Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gelu curtean
    Incepator
    • 22.apr.2007
    • 43

    #61
    N-ai o poza cu scula respectiva?
    Eu am fost pe la praktiker dar n-am vazut-o...
    Apare in pliatul Praktiker?

    Comentariu

    • catalin_halmagean
      Incepator
      • 02.feb.2007
      • 81

      #62
      nu am din pacate o poza.nici in pliant nu apare.doar la magazin am vazut-o.erau impreuna cu ceva scule de la blak & decker.e de culaore albastra.ma duc azi sa o cumpar .

      Comentariu

      • triumph
        Membru
        • 08.iul.2007
        • 162

        #63
        la ciocanele rotopercutoare unde scrie "made in prc" de unde sunt sau unde sunt facute??

        Comentariu

        • DeCasa
          Membru
          • 09.mar.2008
          • 158

          #64
          prc = Popular Republic of China

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #65
            Eu am respectivele scule de anul trecut si le folosesc zilnic la spart tencuiala din santurile taiate de freza pentru canaluri. Ambele sunt bune, Hitachi este un pic mai nervoasa decat Makita dar se incalzeste mai repede decat aceasta. In rest, daca ai grija de ele te tin. Daca nu...vai de capul tau.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • sorin009
              Incepator
              • 26.iun.2009
              • 1

              #66
              Diferenta intre masina de gaurit si ciocan rotopercutor

              din ce stiu eu ciocanul rotopercutor poate fi utilizat si k dalta. am gasit masina de gaurit de 700w la 239 ron si cican 550w la 320 ambele skill. idee este ca eu vreu sa imi cumpar o unealta si nu stiu sunt in ceatza

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2501

                #67
                Depinde ce vrei sa faci cu scula respectiva.
                Cu respect.

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #68
                  Re: Diferenta intre masina de gaurit si ciocan rotopercutor

                  Postat în original de sorin009
                  din ce stiu eu ciocanul rotopercutor poate fi utilizat si k dalta. am gasit masina de gaurit de 700w la 239 ron si cican 550w la 320 ambele skill. idee este ca eu vreu sa imi cumpar o unealta si nu stiu sunt in ceatza
                  eu zic sa-ti iei una cu cat mai multe functii, daca o utilizezi cateodata, deci sa daltuiasca dar si sa dea gaura in beton, eu am una asemanatoare, care s-a ars daca am spart in beton 1 m canal pentru 2 tevi de apa, fiind in garantie n-am menajat-o, dar daca o folosesti cumpatat rezista, atentie, 550 w e cam putin, a mea are 850 w si a venit in cutie cu o dalta, un spitz si vreo 3 burghie

                  Comentariu

                  • Bogdan_P
                    Incepator
                    • 02.sep.2009
                    • 2

                    #69
                    Ciocan rotopercutor

                    Ash dori sa-mi cumpar un ciocan rotopercutor shi nu prea shtiu ce.
                    Nu intentzionez sa-l folosesc des (cateva gauri in beton prin casa), dar vreau sa pot da gauri repede shi ushor.

                    Bosch PBH 2000 RE ar fi un model care m-ar tenta dar nu prea imi inspira incredere puterea mica 550 W. Va face fatza la gauri de 12 fara probleme sau ar trebui sa cumpar ceva mai puternic?

                    Comentariu

                    • iuliutz
                      Membru Marcant
                      • 11.nov.2007
                      • 453

                      #70
                      du-te in practicker, kafland, metro sau ma rog, ce supermarket ai prin zona si cumpara un rotopercutor einhell, asist. buget etc. la o suma ce nu depaseste 150 de lei.
                      Eu am avut un assist si un buget si am tras pe el la gauri in beton armat, garuri pentru doze, daltuire in beton etc. L-am folosit cam 2 ani in regim DIY si l-am vandut inca in stare de functionare. Merge si acum ca mi-a zis persoana la care l-am dat.
                      deci daca nu ai de ridicat o casa sau sa lucrezi profesional nu prea merita sa investesti multi bani.
                      Eu am si un einhell si o makita 2470 parca. Unde e de dat gauri mai masive dau cu einhellul si la restul makita.
                      "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                      Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                      Comentariu

                      • brico
                        Incepator
                        • 30.aug.2009
                        • 5

                        #71
                        mi sa atras atentia ca trebuia sa postez aici , asa ca intreb si aici...sper ca nu e cu suparare ..........



                        am o intrebare ,poate cineva ma poate ajuta.....am cumparat un ciocan rotopercutor Skil , care inainte de a da gauri cu el, la mersul in gol pe rotopercutie avea vibratiile care indicau functionarea dar nu se auzea zgomotul acela strident specific lucrului normal in sarcina....problema care ma framanta este ca dupa ce am dat vreo 20 de gauri , la mersul in gol pe rotopercutie scoate zgomotul acela specific mersului in sarcina.....este normal ? plus de asta , la mersul in gol fara percutie, pe gaurire normala, masina vibreaza ca si cum ar percuta , e drept nu deranjant dar ma intreb de asemenea daca e normal......cei care lucrati cu astfel de scule, e normal sa functioneze asa, mai ales in primul, caz sau nu?

                        nu am alte probleme cu ea , adica da gaurile in beton ca in branza ,,, totusi ma preocupa problemele prezentate mai sus , diferenta fiind data de cum mergea inainte de folosire si cum merge la putin timp dupa prima folosire..

                        Comentariu

                        • brico
                          Incepator
                          • 30.aug.2009
                          • 5

                          #72
                          nimeni ?

                          Comentariu

                          • iuliutz
                            Membru Marcant
                            • 11.nov.2007
                            • 453

                            #73
                            ti-au raspuns mai multi, inclusiv eu pe topicul celalalt
                            "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                            Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                            Comentariu

                            • raduradu
                              Incepator
                              • 15.sep.2006
                              • 18

                              #74
                              Ciocan rotopercutor

                              Buna ziua si salutari la toti. Sunt nou pe forum la dumneavoastra, lucrez in domeniul constructiilor de aproape 8 ani ai as dori un raspuns daca se poate la achizitionarea unui picamer sau ciocan rotopercutor. As dori sa il folosesc mai mult pentru demolari pereti dar si in alte socpuri daca se poate. Firma as opta pentru Bosch sau Makita, un buget intre 1200 si 1800 ron. Ceva recomandari daca se poate.

                              Comentariu

                              • da_n
                                Banned
                                - Exclus de pe forum -
                                • 10.mai.2009
                                • 1226

                                #75
                                daca lucrezi in constructii, parerea mea este sa cumperi un ciocan demolator de minim 1500w

                                Comentariu

                                Procesare...