Scule de mana pentru instalatori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • addytzoo
    Incepator
    • 05.dec.2006
    • 17

    Scule de mana pentru instalatori

    Am deschis topicul pentru a afla ce scule folosesc (recomanda) unii,ce dispozitive mai speciale folosesc,etc.....

    De exemplu in cazul clestilor de teava, eu prefer Rothemberger tip S,care pe langa faptul ca au o calitate de indiscutabil superioara altora, pot fi si manevrati usor....
    Iar ca si clesti "papagal",cred ca sunt printre putinii care folosesc(eu cunosc foarte multi care nici nu au auzit de el),am clestele pentru pompe de apa Knipex Cobra de 250 mm....
    Pentru gaurirea zidului pt kit-ul centralelor folosesc carota diamantata Artutehnik,care poate fi utilizata si pe o bormasina hobby...
    Si ca scule electrice eu sunt fan Bosch.

    Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Pentru tevi, ma laud cu un cleste cu autoblocare pe care scrie DE WITT NEBR. USA. Are o dantura care la strangere ramane imprimata in teava.
    Doua mopsuri de 1" si 1 1/2". In rest, arc disp. taiere si calibru pentru pexal, chei fixe si reglabile, un sarpe, in mare trusa contine cam tot ce mi-a fost necesar in lucrarile sanitare.
    Cleste papagal nu folosesc. Am cumparat odata unul dar de calitate scazuta si l-am aruncat.
    Ca scule electrice imi place DeWalt, dar folosesc Bosch, dupa ce in trecut nu am fost dezamagit de Black&Decker.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2397

      #3
      Domeniul sculelor pentru instalatii, este tot atat de pretentios ca si al sculelor electrice de mana. Daca un cleste gat de lebada poate fi achizitionat la un pret de aproximativ 200.000, unul profesional costa in jur de 1.600.000. In practica diferenta calitativa isi spune cuvantul. O cheie reglabila slaba calitativ are un pret de 100.000-200.000 lei, dar are joc, iar la capat de scala uneori trebuie ajutat bacul sa reintre in angrenaj.
      O trusa pentru instalatii trebuie sa fie suficient de usoara pentru a fi portabila dar sa si contina toate sculele necesare pentru a nu avea surpriza ca te-ai prezentat la o lucrare sau avarie si ca nu ai la tine ceea ce-ti trebuie.

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 245

        #4
        Re: SCULE DE MANA PENTRU INSTALATORI

        Postat în original de addytzoo
        Pentru gaurirea zidului pt kit-ul centralelor folosesc carota diamantata Artutehnik,care poate fi utilizata si pe o bormasina hobby...
        Va referiti la carota pentru gaura de 100-120 mm? Daca da spuneti-mi si mie daca se merita investitia. Am auzit ca apar probleme la zidurile din beton armat si cam tot ce am intalnit pana acum a fost beton armat. Cam cat timp va ia sa strapungeti peretele cu o astfel de carota? Si daca sunteti amabil zpuneti si cam cat costa una

        Comentariu

        Procesare...