Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de ghimarcat
    Cu un ciocan rotopercutor care are si functia de daltuire as putea sa sap trasee prin beton pentru instalatia electrica? Dar prin caramida ?
    prin beton nu prea ai spor si omori si masina, in caramida merge

    Lasă un comentariu:


  • ghimarcat
    a răspuns
    Cu un ciocan rotopercutor care are si functia de daltuire as putea sa sap trasee prin beton pentru instalatia electrica? Dar prin caramida ?

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Re: Metabo

    Postat în original de mesterel2010
    Postat în original de mestermic
    Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

    Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

    Multumesc.
    Metabo este unul dintre cele mai bune branduri la nivel mondial si recunoscuta pentru calitatea produselor. Insa rotopercutoarele Metabo au un pret pe masura. Daca vrei sa folosesti foarte mult unealta, un metabo este potrivit. Daca te gandeste sa il folosesti pe langa casa, din cand in cand, atunci gandeste-te la o alta marca. Recomanda un Makita sau Hitachi.
    Vreau sa precizez ca am avut cateva experienta nefericite cu metabo ,( nu la categoria rotopercutoare , ) fapt pentru care sunt oarecum circumspect la produsele oferite de Metabo
    Daca ai mult de spart , mai ales pardosele de ciment si ziduri , aceasta scula e mica pentru ce urmaresti , nu are decat 2.3 j , poti da gauri de max 22-24 mm dar la lucrari intensive de spart e clar depasit , daca vrei ceva sa sparga cat de cat iti trebuie o scula de 10 j si vro 6 kg

    Lasă un comentariu:


  • mesterel2010
    a răspuns
    Metabo

    Postat în original de mestermic
    Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

    Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

    Multumesc.
    Metabo este unul dintre cele mai bune branduri la nivel mondial si recunoscuta pentru calitatea produselor. Insa rotopercutoarele Metabo au un pret pe masura. Daca vrei sa folosesti foarte mult unealta, un metabo este potrivit. Daca te gandeste sa il folosesti pe langa casa, din cand in cand, atunci gandeste-te la o alta marca. Recomanda un Makita sau Hitachi.

    Lasă un comentariu:


  • raduradu
    a răspuns
    Salutare din nou. Multumit de scula (Makita hm0860c) sparge in beton destul de bine, dar dupa 1 ora zic eu de mers intruna meriti o pauza de 15 minute, intradevar se respecta Makita, am vazut in magazin ca ajunge undeva in jur de 2000 de ron una fara spit si dalta. Am uitat sa precizez ca am achizitionat si o dalta si un spit din magazin la 75 de ron per bucata (de la bosch). O zi buna tuturor

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Postat în original de raduradu
    Salutare din nou. Am achizitionat pana la urma o scula mai mica Makita hm0860c la un pret de 250 euro, adusa de afara, http://www.makita.ro/Ciocan-demolato...M0860C-p15.htm. luni sau marti dimineata o pun la lucru sa vedem ce poate.
    Felicitari pretul e foarte bun , la jumatate fata de ceea ce gasesti la reprezentanta , makita e o firma care se respecta si daca sti sa o exploatezi demolatorul o sa te tina destul de mult , raportul greutate 5 kg , putere 12j e ff bun , demolatorul se preteaza la spargeri usoare , nu il forta pentru ceva mai greu finca nu o sa faca fata , scula potrivita pentru munca potrivita

    Lasă un comentariu:


  • raduradu
    a răspuns
    Salutare din nou. Am achizitionat pana la urma o scula mai mica Makita hm0860c la un pret de 250 euro, adusa de afara, http://www.makita.ro/Ciocan-demolato...M0860C-p15.htm. luni sau marti dimineata o pun la lucru sa vedem ce poate.

