Generatorul electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    Generatorul electric

    Construim o casa si nu dispunem de o sursa de energie electrica, am finalizat casa si reteaua electrica de distributie nu a fost extinsa pana la noi, avem nevoie de o sursa de rezerva pentru perioadele de intrerupere a furnizarii energiei electrice ... toate aceste situatii si multe altele ne duc cu gandul la necesitatea de a avea o alternativa sigura. Aceasta alternativa este achizitionarea unui generator electric insa ne vom intreba de care sa fie, ce putere sa aiba, ce autonomie, ce consum de combustibil, ce gabarit (daca suntem conditionati la transport)?

    Cum alegem generatorul electric, ce caracteristiti sa aiba sau de unde il cumparam? Sunt cateva intrebari ce isi cauta raspuns, dar pana le vom descoperi impreuna va propunem aceste două articole din arhiva Misiunea Casa:

    Generatorul de curent electric se poate dovedi util atunci cand ai de facut lucrari departe de casa si nu ai cum sa ajungi la reteaua de curent electric.


    Intr-un articol anterior, intitulat Cum alegi generatorul de curent electric, ti-am spus ce trebuie sa ai in vedere atunci cand cumperi un astfel de aparat.




    Generatorul de curent electric se poate dovedi util atunci cand ai de facut lucrari departe de casa si nu ai cum sa ajungi la reteaua de curent electric.
    Ultima editare de calin.diaconu; 24.sep.2022, 06:32. Motiv: Update informatii si link site misiuneacasa.ro
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC
  • vslmarcel
    Incepator
    • 03.nov.2018
    • 4

    #2
    Am cautat prin magazine online si am citit despre modele si tipuri de generatoare. Ma orientasem la Stanley, dar are autonomia la jumatate fata de alte modele. Contează consumul.
    Ultima editare de calin.diaconu; 24.sep.2022, 06:37. Motiv: SEO si link catre Profitshare Emag - Misiunea Casa

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 662

      #3
      Postat în original de PowerMC
      Construim o casa si nu dispunem de o sursa de energie electrica, am finalizat casa si reteaua electrica de distributie nu a fost extinsa pana la noi, avem nevoie de o sursa de rezerva pentru perioadele de intrerupere a furnizarii energiei electrice ... toate aceste situatii si multe altele ne duc cu gandul la necesitatea de a avea o alternativa sigura. Aceasta alternativa este achizitionarea unui generator electric insa ne vom intreba de care sa fie, ce putere sa aiba, ce autonomie, ce consum de combustibil, ce gabarit (daca suntem conditionati la transport)?

      Cum alegem generatorul electric, ce caracteristiti sa aiba sau de unde il cumparam?
      Foarte scump pentru caracteristicile tehnice oferite, Stanley este o firma recunoscuta in alte domenii de activitate dar nu are knowhow-ul fabricarii motoarelor termice si grupurilor electrogene

      Comentariu

      • calin.diaconu
        Administrator
        • 17.mar.2005
        • 419

        #4
        O zi plină și rodnică, tuturor!

        Un prieten al nostru, Domnul C.M. (abonat al paginii de Facebook Misiunea Casa) adresează următoarea întrebare, apropo de instalarea unui generator electric:

        Buna ziua,
        Ce se intampla daca prelungesc evacuarea unui generator electric pe benzina cu 0,5 m si apoi cu inca 1,5m dupa un cot la 90 grade?
        Multumesc pentru raspuns.
        www.calindiaconu.com

        Comentariu

        Procesare...