Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zxm_patrick
    Membru marcant
    • 27.iul.2006
    • 665

    #16
    N-am auzit. Bun... si cum il cumperi - sau mai bine ... cat costa - ca n-am vazut nimic (ma intereseaza mai mult drujbele electrice din catalog)
    Fara mila cu Boschul sa vedem ce poate
    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

    Comentariu

    • gelu curtean
      Incepator
      • 22.apr.2007
      • 43

      #17
      Merge pentru hamalit la beton,adica la spart faianta ,gresie si alte munci nasoale.Pentru chestii obisnuite ai Bosch-ul...adica e pacat sa-ti bati joc de un Bosch albastru ca pe santier ,mai ales ca poate nu te dau banii afara din casa...

      Comentariu

      • zxm_patrick
        Membru marcant
        • 27.iul.2006
        • 665

        #18
        Aaaaa deci pentru chestii nasoale luati "tancul prost facut", iar pentru lucrari delicate luati boschul ... si albastru auzi..
        Pai cum vine asta ...
        Eu degeaba am scris
        Mai sunt si alte varinte mai ieftine si bune...Eu am chinuit un ciocan din asta de 2 ani...nu mai auzisem de firma respectiva.
        si gelu raspunde
        Mai ieftin inseamna sa ai o scula cu 200 de lei care merge de cati bani ai dat pe ea. Este ca un tanc prost facut.
        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #19
          pai....., daca prinzi drag de scula.., o protejezi

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            #20
            Postat în original de seni
            pai....., daca prinzi drag de scula... o protejezi
            Aha, abia acum am inteles ce voia sa spuna relama aceea cu "nu o fa neprotejat"!
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • zxm_patrick
              Membru marcant
              • 27.iul.2006
              • 665

              #21
              Cum arata si avatarul ... la ce se gandeste raduca
              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

              Comentariu

              • gelu curtean
                Incepator
                • 22.apr.2007
                • 43

                #22
                Parerea mea de persoana fara bani prea multi de dat pe scule profesionale ,zic , asta e : sa hamalesti la spart pereti cu o scula ieftina dar functionala dar care daca se strica sa o arunci fara sa-ti para rau,iar pentru chestii normale sa folosesti scula profesionala dar nu neaparat sa-i pui pampers, sa o folosesti dar nu sa dai cu ea de pamant ca pe santier asta daca n-ai bani multi,ma rog si nu-ti pasa, etc...

                Comentariu

                • aZu
                  Membru Marcant
                  • 22.mar.2006
                  • 528

                  #23
                  Bort !
                  Ha ha! auzi la ei, stie ei sa face rotopercutoare d-astea?
                  Pe site zice ca ar fi si nemti un pic. Io cred ca n-au ajuns nici prin spatele fabricii lu Bosch, si nici macar prin spatiul Schengen n-au trecut.
                  Capcane! Te lasa cand ti-e lumea mai draga in mijlocul lucrarii, asta se intampla cu chinezariile astea.

                  Comentariu

                  • johny west
                    Incepator
                    • 12.aug.2007
                    • 19

                    #24
                    Pai de cumparat se poate comanda de aici impreuna cu alte scule Bort. Chestia e ca Bosch-ul albastru chiar nu vreau sa-l omor la spart betoane in regim de picamer (am de spart, printre altele, un trotuar de beton aproximativ de 20 metri lungime pe 1 metru latime)...iar in ceea ce priveste sculele Bort mie mi se par ciudat de inrudite cu cele de la Stern-Austria, inclusiv format-ul site-urilor de prezentare....despre sculele Stern Austria am doar cuvinte de lauda, adica raport calitate/pret mult mai bun decat la alte firme care se vand prin retelele noastre de magazine bricolaj.

                    P. S. - Chiar nu ma dau banii afara din casa, fiind si cu aceasta in constructie.
                    Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                    Comentariu

                    • gelu curtean
                      Incepator
                      • 22.apr.2007
                      • 43

                      #25
                      Pentru spart un trotuar iti trebuie ceva serios ,nu e de gluma ,totusi,un ciocan demolator cu multi jouli forta de impact...Eu zic ca pentru trotuar sa inchiriezi ceva scula serioasa sau sa angajezi pe cineva cu o astfel de scula.

