Drujba

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • namiru
    Incepator
    • 08.oct.2008
    • 10

    #61
    Răspuns la: Drujba

    Multumesc mult pentru raspuns.
    M-ati pus pe ganduri, de unde o sa imi dau seama, doar daca o sa scrie ca nu e fabricat in Germania...
    Niste crengi, grinzi, capriori de la o casa veche, scanduri...din astea in prima faza.
    Bineinteles, ca in viitor poate o sa vreau sa merg si la padure sau poate cumpar cateva tone de lemne pentru foc in semineul care urmeaza sa il pun in functiune intr-o luna si o sa am nevoie de taiat...
    Doresc sa invat cum sa fac

    Comentariu

    • namiru
      Incepator
      • 08.oct.2008
      • 10

      #62
      Răspuns la: Drujba

      Are cineva Motofierastrau - SCION - Made in GERMANY ? Cum se comporta, sunteti multumiti? Cum e cu rodajul?
      Doresc sa invat cum sa fac

      Comentariu

      • Benzyma
        Membru
        • 06.dec.2014
        • 103

        #63
        Răspuns la: Drujba

        Salut, urmatoarea mea "jucarie" pe lista este o drujba...Vreau sa-mi iau o drujba pentru mine dar o sa mai lucrez cu ea si pe la vecini si prieteni. Doar sambata si diminica. Nu prea ma pricep la druje sa stiu ce si cum...nu stiu care e mai buna dintre makita si stihl. Nu am mai avut asa ceva!
        Am gasit urmatoarele modele:
        Cumpara Motofierastrau Makita EA3200S35A, 1.8 CP, 32 cmc, 35 cm de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

        Cumpara Motofierastrau Stihl MS 170 D, 1.8 CP, 30.1 cmc, 35 cm de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

        Comentariu

        • emp
          Membru Marcant
          • 29.mai.2009
          • 543

          #64
          Răspuns la: Drujba

          Postat în original de Benzyma
          Salut, urmatoarea mea "jucarie" pe lista este o drujba...Vreau sa-mi iau o drujba pentru mine dar o sa mai lucrez cu ea si pe la vecini si prieteni. Doar sambata si diminica. Nu prea ma pricep la druje sa stiu ce si cum...nu stiu care e mai buna dintre makita si stihl. Nu am mai avut asa ceva!
          Am gasit urmatoarele modele:...
          Eu am Stihl 181. Sistemul de filtrare al aerului este gluma.
          Dupa ce tai niste cregi de prun o sa trebuiasca sa cureti carburatorul(nu-i mare lucru,
          cauta pe youtube canalul lui donyboy73)
          Daca ai desfacut o priza de curent singur o sa te pricepi.
          Eu nu sunt profesionist, sunt in situatia ta, cu o livada mica de intretinut.

          Comentariu

          • Benzyma
            Membru
            • 06.dec.2014
            • 103

            #65
            Răspuns la: Drujba

            Eu nu am nici o livada!
            Din când in când mai trebuie sa tai lemne. Poate curat pomii sau cumpar lemne netaiate. Pot taia doar de 2 ori pe an sau de 20. Cred ca mai mult o folosesc la vecini si prieteni...
            Ma gândesc la Makita din a 3-lea link. Nu stiu cat sunt de fiabile in timp...

            Comentariu

            • FilipT
              Membru marcant
              • 15.feb.2009
              • 673

              #66
              Răspuns la: Drujba

              Grija mare la stihl si husvarna, au inceput sa le faca si ei motofierastraie pe categorii hobby, semiprofesionale si profesionale. In principiu cat dai atata face la firmele mentionate de mine. Dupa cateva intamplari nefericite cu niste modele mai ieftine am trecut la o husqvarna 357xp si se cunoaste diferenta ca de la cer la pamant. Despre makita nu stiu nimic.

