Bormasina vs Rotopercutor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ovi_ice
    Membru
    • 30.dec.2006
    • 237

    Bormasina vs Rotopercutor

    Ce ati alege dintre o bormasina "heavy" si un rotopercutor "light' ?

    Scenariul e urmatorul : urmeaza sa fie folosit la gauri pt dibluri..maximum 12 mm diametru si e foarte important sa fie USOR (in jur de 2 kg ), sa poata fi folosit cu usurinta pt gauri in tavan.

    Din experienta dvs, dragi forumisti, cu ce merg gaurile facute mai usor..si desigur, care dintre ele are o durata de exploatare mai indelungata ?

    E mai eficienta percutia SDS decat cea de la o bormasina ?

    Ca un exemplu de comparatie :
    Bosch PSB 1000 RPE (bormasina - 1.9 kg)
    Bosch GBH 2-18 RE (bohrhammer - 1.9 kg)

    Astept pareri !
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Bormasinile au un sistem de percutie care in timp cunoaste o uzura accentuata.
    Daca achizitia o doresti cu preponderenta pentru gauri in beton, ciocanul rotopercutor este superior atat din punct de vedere al perioadei de penetrare cat si din punct de vedere al mentinerii in timp a energiei de impact, adica a fiabilitatii.
    Sfatul meu este sa achizitionezi unul care sa se preteze la diametrele pe care le vei folosi, nu are rost sa cumperi unul supradimensionat. Inca un mic sfat, pentru gaurile din tavan protejeaza-l cu un mic aspirator, evita astfel ca praful fin sa fie aspirat in motor.

    Comentariu

    • ovi_ice
      Membru
      • 30.dec.2006
      • 237

      #3
      Achizitia as vrea intr-adevar sa o fac numai pt gauri in beton cu diametru mic...functia dalturie nici nu ma interseaza.

      De cativa ani, eu folosesc o bormasina B&D la gauri in beton cu diametru mic...si mai am si un rotopercutor din clasa heavy..are 8.5 kg.

      Bormasina isi face treaba...e si usoara de altfel. Insa mi s-a intamplat cateodata sa mi se mai rupa cate un burghiu, mai ales cand foloseam de proasta calitate (burghiile de bormasina sunt destul de firave in comparatie cu cele SDS). Iar daca nu mai aveam vreun burghiu de rezerva, trebuia sa scot rotopercutorul...si inchipuiti-va ca nu e tocmai usor sa tii deasupra capului 8.5 kg, atunci cand dai gauri in tavan.

      Atunci mi-a venit ideea sa achizitionez si un rotopercutor mai slab, din gama entry-level, care sa fie usor de manevrat chiar si cu o mana...si nu in ultimul rand de calitate. Iar cel de 8.5 kg sa-l pastrez numai pt gauri de diametre mari si daltuire (asta era si scopul pe care i-l rezervasem in momentul cand l-am cumparat).

      De aceea v-am intrebat, sa stiu daca se merita o investitie aditionala....sau voi avea performante egale cu bormasina mea (ma refer aici la usurinta de penetrare a burghiului, fiabilitate , etc).

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Si eu am folosit un Black&Decker664/ H3 timp de 12 ani in care percutia s-a uzat la jumatate. Pentru beton nu sta pe ganduri, ciocanele rotopercutoare sunt cele mai indicate.

        Comentariu

        • ovi_ice
          Membru
          • 30.dec.2006
          • 237

          #5
          Ok, si eu sunt de acord ca rotopercutorul e cel mai bun pt beton.

          Dar eu intreb daca se merita sa investesc intr-un rotopercuton mai ieftin (adika bosch-ul mentionat mai sus) doar ca sa scutesc uzura bormasinii ?

          Dupa cum am zis, am deja un rotopercutor foarte mare care-l folosesc la gauri mari si daltuire.

          Comentariu

          • florin n
            Membru
            • 03.nov.2006
            • 272

            #6
            pai si reusesti sa dai cu bormasina gauri de 12mm in beton?

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              Postat în original de florin n
              pai si reusesti sa dai cu bormasina gauri de 12mm in beton?
              Reusesti... dar efortul este atat de mare, ca mai bine cumperi o scula adecvata.

              Comentariu

              • ovi_ice
                Membru
                • 30.dec.2006
                • 237

                #8
                Intr-adevar e mai greu cu bormasina , dar cu putin efort se pot da gauri de 12.

                Dar la un rotopercutor cu doar 1.7 J putere de impact, nu va fi la fel efortul ?

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2397

                  #9
                  Ciocanul rotopercutor pe care il folosesc are 3 J energia de impact si este o mare diferenta fata de bormasina. Prin comparatie pot spune ca 1,7 J este sesizabil mai bine decat o bormasina cu percutie. Dar detaliul ca in timp uzura percutiei se reduce simtitor la ciocanul rotopercutor, face diferenta.

                  Comentariu

                  • florin n
                    Membru
                    • 03.nov.2006
                    • 272

                    #10
                    pai daca vrei ceva usor si manevrabil, ia un bosch din clasa verde, zic eu ca e cea mai buna solutie
                    asta ca ai precizat ca pentru lucrari mai mari ai deja unul mai serios, sunt curios despre ce rotopercutor e vorba la 8.3 kilos ?

                    Comentariu

                    • ovi_ice
                      Membru
                      • 30.dec.2006
                      • 237

                      #11
                      La bosch din clasa verde m-am gandit si eu, dar PBH 2000 are doar 1.5 J la o greutate de 2.2 kg....pe cand GBH 2-18 RE are 1.7 J, greutate 1.9 kg si e si din gama pro

                      Iar pt 80 ron in plus, eu zic ca se merita.

                      'Big brother' de 8 kg este un DeWalt D2570 . Trece ca prin branza prin beton chiar si la 30 mm diametru (eu atat am dat maxim).

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2397

                        #12
                        Cat te-a costat DeWalt D2570?

                        Comentariu

                        • florin n
                          Membru
                          • 03.nov.2006
                          • 272

                          #13
                          I see
                          lasand deoparte faptul ca e incomod sa dai gauri in tavan sau mai sus de nivelul umerilor cu o masina mare si grea, aparatul are mandrina SDSmax si nu stiu daca se gasesc burghie mai mici de 18-20 pentru sds-max
                          si avand in vedere ca iti trebuie doar pentru lucrari usoare, poti sa te risti si la una gen metro

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2397

                            #14
                            Poti folosi un adaptor SDS Max - SDS Plus daca nu gasesti burghie. Insa este bine sa ai in vedere achizitionarea uneia mai usoara.

                            Comentariu

                            • ovi_ice
                              Membru
                              • 30.dec.2006
                              • 237

                              #15
                              Ciocanul mi l-a adus cineva din Anglia cu 700 Euro...am mai dat inca 50 euro pe adaptor de mandrina.

                              La marfa de metro nu ma bag...sa fim seriosi...imi trebuie ceva usor , dar si fiabil.

                              Cand montezi o structura de gips-carton, e nevoie si de 50 gauri pt dibluri numai pt cativa pereti...ceva din metro cred ca ar muri la asemenea solicitare..deci raman pe bosch-ul acela...pana la urma e pro.

                              Comentariu

                              Procesare...