Ciocan rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduradu
    Incepator
    • 15.sep.2006
    • 18

    #91
    Salutare din nou. Am achizitionat pana la urma o scula mai mica Makita hm0860c la un pret de 250 euro, adusa de afara, http://www.makita.ro/Ciocan-demolato...M0860C-p15.htm. luni sau marti dimineata o pun la lucru sa vedem ce poate.

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #92
      Postat în original de raduradu
      Salutare din nou. Am achizitionat pana la urma o scula mai mica Makita hm0860c la un pret de 250 euro, adusa de afara, http://www.makita.ro/Ciocan-demolato...M0860C-p15.htm. luni sau marti dimineata o pun la lucru sa vedem ce poate.
      Felicitari pretul e foarte bun , la jumatate fata de ceea ce gasesti la reprezentanta , makita e o firma care se respecta si daca sti sa o exploatezi demolatorul o sa te tina destul de mult , raportul greutate 5 kg , putere 12j e ff bun , demolatorul se preteaza la spargeri usoare , nu il forta pentru ceva mai greu finca nu o sa faca fata , scula potrivita pentru munca potrivita

      Comentariu

      • raduradu
        Incepator
        • 15.sep.2006
        • 18

        #93
        Salutare din nou. Multumit de scula (Makita hm0860c) sparge in beton destul de bine, dar dupa 1 ora zic eu de mers intruna meriti o pauza de 15 minute, intradevar se respecta Makita, am vazut in magazin ca ajunge undeva in jur de 2000 de ron una fara spit si dalta. Am uitat sa precizez ca am achizitionat si o dalta si un spit din magazin la 75 de ron per bucata (de la bosch). O zi buna tuturor

        Comentariu

        • mesterel2010
          Incepator
          • 27.aug.2010
          • 7

          #94
          Metabo

          Postat în original de mestermic
          Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

          Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

          Multumesc.
          Metabo este unul dintre cele mai bune branduri la nivel mondial si recunoscuta pentru calitatea produselor. Insa rotopercutoarele Metabo au un pret pe masura. Daca vrei sa folosesti foarte mult unealta, un metabo este potrivit. Daca te gandeste sa il folosesti pe langa casa, din cand in cand, atunci gandeste-te la o alta marca. Recomanda un Makita sau Hitachi.
          Consilier la www.AtelierulTau.ro - magazin online de scule electrice si unelte
          preturi mici, oferta completa, livrare gratuita, consiliere profesionista

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #95
            Re: Metabo

            Postat în original de mesterel2010
            Postat în original de mestermic
            Ma bate gandul sa cumpar un ciocan rotopercutor METABO KHE 24 SP .

            Am de spart o pardoseala de ciment si un perete din caramida foarte groasa. Ce ziceti, este o investitie buna?

            Multumesc.
            Metabo este unul dintre cele mai bune branduri la nivel mondial si recunoscuta pentru calitatea produselor. Insa rotopercutoarele Metabo au un pret pe masura. Daca vrei sa folosesti foarte mult unealta, un metabo este potrivit. Daca te gandeste sa il folosesti pe langa casa, din cand in cand, atunci gandeste-te la o alta marca. Recomanda un Makita sau Hitachi.
            Vreau sa precizez ca am avut cateva experienta nefericite cu metabo ,( nu la categoria rotopercutoare , ) fapt pentru care sunt oarecum circumspect la produsele oferite de Metabo
            Daca ai mult de spart , mai ales pardosele de ciment si ziduri , aceasta scula e mica pentru ce urmaresti , nu are decat 2.3 j , poti da gauri de max 22-24 mm dar la lucrari intensive de spart e clar depasit , daca vrei ceva sa sparga cat de cat iti trebuie o scula de 10 j si vro 6 kg

            Comentariu

            • ghimarcat
              Membru Marcant
              • 19.feb.2006
              • 414

              #96
              Cu un ciocan rotopercutor care are si functia de daltuire as putea sa sap trasee prin beton pentru instalatia electrica? Dar prin caramida ?

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #97
                Postat în original de ghimarcat
                Cu un ciocan rotopercutor care are si functia de daltuire as putea sa sap trasee prin beton pentru instalatia electrica? Dar prin caramida ?
                prin beton nu prea ai spor si omori si masina, in caramida merge

                Comentariu

                • ghimarcat
                  Membru Marcant
                  • 19.feb.2006
                  • 414

                  #98
                  In beton as vrea sa tai cu un flex cu foaie de beton traseul si apoi sa-l decupez cu rotopercutorul.

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #99
                    Postat în original de ghimarcat
                    In beton as vrea sa tai cu un flex cu foaie de beton traseul si apoi sa-l decupez cu rotopercutorul.
                    clar ca trebuie taiat traseul cu flexul, oricum rotopercutorul este facut pentru daltuiri usoare, cred ca fabricantii chiar recomanda asta daca nu ma-nsel, daca-i beton dur n-o sa fie usor, depinde si de cat de mult este de spart in beton, oricum omori scula dupa parerea mea

                    Comentariu

                    • ghimpe--
                      Membru Marcant
                      • 22.iun.2008
                      • 400

                      Postat în original de ghimarcat
                      In beton as vrea sa tai cu un flex cu foaie de beton traseul si apoi sa-l decupez cu rotopercutorul.
                      Merge ca tocmai asta fac eu acum, dar merge greu, mai ales acolo unde betonul este mai dur si santul mai lat...
                      PS: eu nu am nici scule profesionale, folosesc un rotopercutor de 900W pe care l-am achizitionat cu 150lei
                      It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                      Comentariu

                      • DYC
                        Membru marcant
                        • 28.iul.2008
                        • 386

                        Folositi un SDS max pt. daltuirea santurilor, pt. binele dvs si al vecinilor deopotriva; pe mine m-a innebunit vecinul de deasupra care a facut canelurile si gaurile pt. doze/prize cu SDS plus...
                        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                        Comentariu

                        • ghimpe--
                          Membru Marcant
                          • 22.iun.2008
                          • 400

                          Sa inteleg ca SDS Max este mai silentios decat SDS Plus?
                          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                          Comentariu

                          • DYC
                            Membru marcant
                            • 28.iul.2008
                            • 386

                            Dureaza mai putin lucrarea, nu aveti nevoie de pauze atat de dese atat pt. unealta cat si pt. dvs.
                            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                            Comentariu

                            • ghimpe--
                              Membru Marcant
                              • 22.iun.2008
                              • 400

                              Am inteles, multumesc.
                              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                              Comentariu

                              • apanoiu
                                Membru Marcant
                                • 10.mai.2010
                                • 643

                                Eu dozele le-am dat cu spiral de 10, gaura langa gaura si apoi cu spitz-ul. Am un beton nenorocit care nu a vrut sa se lase gaurit cu carota cu dinti (scula este un sds max de 10j).

                                Am si un ciocan no name de 150 ron care nu vrea sa spituiasca deloc in acest beton. nici flexul nu mananca din el decat daca folosesc apa....ce simplu era cand aveam pereti de caramida
                                DIY

                                Comentariu

                                Procesare...