              Comentariu

              • Benzyma
                Membru
                • 06.dec.2014
                • 103

                #67
                Răspuns la: Drujba

                Foarte posibil ca asta sa fie un caz asemanator telefoanelor mobile. Stiu pe cineva care a dat 300 lei pe un allview a4 duo iar eu am dat 1000 lei pe Samsung galaxy s2 plus. Al lui nu are lag mai deloc si nici nu stie ce-i ala SOD si battery drain...in timp ce eu m-am saturat!
                Ma gândesc sa-mi iau ceva dupa piata la 2-300 lei de care sa nu-mi para rau daca se farama! Ar fi destul de urat sa dau 1200 lei pe o drujba si sa am mai mereu probleme cu ea!

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #68
                  Răspuns la: Drujba

                  O drujba no name " OK " luata din B...x la 258 lei , pe benzina , rezista destul de bine daca nu ti bati joc de ea , in sensul ca trebuie ascutit lantul mai des si facute pauze mai lungi la " lucru " , ca hobby ma refer , am avut una de asta si acuma e la un prieten si inca merge ; am taiat cu ea mesteceni la greu , pt foc , la cabana dar am avut buna inspiratie sa am mereu un lant de rezerva , bine ascutit , in caz ca celalalt dadea semne de oboseala . Acuma , daca stii ca ai de lucru serios nu ti as recomanda o , sincer , ca nu stiu cum ar rezista in regim intens .
                  Acuma am una electrica
                  Ultima editare de coby; 21.ian.2015, 19:48.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Benzyma
                    Membru
                    • 06.dec.2014
                    • 103

                    #69
                    Răspuns la: Drujba

                    Nu prea am de lucru cu ea. O iau pentru ca e buna la casa omului. Din când in când am nevoie sa mai tai cate ceva...Deci ar fi foarte ok una no name. Ma gândesc ca daca iau makita nu o sa fie chiar asa buna...
                    Ultima editare de Benzyma; 21.ian.2015, 19:55.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #70
                      Răspuns la: Drujba

                      Nu cred ca nu va fi buna e totusi o firma mai serioasa insa pretul e la fel .
                      Eu am optat pt una electrica mai mult ca sa nu i trebuiasca nimanui s o imprumut ca m am cam saturat sa mi i au scule si altii sa beneficieze de ele ...
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Benzyma
                        Membru
                        • 06.dec.2014
                        • 103

                        #71
                        Răspuns la: Drujba

                        O sa mai ma documentez in legatura cu acea makita...

                        P.S. Cândva am avut un flex stern cu disc de 180. L-am imprumutat la cineva si mi l-a adus ars! De atunci eu nu mai dau nici o scula din mana mea! Daca cineva vrea, ma duc personal cu scula. Asa ceva nu se da imprumut!

                        Comentariu

                        • danielalecsandru
                          Incepator
                          • 18.mar.2011
                          • 30

                          #72
                          Răspuns la: Drujba

                          Neata buna!
                          Merita pentru curte, inclusiv ciopartit caruta cu lemne, drujba asta?
                          Are 1,3 kw - 1,8 cp si 4,6 kg. In Romania am gasit doar varianta de 1,2 kw. E adusa din Spania si pare noua. Folosita poate 5 minute. Cere 450 de lei pe ea.
                          Entry-level model for cutting firewood. Easy to operate with combi-lever, automatic STIHL Ematic chain lubrication system for optimum lubrication.


                          Stau pe ganduri mai mult din cauza pieselor de schimb. Nu gasesc varianta asta p-aici.
                          Ultima editare de danielalecsandru; 04.dec.2015, 07:40.

                          Comentariu

                          • gabyh
                            Incepator
                            • 09.iul.2012
                            • 34

                            #73
                            Răspuns la: Drujba

                            Ca sa nu deschid un nou topic, ma poate ajuta cineva cu niste foto a unei drujbe stern CS405YT+ sau cs405yt partea de prindere a lantului ..in acel spatiu de sub surub trebuie sa fie ceva care intra in gaura lamei?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • gabyh
                              Incepator
                              • 09.iul.2012
                              • 34

                              #74
                              Răspuns la: Drujba

                              Chiar nu are nimeni una?

                              Comentariu

                              Procesare...