Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gelu curtean
    Incepator
    • 22.apr.2007
    • 43

    #31
    Eu zic ca n-are rost.Platesti pe cineva ,vine cu scula sparge trotuarul si pleaca .Cea mai buna solutie,zic eu.

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru Marcant
      • 27.iul.2006
      • 658

      #32
      Ba johny cat e ba frate trotuarul ala de gros de nu poti sa-l spargi cu rotopercutorul?! Eu zic ca ideea cu versatilitatea e cea mai buna. Nu stiu daca chiar bort - e cam scump pentru ce poate - dar..ce naiba! Dupa aceea te angajezi sa demolezi prin case ca sa-ti scoti banii pe scula?
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • ToolsMaster
        Membru
        • 11.iul.2007
        • 180

        #33
        @alecrimar
        Nu se poate spune niciodata ca firma X este ce mai buna, daca ar fi asa ceilalti nu ar mai exista. Sunt situatii in care anumite produse se preteaza mai bine scopului respectiv decat altele. Va reamintesc ca Bosch este producatorul numarul 1 mondial la accesorii si cum am mai spus produce accesorii si pentru Makita de exemplu.
        Intotdeauna in proiectare trebuie sa tii cont de o serie de factori; degeaba faci o masinarie aproape indistructibila daca consuma prea multa energie pentru a functiona sau daca nu si-o poate permite nimeni. Conditiile de santier sunt conditii foarte grele in general, umiditate, praf, neglijenta in exploatare, socuri etc. Toate acestea scad drastic viata unui echipament, dar din pacate nu ai cum sa elimini aceste cauze. Sunt produse din gama albastra care in conditii foarte dure se defecteaza sa zicem in doi ani, insa in acei doi ani si-a scos de multe ori banii si deja, in acesti doi ani de obicei exista gama noua de produse cu inovatii noi in domeniu, iar cumparatorul este mai avantajat sa schimbe unealta respectiva la o medie de doi ani.

        De multe ori omul (care lucreaza hobby) e tentat cand a dat ceva bani pe o scula sa o menajeze, nu-i vine sa sparga cu ea cine stie ce perete sa o umple de praf etc. Asta e problema fiecaruia de cum vrea sa isi pastreze unealta, in schimb la o utilizare profesionala treaba nu mai sta asa. Aici unealta trebuie sa isi faca datoria, sa nu te lase cand ai mai mare nevoie de ea si sa "isi scoata banii".

        Comentariu

        • johny west
          Incepator
          • 12.aug.2007
          • 19

          #34
          @="zxm_patrick"
          - Pai pot sa-l sparg cu rotopercutorul, nu-i asta problema, chestia e ca cel mai puternic rotopercutor de la Stern m-a cam lasat cu ochii-n soare cand mi-era lumea mai draga (asta dupa ce l-am folosit in conditii medii de exploatare - dat jos tencuiala si smoala dintr-o camera si spart niste beton, da' nu prea mult), m-a costat aproape cam cat am dat pe el sa-i schimb pistonul si mandrina...(la nenea Gicu din piata care repara scule din astea luand piese din altele stricate), asta ca sa nu mai pun la socoteala timpul pierdut si frustrarea acumulata. In concluzie, m-am hotarat sa-mi cumpar o scula mai rasarita. Sper ca nu am uitat sa precizez ca am gasit scula respectiva la 200 Euro, deci cam dublu fata de Bort si mie nu mi se pare foarte mult pentru un Hilti second hand din gama aia in stare buna. Am studiat ceva timp oferta si cam am o idee despre cat mai am nevoia de scula respectiva, asa ca va rog sa nu va suparati prea tare pe mine pentru ca, dintre un Rolls-Royce mai vechi si o Volga mai noua, am ales Rolls-ul

          @="@Toolmaster"
          - De acord in principiu cu afirmatiile facute, dar sa nu uitam ca sunt mai multe firme care fac scule cel putin la fel de bune ca cele Bosch din gama albastra (Makita, Dewalt, Festool, Milwaukee, Metabo, Hitachi, asta ca sa numesc doar cateva. Si ar mai fi un aspect pe care vreau sa-l amintesc aici, si anume ca unele marci au mai multa experienta in a produce scule dintr-o anumita gama mai performante decat media celorlalte firme concurente, (Makita, ciocane rotopercutoare, de exemplu), alte sunt premiate pentru design-ul sculelor produse (Hitachi), unele au reputatia ca sunt destul de deficitare la anumite game (umbla un zvon ca rotopercutoarele Dewalt sunt destul de slabe fata de concurenta), dar si aici este o alta discutie lunga si laborioasa care include printre criteriile de apreciere domeniu de utilizare, caracteristici, design, usurinta in exploatare, perioade cat mai lungi intre service, reteaua de service si, nu in ultimul rand, modul in care cel care o foloseste are grija de ea.
          Pun aici un exemplu de test comparativ pentru rotopercutoare (astea ma "pasioneaza" deocamdata), tocmai pentru a scoate in evidenta multitudinea de caracteristici care trebuiesc luate in calcul la evaluarea unei scule.

