Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fluffy
    Incepator
    • 29.iun.2007
    • 1

    Ciocan rotopercutor

    Buna ziua

    As vrea sa cumpar un ciocan rotopercutor si nu stiu ce marca ar fi recomandata. Imi trebuie pt gaurire beton .

    Va rog daca ma puteti sfatui!!!!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Sigur ca il cumparati pentru gaurire in beton ca sarcina maxima de exploatare. Dar acum ar trebui sa va fixati un buget pe care il doriti alocat, cu o oarecare marja, si in functie de suma hotarata incercam sa vedem ce gasim.
    Doriti sa faceti multe lucrari, sau il cumparati numai pentru uzul in gospodaria dvs? Gaurile din beton se vor a fi pentru tablouri, sau va ganditi si la diametre de 20mm?

    Comentariu

    • Basarab
      Incepator
      • 04.ian.2008
      • 2

      #3
      Achizitionare ciocan rotopercutor

      As dori sa cumpar un ciocan rotopercutor pentru acasa(imi amenajez casa si am betoane ,zid de lemn de fag uscat etc...) .un prieten mi-a recomandat Bosch GBH 2-18 RE . Ce parere aveti? e bun ? Mentionez ca sunt mai nou in domeniul sculelor electrice si as avea nevoie de o a doua parere.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        Re: achizitionare ciocan rotopercutor

        depinde si de domeniul in care vrei sa-l folosesti, eu as merge pe un GBH 2-23 (26)

        Comentariu

        • zxm_patrick
          Membru Marcant
          • 27.iul.2006
          • 658

          #5
          Mai sunt si alte varinte mai ieftine si bune...Eu am chinuit un ciocan din asta de 2 ani...nu mai auzisem de firma respectiva. Cand mi l-a luat socrul meu am zis "ok la prima gaura o sa iasa fum din el". Aiurea am spart ziduri de caramida, de bca, placa de beton... e tare. Ce-i drept cu burghiu de la bosch
          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

          Comentariu

          • gelu curtean
            Incepator
            • 22.apr.2007
            • 43

            #6
            Mai ieftin inseamna sa ai o scula cu 200 de lei care merge de cati bani ai dat pe ea. Este ca un tanc prost facut. Parerea mea este ca daca nu vrei sa dai banii pe o scula pro,ia-ti macar una hobby cum se zice, de calitate, SKIL sau si mai bine BOSCH verde care e semipro. Daca ai de hamalit ceva ,adica de spart asa la gramada ceva beton sau ceva ff dur ,poti sa-ti iei ceva ieftin gen rotopercutor STERN sau asemanator care daca se strica sa nu fie nicio paguba. Sfatul meu:IA-TI BOSCH ALBSTRU.Eu am pt munci nasoale un Stern,iar de sarbatoare un Bosch albastru.

            Comentariu

            • zxm_patrick
              Membru Marcant
              • 27.iul.2006
              • 658

              #7
              Da de ce bosch si nu aeg sau hitachi sau makita... daca tot dai bani.
              reclama e sufletul comertului
              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

              Comentariu

              • ToolsMaster
                Membru
                • 11.iul.2007
                • 180

                #8
                Din mai multe motive Bosch... Dupa cum am mai spus trebuie sa lucrezi cu o scula de calitate ca sa iti dai seama de valoarea ei si abia dupa aceea daca treci la o scula ieftina vei descoperi minusurile. Totusi in acest caz un ciocan din gama verde isi va face treaba foarte bine si va fi si ceva mai ieftin. PBH 240 RE de exemplu.

                Comentariu

                • alecrimar
                  Incepator
                  • 02.ian.2008
                  • 63

                  #9
                  pt moderator
                  eu stiu ca este bosch printre sponsorii de marca ai dvs dar nu se poate compara cu o MAKITA, DE WELT care sint mai bune
                  deci sa mai si recunoastem din cind in cind

                  Comentariu

                  • alecrimar
                    Incepator
                    • 02.ian.2008
                    • 63

                    #10
                    asta nu inseamna ca neg calitatile si performantele produselor facute de BOSCH

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      Raportul pret/calitate este in favoarea lui Bosch, comparativ cu DeWalt.
                      Sunt foarte bune produsele DeWalt, dar preturile le fac aproape de neachizitionat pentru micii meseriasi.
                      Ca exemplu, cand am cumparat Bosch GBH2-26DFR, m-a costat 940lei, ceva echivalent la DeWalt era la 2700lei.
                      Showroom-ul DeWalt este la coltul strazii unde locuiesc, dar i-am trecut pragul doar de doua ori, numai pentru a admira evolutia tehnicii.

                      Comentariu

                      • gelu curtean
                        Incepator
                        • 22.apr.2007
                        • 43

                        #12
                        Intotdeauna am admirat tehnica germana ,dar recunosc ,Makita se afla cam pe picior de egalitate cu BOSCH iar la preturi cel putin la ceva echivalent GBH 2-26 DFR parca ceva mai ieftin...

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3526

                          #13
                          Postat în original de alecrimar
                          pt moderator
                          eu stiu ca este bosch printre sponsorii de marca ai dvs dar nu se poate compara cu o MAKITA, DE WELT care sint mai bune
                          deci sa mai si recunoastem din cind in cind
                          nu este vorba de promovare, a fost un raspuns pentru basarab, care doreste sa foloseasca o scula in scopuri personale, deci la un cost acceptabil!!

                          Comentariu

                          • zxm_patrick
                            Membru Marcant
                            • 27.iul.2006
                            • 658

                            #14
                            @ basarab
                            Raportul calitate/pret spune totul
                            Preturile le cauti singur.... calitatea ...eeeh pentru asta sunt forumuri !!!
                            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                            Comentariu

                            • johny west
                              Incepator
                              • 12.aug.2007
                              • 19

                              #15
                              Dar de ciocanul asta rotopercutor ce parere aveti? Intentionez sa-mi cumpar unul in viitorul mediat, deoarece sunt cu casa in constructii si am niste beton mai hotarat de spart. Mentionez ca sunt posesorul unul Bosch 2-26 DFR dar mi-e mila sa-l chinui fara mila in beton.
                              Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                              Comentariu

                              Procesare...