Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • romikatm
    Incepator
    • 13.mar.2008
    • 8

    #46
    Postat în original de gelu curtean
    Felicitari! Da-i sa sune, baga mare si anunta-ne si pe noi cum lucra scula, BAFTA!
    Iti multumesc mult!Cand o s-o pun sa faca ceva mai serios o sa revin cu amanunte.

    Comentariu

    • DeCasa
      Membru
      • 09.mar.2008
      • 158

      #47
      Si eu am cumparat un rotopercutor Makita (HR2470), acum aprox. 2 saptamani. Pret 790 Ron. Pana ieri nu am avut ocazia sa-l folosesc la beton. Mi se pare ireal, in aprox. 30-40 min. am dat 67 de gauri ( de 12 si 16) plus putina daltuire. Parca dai gauri in lemn. Cred ca isi merita fiecare banut dat.

      Comentariu

      • romikatm
        Incepator
        • 13.mar.2008
        • 8

        #48
        Postat în original de DeCasa
        Si eu am cumparat un rotopercutor Makita (HR2470), acum aprox. 2 saptamani. Pret 790 Ron. Pana ieri nu am avut ocazia sa-l folosesc la beton. Mi se pare ireal, in aprox. 30-40 min. am dat 67 de gauri ( de 12 si 16) plus putina daltuire. Parca dai gauri in lemn. Cred ca isi merita fiecare banut dat.
        \
        Sa te bucuri de el.si sa-l folosesti sanatos!
        Nu sunt de acord cu cei care spun ca mai bine de banii astia iei 3-4 no-name-uri!De ce sa nu ai bucuria(si satisfactia)lucrului bine(si usor)facut!

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 528

          #49
          Cineva sustine pe aici ca Bosch e nr 1 mondial si nu Hilti.
          E posibil sa aiba dreptate, daca privim acea cota de piata de 22 procente. Nici Ferrari nu vinde cele mai multe masini din lume, in schimb fabrica niste bijuterii. Nici in domeniul ceasurilor nu putem compara producatorul Seiko cu Audemars Piguet fenomenala fabrica de orologerie.
          La fel si Hilti, n-o sa prea gasiti produsele lor in domeniul casnic sau de hobby. Ce sa faci, de exemplu, acsa cu un pistol de implintat bolturi?
          In schimb, firmele de constructii ce se respecta lucreaza cu Hilti. Sunt scule de anduranta, si nu degeaba au preturi duble fata de restul firmelor de pe piata.

          Comentariu

          • rudy2007
            Membru
            • 07.oct.2007
            • 112

            #50
            care e mai praktic?pentru un pret de apox.2000 RON

            Postat în original de aZu
            Cineva sustine pe aici ca Bosch e nr 1 mondial si nu Hilti.
            E posibil sa aiba dreptate, daca privim acea cota de piata de 22 procente. Nici Ferrari nu vinde cele mai multe masini din lume, in schimb fabrica niste bijuterii. Nici in domeniul ceasurilor nu putem compara producatorul Seiko cu Audemars Piguet fenomenala fabrica de orologerie.
            La fel si Hilti, n-o sa prea gasiti produsele lor in domeniul casnic sau de hobby. Ce sa faci, de exemplu, acsa cu un pistol de implintat bolturi?
            In schimb, firmele de constructii ce se respecta lucreaza cu Hilti. Sunt scule de anduranta, si nu degeaba au preturi duble fata de restul firmelor de pe piata.
            a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

            Comentariu

            • mestermic
              Membru
              • 06.aug.2006
              • 224

              #51
              Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

              Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

              Multumesc.
              Cine bate-un cui un pic
              Se numeste mestermic

              Comentariu

              • rudy2007
                Membru
                • 07.oct.2007
                • 112

                #52
                Postat în original de mestermic
                Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

                Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

                Multumesc.
                SALUT NATIUNE!DE CEVA TIMP LUCREZ CU BOSCH ALBASTRU,SDS-plus,SDS-max,CU AEG-PN3000,METABO,MULTI....,DAR CRED CA HITACHI E CEVA FOARTE BUN!NU AM AVUT OCAZIA SA LE TESTEZ SCULELE,INSA CAM PRIN TOATE TESTELE FACUTE,CU SCULE COMPARABILE, HITACHI A IESIT CAM PE PRIMUL LOC....DACA STIE CINEVA CONCRET,AR FI FRUMOS SA NE SPUNA SI NOUA! O DUMINECA PLINA VA DORESC!
                a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                Comentariu

                • rudy2007
                  Membru
                  • 07.oct.2007
                  • 112

                  #53
                  Postat în original de mestermic
                  Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