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Re: sall

    Postat în original de prafsipulbere
    zi mi mie te rog de cand ai dewaltul si merge bine,ai fost cu el la revizii
    Sincer sa fiu nu sunt super multumit de dewalt , merge destul de bine , inainte de inceperea lucrarii trebuie lasat sa functioneze 1-2 minute pe liber , dar parca ii lipseste forta necesara , are 25 j dar nu se conporta ca atare ,makita hr 5001c mi se pare mai energica cu toate ca are numai 18 j , turatia e destul de mica si mi se pare cam prea usor pentru ce ar trebui sa faca , dar pana acuma nu am avut probleme , orcum cred ca a iesit din garantie , la revizii nu lam dus finca nu am avut timp dar stiu sa expluatez o scula buna chiar si in conditii dificile

    Lasă un comentariu:


  • prafsipulbere
    a răspuns
    sall

    zi mi mie te rog de cand ai dewaltul si merge bine,ai fost cu el la revizii

    Lasă un comentariu:


  • raduradu
    a răspuns
    Da, super colectia. Sper ca ai si baieti pe masura, sa foloseasca sculele alea.

    Lasă un comentariu:


  • DYC
    a răspuns
    Frumoasa colectie de scule pt "baietzi mari".

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Re: Ciocan rotopercutor

    o poza dar se pare ca nu merge incarcata
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • DYC
    a răspuns
    Eu as recomanda makita hr 4011 pentru lucrari nu foarte grele, pretul este undeva pana in 2500 de lei. Unul dintre principalele atuuri este sistemul AVT care chiar face diferenta la lucrul zilnic. HR5001 a fost inlocuit de HR 5211, pretul este cam la fel ca si la vechiul model numai ca are sistemul AVT si merge pana la 52mm cu burghiu plin.

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Re: Ciocan rotopercutor

    Postat în original de raduradu
    Ms deocamdata la toti. dummy dar despre bosch GSH 11 E Professional (3000 ron) ce parere ai. vad ca la tine in lista mentionata nu apare deloc Bosch-ul. Si eu tind spre Makita hr 5001c (3700 ron) dar mai trebuie sa umblu la buzunar. O zi buna tuturor in continuare.
    nu sunt unh fan makita cu toate ca majoritatea sculelor pe care le am sunt de la aceasta firma ,( polizoare , fierastrau sabie alternativ , surubelnite cu acumulatori , drujba electrica ..) dar consider ca makita ofera ceas mai buna conbinatie calitate -pret de pe piata , am si scule bosch bosch albastru dfr 3-28 sds plus si bosch gds 14.4 v 14.4v - de care sunt multumit si pe care le folosesc , dar am preferat sa merg pe ceea ce cunosc si ma pot baza si in momentul cand faci o investitie destul de consistenta analizezi toate posibilitatile -fiabilitate , putere , costuri de expluatare , piese mde schinb , servisare , furnizori , in aproape 10 ani de utilizare inafara de schinbat carbuni ( 30 lei ) o data pe an si vaselina nu am avut alte interventii ,(dupa fiecare lucrare majora toate sculele folosite le suflu cu un pistol de are mai ales la partea de stator-rotor ) deci ma declar multumit /orcum daca te intereseaza a aparut noua generatie de scule de la makita hr 5210c cu AVT cu caracteristici ceva mai bune , pretul e tot cam prin aceeasi zona , pe cand noua generatie de la bosch nu prea convinge , orcum mai sunt si alte firme cu produse conpetitive totul e cat esti dispus sa pletesti ce ce anume doresti de la scula respectiva

    Lasă un comentariu:


  • raduradu
    a răspuns
    Ciocan rotopercutor

    Ms deocamdata la toti. dummy dar despre bosch GSH 11 E Professional (3000 ron) ce parere ai. vad ca la tine in lista mentionata nu apare deloc Bosch-ul. Si eu tind spre Makita hr 5001c (3700 ron) dar mai trebuie sa umblu la buzunar. O zi buna tuturor in continuare.

    Lasă un comentariu:

Procesare...