                      Comentariu

                      • johny west
                        Incepator
                        • 12.aug.2007
                        • 19

                        #26
                        Postat în original de gelu curtean
                        Pentru spart un trotuar iti trebuie ceva serios ,nu e de gluma ,totusi,un ciocan demolator cu multi jouli forta de impact...Eu zic ca pentru trotuar sa inchiriezi ceva scula serioasa sau sa angajezi pe cineva cu o astfel de scula.
                        Da, ma gandisem si eu la un demolator (chiar am vazut unul Asist sau Assist la 1700 W, de vreo 16 kg, prin Metro la oferta - doar 330 RON), dar chestia e ca, in afara de trotuarul ala nu il pot folosi la altceva (se poate folosi doar la lucrari de daltuire a asfaltului). In concluzie, am hotarat sa ma orientez spre o scula mai versatila, pe care sa o pot folosi si la operatiuni de daltuire/gaurire in beton. Am remarcat la scula Bort mentionata anterior ca are o energie de percutie destul de mare pentru categoria ei (scula hobby) - 4,9 Jouli, are turatie variabila (lucru destul de rar intalnit la un rotopercutor ieftin), precum si faptul ca intrerupatorul de pe maner are o suprafata destul de mare, lucru care avantajeaza lucrul cu aceasta in pozitii mai dificile.
                        Oricum cautand si sapand pe internet am gasit o scula care cred ca mi-ar satisface cu usurinta toate cerintele, respectiv asta. Noua costa aproximativ 1800 Euro, eu am gasit una second hand la 200, echipata cu geanta, dalta spitz, dalta lata si ceva burghie. Ma cam bate gandul sa o iau...doar au inventat ciocanul rotopercutor...

                        P.S. - Trotuarul ala il voi sparge eu dupa ce-l slabesc cu cateva gauri...timp am, cu banii stau mai prost deocamdata...
                        Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                        Comentariu

                        • aZu
                          Membru Marcant
                          • 22.mar.2006
                          • 528

                          #27
                          Haha!
                          Johny, n-ai bani de paine, dar iti cumperi cozonac!

                          Bravo man! Aia da scula! Nu demolezi doar un trotuar ci si jumate de cartier in plus.
                          Te invidiez pentru achizitia facuta.

                          Comentariu

                          • johny west
                            Incepator
                            • 12.aug.2007
                            • 19

                            #28
                            Postat în original de aZu
                            Haha!
                            Johny, n-ai bani de paine, dar iti cumperi cozonac!

                            Bravo man! Aia da scula! Nu demolezi doar un trotuar ci si jumate de cartier in plus.
                            Te invidiez pentru achizitia facuta.
                            Pai inca n-am cumparat-o, dar ma gandesc din ce in ce mai serios la ea
                            Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                            Comentariu

                            • aZu
                              Membru Marcant
                              • 22.mar.2006
                              • 528

                              #29
                              Io cred ca n-are niciun sens sa faci experimente.
                              Hilti e nr 1 mondial !
                              In cazul in care se strica, ai unde sa repari scula, sunt destule reprezentante in tara. Cind termini treaba si nu mai ai ce face cu utilajul, se poate vinde.

                              Assisst, Stern-uri si alte scule de soiul asta am vazut stricate dupa prima bucata de bodura, nu de trotuar. In cazul in care se strica nu stiu daca le mai repara cineva. Cu o scula d-asta te ... mariti! Adica ramai cu ea pe viata, n-ai cum sa mai scapi de ea pt. ca nu ti-o mai cumpara nici naiba.

                              Comentariu

                              • johny west
                                Incepator
                                • 12.aug.2007
                                • 19

                                #30
                                Postat în original de aZu
                                Io cred ca n-are niciun sens sa faci experimente.
                                Hilti e nr 1 mondial !
                                In cazul in care se strica, ai unde sa repari scula, sunt destule reprezentante in tara. Cind termini treaba si nu mai ai ce face cu utilajul, se poate vinde.

                                Assisst, Stern-uri si alte scule de soiul asta am vazut stricate dupa prima bucata de bodura, nu de trotuar. In cazul in care se strica nu stiu daca le mai repara cineva. Cu o scula d-asta te ... mariti! Adica ramai cu ea pe viata, n-ai cum sa mai scapi de ea pt. ca nu ti-o mai cumpara nici naiba.
                                Chiar crezi ca sunt mai multe reprezentante in tara? Uite, pe site-ul lor oficial, doar la Bucuresti este indicat ca fiind singurul centru de reparatii Hilti din Romania...in rest...reprezentante? niste nume de persoane si numere de telefon pentru contact, cu exceptia a doua magazine in Timisoara si Cluj-Napoca. Acuma ce sa zic, eu am un mare respect pentru Hilti, dar zau ca nu-mi pare rau ca nu accepta sa-si vanda produsele si prin alte magazine decat cele proprii...poate as vedea si eu astfel niste reduceri
                                Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

                                Comentariu

                                Procesare...