                  Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

                  Multumesc.
                  ---MAI AM SA-TI SPUN CEVA...daca doresti sa "sapi'
                  in beton armat,piatra sau altceva la fel de dur,o sa-ti trebuiasca o masina profesionala,ca sa nu o strici,cu o energie de percutie de minim 10 jouli (de 15....25 jouli-ideala/sds-max)-pe care ai putea sa o inchiriezi...,sau sa d-ai gauri ,una linga alta,de te pride seara si apoi la 'baros",de minim 10 kg...;mai poti sa tai cu diamantul,dar tot la baros ajungi....in general,o scula SDS-plus nu este facuta pentru a demola pereti grosi;sub 6 jouli te chinui si pe tine si scula(am patit-o eu/pierzi timpul)-------uite niste ciocane rotopercutoare,mai tapene,dar nu ieftine,cu care ai putea sa-ti acoperi anumite lucrari de renovare:HITACHI- (1) DH24PC3/800W/3,2J/704RON; (2)DH25PB/800W/3J/1451RON; SAU CEA MAI TARE ,SDS-PLUS,DE LA HITACHI: DH30PC2/850W/5,4J/1914RON; MAKITA :HR3000C/850W/5,3J/2100RON; BOSCH: GBH4DFE/750W/3,5J/1300RON----SI MAI SUNT SI ALTELE....{EU UNUL,FOLOSESC PENTRU RENOVARI: GBH 5-40 CE/1100W/10J/2300RON; SI DEMOLATORUL GSH 5 E/1100W/12J/2100RON;---LA STRAPUNGERI: 35mm-diametru/600mm-lungime;pereti ,doze ,canale cabluri,treceri conducte apa,canal,termic,gaz,scurgei,sifoane....inca nu am intilnit ceva de care sa nu pot trece cu aceste masini.....,DAR TOATE ASTEA COSTA!----NU MERITA SA-TI IEI CEVA IEFTIN SI APOI SA-TI PARA RAU CA TE-AI GRABIT SI SITUATIILE VIITOARE TE DEPASESC CA SI SCULE NECESARE....BAFTA !
                  a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                  Comentariu

                  • mestermic
                    Membru
                    • 06.aug.2006
                    • 224

                    #54
                    buna rudy2007,

                    iti multumesc pentru raspuns. avand in vedere ca el este in perfecta concordanta cu al unui alt membru de pe forum (care insa a dorit sa isi pastreze anonimatul, nepostand aici, dar la a carui parere tin mult), am hotarat ca atunci cand va veni vremea, sa gasesc pe cineva cu un picamer pentru lucrare.
                    pana atunci, ca sa scap de tentatia de a cumpara ceva ce nu imi trebuie cu adevarat, de banii pe care ma gandeam sa imi iau ciocanul rotopercutor, am cumparat o bratara.
                    Cine bate-un cui un pic
                    Se numeste mestermic

                    Comentariu

                    • catalin_halmagean
                      Incepator
                      • 02.feb.2007
                      • 81

                      #55
                      Ciocan rotopercutor SDS Meister

                      Doresc sa cumpar de la Praktiker UN CIOCAN ROTOPERCUTOR SDS MEISTER.au ceva oferta la 135 de ron de 650W. CE STITI DE ACEASTA FIRMA?ISI MERITA BANII?doresc sa-l utilizez in treburi casnice dat gauri in beton(la bloc).

                      Comentariu

                      • movidium
                        Membru
                        • 08.mar.2006
                        • 268

                        #56
                        Singurele scule electrice home use care merita banii sunt Einhell

                        Comentariu

                        • gelu curtean
                          Incepator
                          • 22.apr.2007
                          • 43

                          #57
                          Este ceva oferta acuma la praktiker , ROTOPERCUTOR Budget 800W CU TURATIE REGLABILA ceea ce ajuta foarte mult, la pretul de 180 - 190 lei parca. Budget e firma de casa de la Praktiker e bunicel eu zic ca merita... are in trusa dalta , spitz si ceva burghie sds si deasemenea madrina normala de 13mm cu adaptor pentru burghie cu coada cilindrica. Merita de vazut la banii astia.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #58
                            Postat în original de movidium
                            Singurele scule electrice home use care merita banii sunt Einhell
                            Ei na, esti chiar asa sigur?

                            Sunt destule scule hobby, bunicele pentru casa.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • gelu curtean
                              Incepator
                              • 22.apr.2007
                              • 43

                              #59
                              Einhell e mai frumos pe dinafara , dar pe dinauntru e tot la fel

                              Comentariu

                              • catalin_halmagean
                                Incepator
                                • 02.feb.2007
                                • 81

                                #60
                                dar de MEISTER a auzit cineva?

                                de Meister nu stie nimeni nimica? sunt bune?isi merita banii?ce-i de la PRAKTIKER spun ca fac treaba cu el dar sa-i cred?

                                Comentariu

                                Procesare...