          Si ca sa inchei postul kilometric (pentru care-mi cer scuze), in urma studierii relativ sumare a problemei eu am ajuns la urmatoarele concluzii:
          1. Ai grija de sculele tale pe cat posibil (sa nu dam in paranoia totusi), adica sa le feresti de umezeala, praf, socuri...
          2. Foloseste sculele la lucrarile pentru care au fost proiectate, nu cum se plangea un inginer de la un service ca un client a ars un polizor unghiular pentru ca a taiat iarba cu el sau altul ca a distrus un ferastrau pendular incercand sa taie o grinda de 150 mm grosime in lungul fibrei.
          3. Foloseste accesorii de calitate, aici imi permit sa citez dintr-o alta discutie forumistica "poti sa ai mama Bosch-ului, daca-i pui in bot burghie chinezesti, nu faci mare branza!".
          Cat mai putine revizii si drumuri la service-uri cu sculele Dvs. va doresc!
          Nu știu eu prea multe dar vreau să învăț.

          Comentariu

          • ToolsMaster
            Membru
            • 11.iul.2007
            • 180

            #35
            Si ca o mica completare la "reguli" Daca totusi ai luat o scula ieftina foloseste macar un spiral, o panza sau un disc de calitate. Vei obtine rezultate mai bune, vei folosi scula un timp mai indelungat si in anumite cazuri nu iti vei pune viata in pericol (vezi anumite discuri ieftine de polizor unghiular care se sparg in timpul debitarii).

            Comentariu

            • zxm_patrick
              Membru Marcant
              • 27.iul.2006
              • 658

              #36
              n schimb la o utilizare profesionala treaba nu mai sta asa. Aici unealta trebuie sa isi faca datoria, sa nu te lase cand ai mai mare nevoie de ea si sa "isi scoata banii".
              de acord, dar eu vorbeam de hobby
              Daca totusi ai luat o scula ieftina foloseste macar un spiral, o panza sau un disc de calitate.
              Foarte de acord

              [/quote]Bosch este producatorul numarul 1 mondial la accesorii
              ...conform cui.....???ca sa stim si noi ca cine ne recomanda scule e independent si obiectiv!


              @johnny

              am o idee despre cat mai am nevoia de scula respectiva, asa ca va rog sa nu va suparati prea tare pe mine pentru ca, dintre un Rolls-Royce mai vechi si o Volga mai noua, am ales Rolls-ul Smile
              nimeni n-ar putea sa ia o decizie mai buna decat tine, pentru ca tu sti ce ai acolo
              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

              Comentariu

              • Basarab
                Incepator
                • 04.ian.2008
                • 2

                #37
                Re: achizitionare ciocan rotopercutor

                Va multumesc pentru pareri. Nu am stiut ca domeniul rotopercutoarelor este asa de vast si intersant. Cred ca acum o sa fac o alegere cat de cat in cunostinta de cauza,cel putin mult mai mult decat la inceput.

                Comentariu

                • rudy2007
                  Membru
                  • 07.oct.2007
                  • 112

                  #38
                  Postat în original de alecrimar
                  pt moderator
                  eu stiu ca este bosch printre sponsorii de marca ai dvs dar nu se poate compara cu o MAKITA, DE WELT care sint mai bune
                  deci sa mai si recunoastem din cind in cind
                  DE CIND NU SE MAI SCRIE DEWALT?
                  a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                  Comentariu

                  • rudy2007
                    Membru
                    • 07.oct.2007
                    • 112

                    #39
                    Postat în original de zxm_patrick
                    n schimb la o utilizare profesionala treaba nu mai sta asa. Aici unealta trebuie sa isi faca datoria, sa nu te lase cand ai mai mare nevoie de ea si sa "isi scoata banii".
                    de acord, dar eu vorbeam de hobby
                    Daca totusi ai luat o scula ieftina foloseste macar un spiral, o panza sau un disc de calitate.
                    Foarte de acord
                    Bosch este producatorul numarul 1 mondial la accesorii
                    ...conform cui.....???ca sa stim si noi ca cine ne recomanda scule e independent si obiectiv!


