Scula de taiat profile metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dedei
    Incepator
    • 12.nov.2006
    • 14

    Scula de taiat profile metalice

    Salutare. Vreau sa imi pun termopane si compania cu care lucrez nu asigura decat scoaterea geamurilor de pe profile de lemn, ori eu am si geamuri in profile de fier. Imi puteti spune daca un flex e bun pentru taierea acelor profile metalice ? Deasemnea un flex e bun si la taiat gresie /faianta ? (Ca sa stiu daca imi cumpar unu, sau nu )
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: Scula de taiat profile metalice

    Postat în original de dedei
    Salutare. Vreau sa imi pun termopane si compania cu care lucrez nu asigura decat scoaterea geamurilor de pe profile de lemn, ori eu am si geamuri in profile de fier. Imi puteti spune daca un flex e bun pentru taierea acelor profile metalice ? Deasemnea un flex e bun si la taiat gresie /faianta ? (Ca sa stiu daca imi cumpar unu, sau nu )

    Polizorul unchiular e foarte util, se schimba doar discul cand se taie alt material.
    -pentru gresie = disc diamantat.
    -pentru metal = disc pentru metal
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      Re: Scula de taiat profile metalice

      Postat în original de dedei
      Salutare. Vreau sa imi pun termopane si compania cu care lucrez nu asigura decat scoaterea geamurilor de pe profile de lemn, ori eu am si geamuri in profile de fier. Imi puteti spune daca un flex e bun pentru taierea acelor profile metalice ? Deasemnea un flex e bun si la taiat gresie /faianta ? (Ca sa stiu daca imi cumpar unu, sau nu )
      Mai discuta cu respectivi, materialul tamplariei existente nu are nici o legatura. Probabil nu au chef de munca.

      Nu se merita sa cumperi un polizor unghiular doar pentru asa ceva iar pentru faianta eu folosesc masina de taiat speciala.

      Un polizor unghiular bunicel este peste 1.000.000 lei.

      La taiat se folosesc discurile subtiri (ex. 2mm)
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 247

        #4
        Gasesti la 5-600 mii polizor de 800-1000 W cu care faci o gramada de treaba. Daca consideri ca ai ce face cu el iti recomand sa iti cumperi unul. La urma urmei il folosesti la ascutit cutite si tot e bun .

        Comentariu

        • dedei
          Incepator
          • 12.nov.2006
          • 14

          #5
          Multumesc mult de raspunsuri. Considerand ca il voi folosi si pe la faianta, mi-am luat un skil cu disc de 115, 1100 rotatii, 720 Wati. E ok pentru ce vreau sa tai eu ? A costat un bulion . Mi-am luat 3 discuri de 2 mm pentru taiat fier.

          Comentariu

          • valeriu ciprian
            Membru Marcant
            • 09.feb.2006
            • 918

            #6
            daca cumperi discuri pentru inox este si mai bine.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Postat în original de dedei
              Multumesc mult de raspunsuri. Considerand ca il voi folosi si pe la faianta, mi-am luat un skil cu disc de 115, 1100 rotatii, 720 Wati. E ok pentru ce vreau sa tai eu ? A costat un bulion . Mi-am luat 3 discuri de 2 mm pentru taiat fier.

              Da.
              Pentru faianta cumparati discuri diamantate.
              Cu stima.

              Comentariu

              • dedei
                Incepator
                • 12.nov.2006
                • 14

                #8
                am zis sa nu imi iau de alea pentru inox ca profilele alea sunt ruginite rau. am luat discuri "pentru taiat metal". Alea pentru inox ar fi taiat mai bine ?

                Comentariu

                • ssilvviu
                  Membru
                  • 09.aug.2006
                  • 247

                  #9
                  Nu e vorba ca taie mai bine, dar te tin mai mult. Acum tinand cont de faptul ca sunt mai scumpe...tot acolo ajungi.

                  Comentariu

                  • dedei
                    Incepator
                    • 12.nov.2006
                    • 14

                    #10
                    aha, eh ma descurc eu cu trei de astea pentru metal (is marca bosch). Inca o intrebare. Avand in vedere ca is cam novice cu scula asta, pe langa ochelari de protectie si niste manusi, mai este vreo recomandare de protectia muncii ?

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2347

                      #11
                      Casti pentru protejarea auzului. Mai ales daca se taie beton. Pentru metale nu este imperios necesar.
                      Eu nu as manevra polizorul unghiular cu manusi, exista pericolul sa nu faca priza buna si sa alunece.
                      UN ASPECT FOARTE IMPORTANT, DUPA CE TAIATI, AVETI GRIJA CUM PUNETI JOS POLIZORUL UNGHIULAR. NU TRECETI CU MANA IN ZONA DE ACTIUNE A DISCULUI SI NU DEMONTATI APARATOAREA PENTRU A MONTA UN DISC MAI MARE!
                      Un prieten si-a taiat doua degete dupa ce l-a pus jos, si a trecut cu cealalta mana in zona discului.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12976

                        #12
                        Pune scula in priza si dai bataie ca nu este asa o mare filosofie.

                        Manusile sunt inutile.
                        Ochelarii sunt doar ca masura de siguranta.

                        Atat timp cat nu fortezi scula nu se intampla nimic.
                        Scule are aparatoare si fluxul va fi directionat in directie opusa lucratorului.

                        Pentru taiatul gresiei - nu iti va iluzii ca nu prea merge taiatul cu polizorul (cu tot discul diamantat) - asta pentru ca nu poti tine ferm scula in mana.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2347

                          #13
                          Orice material debitezi sau polizezi, nu renunta la ochelari! Spun asta din proprie experienta.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Ehe Viorel, sa vezi tu ce taieturi am facut eu in faianta.
                            Am facut un brau din doua culori de faianta cu forma de val pe un perete.
                            Totul e sa nu incerci sa tai faianta din prima, marchezi unde vrei sa tai si treci de mai multe ori cu discul peste.
                            Dupa care decupezi si finisezi marginea taiata.

                            Cu masina de taiat speciala nu poti taia decat drept, pe cand cu polizorul unghiular poti taia aproape sub orce forma.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12976

                              #15
                              Si cum este marginea unde ai taiat faianta?

                              Este drept ca masina de taiat este pentru taieturi drepte si pentru gauri (diametru maxim 8cm - asta de care vorbesc).
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...