sau ferastraul pendular, restul sunt improvizatii care pot genera accidente.

                              Comentariu

                              Procesare...