                    @johnny

                    am o idee despre cat mai am nevoia de scula respectiva, asa ca va rog sa nu va suparati prea tare pe mine pentru ca, dintre un Rolls-Royce mai vechi si o Volga mai noua, am ales Rolls-ul Smile
                    nimeni n-ar putea sa ia o decizie mai buna decat tine, pentru ca tu sti ce ai acolo
                    [/quote]CELE MAI UTILIZATE SI DES INTILNITE SCULE,IN GENERAL,PENTRU LUCRARI DE RENOVARE MICI SI MIJLOCII,SUNT CIOCANELE ROTOPERCUTOARE SI DEMOLATOARELE DIN CATEGORIA 4...5....6KG,INDIFERENT SDS-PLUS SAU SDS-MAX
                    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                    Comentariu

                    • Bormasina
                      Incepator
                      • 17.mar.2008
                      • 3

                      #40
                      Postat în original de johny west
                      Postat în original de aZu
                      Io cred ca n-are niciun sens sa faci experimente.
                      Hilti e nr 1 mondial !
                      In cazul in care se strica, ai unde sa repari scula, sunt destule reprezentante in tara. Cind termini treaba si nu mai ai ce face cu utilajul, se poate vinde.

                      Assisst, Stern-uri si alte scule de soiul asta am vazut stricate dupa prima bucata de bodura, nu de trotuar. In cazul in care se strica nu stiu daca le mai repara cineva. Cu o scula d-asta te ... mariti! Adica ramai cu ea pe viata, n-ai cum sa mai scapi de ea pt. ca nu ti-o mai cumpara nici naiba.
                      Chiar crezi ca sunt mai multe reprezentante in tara? Uite, pe site-ul lor oficial, doar la Bucuresti este indicat ca fiind singurul centru de reparatii Hilti din Romania...in rest...reprezentante? niste nume de persoane si numere de telefon pentru contact, cu exceptia a doua magazine in Timisoara si Cluj-Napoca. Acuma ce sa zic, eu am un mare respect pentru Hilti, dar zau ca nu-mi pare rau ca nu accepta sa-si vanda produsele si prin alte magazine decat cele proprii...poate as vedea si eu astfel niste reduceri
                      Daca vreti sa stiti BOSCH e nr. 1 mondial cu o cota de 22% din piata sculelor electrice!!!Recunosc sunt si fan BOSCH , dar stiti vorba aia am cu ce ma lauda!!!

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2398

                        #41
                        Postat în original de Bormasina
                        Daca vreti sa stiti BOSCH e nr. 1 mondial cu o cota de 22% din piata sculelor electrice!
                        Numarul unu mondial, nu inseamna ca sunt cei mai buni. Sintagma tradeaza o statistica, conform careia Bosch ocupa prima pozitie. Dar poate ca statistica se refera la vanzari, nu la fiabilitate.
                        In general nu pun baza pe afirmatii de marketing de genul... "numarul unu mondial".
                        Despre fiabilitatea sculelor, ma rezum sa spun doar ca tehnica evolueaza rapid.

                        Comentariu

                        • ToolsMaster
                          Membru
                          • 11.iul.2007
                          • 180

                          #42
                          Si vanzarile mari se datoreaza tot unor produse de calitate care si-au dovedit si fiabilitatea de-a lungul timpului.

                          Comentariu

                          • romikatm
                            Incepator
                            • 13.mar.2008
                            • 8

                            #43
                            Dupa indelungi cautari(si framantari)in sfarsit am achizitionat un ciocan rotopercutor!Cum scrie si in titlul topicului e vorba de Hitachi DH24PC3.Am prins o promotie cu un pret excelent(455RON+TVA,adica 541 RON)si in plus am mai luat 5 burghie(de 5,6,8,10 si 12)0 dalta si un spit,pretul total al pachetului ajungand la 653,76 RON.Mentionez ca ciocanul rotopercutor e fabricat in Japonia(asa scrie pe cutie) iar burgiele,dalta si spitul sunt tot marca Hitachi(si scrie pe ele made in Germany).
                            Eu zic ca e o afacere f.buna!Pt.cei curiosi,pot sa le trimit pe PM datele de contact ale firmei distribuitoare(sunt distribuitori Hitachi,si au aceasta promotie pana la sfarsitul lunii Martie,sau pana la epuizarea stocului de ciocane rotopercutoare).Mentionez ca am primit pachetul in ziua urmatoare comenzii(prin Cargus),plata se face ramburs(la primirea coletului)iar transportul este gratuit(fara taxe curier).
                            Deoarece l-am primit acum o ora,nu am apucat sa-l folosesc,dar o sa revin cu impresii.
                            Acum ma duc sa-l incerc!
                            Ura si la gaura!(nu va ganditi la prostii!)

                            Precizez ca pt. a castiga timp am facut copy-paste dupa postarea de pe un alt forum!Revin cu poze!

                            Comentariu

                            • gelu curtean
                              Incepator
                              • 22.apr.2007
                              • 43

                              #44
                              Felicitari! Da-i sa sune, baga mare si anunta-ne si pe noi cum lucra scula, BAFTA!

                              Comentariu

                              • romikatm
                                Incepator
                                • 13.mar.2008
                                • 8

                                #45
                                Asa cum am promis revin cu cateva poze.
                                Despre scula inca nu pot sa zic mare lucru,deoarece am dat doar 4 gauri in BCA,normal ca a mers ca-n branza(noroc cu limitatorul de adancime).
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...