Indexul sculelor si uneltelor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #31
    Ce scula folositi pentru amestecarea materialelor?
    Eu pana acum am folosit doar un rotopercutor no-name sds, nu imi place ca nu am variator de turatie la el.
    DIY

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1661

      #32
      Postat în original de apanoiu
      Ce scula folositi pentru amestecarea materialelor?
      Eu pana acum am folosit doar un rotopercutor no-name sds, nu imi place ca nu am variator de turatie la el.
      De ce va trebuie variator de turtiei? La turaţie scăzuta scade cuplul la arborele masinii. Vreti sa ardeti masina? lucrând cu turaţiar mica? În funcţie de materialul in care se dă găuri, fiecare producator, la o anumită turaţie a maşinii, da o marime maximă a burghiului cu care se da gaura in dierite materiale. Aici la amestecul de materiale se are in vedere diametrul sculei de amestecat. Cu cât este mai mare, si cu cât este mai vâscos materialul. cu atât mai mult are nevoie de un cuplu mai mare la axul maşinii de găurit. Dar mă rog...Vox populi vox dei!
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #33
        Turatia sculei este peste turatia recomandata de amestecat sapa autonivelanta de ex. si face bule de aer in material. Exista bormasini cu 2 viteze, care se preteaza la amestecat, dar nu prea as aloca fonduri pe scule.
        DIY

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1661

          #34
          Postat în original de apanoiu
          Turatia sculei este peste turatia recomandata de amestecat sapa autonivelanta de ex. si face bule de aer in material. Exista bormasini cu 2 viteze, care se preteaza la amestecat, dar nu prea as aloca fonduri pe scule.
          Se pare ca vorbim împreună si ne intelegem separat: variatorul de turaţie este una, iar modificarea turaţiei in trepte este alta, de obicei se face mecanic prin reductorul maşinii. Variatorul regleaza turaţia in mod continuu, prin dispozitive electronice. Sunt destule masini de gaurit care sunt ,,no name,, , promotii, si pretul pe masura, mic, sub 100de lei. Părerea mea.
          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • bardezi
            Membru
            • 21.ian.2008
            • 242

            #35
            Topicul si misiunea lui mi se pare laudabile!

            Fiecare dintre noi avem cite o scula - bormasina cu/fara percutie, cu/fara SDS, polizor unghiular, surubelnite electrice samd - dar sigur ne mai trebuie inca una pentru ceea ce vrem sa facem, de aceea cred ca ar fi folositoare o lista de accesorii pentru fiecare tip de scula electrica (ex.: la polizorul unghiular - flex - sunt o multime de adaptoare care ajuta la multe activitati)

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              #36
              OK, atunci sa va zic ceva ce merita scris cu litere mari!
              NU MONTATI PE FLEX DISC DE TAIAT LEMN! DACA MONTATI ASA CEVA, VA RISCATI VIATA.

              Recomand calduros echipament de protectie la orice lucrare, la gaurire, percutie, frezare, etc.
              Atentie si la ochelarii mai ieftini care lasa spatiu intre fata si ei, deoarece pot intra fragmente antrenate si de "suflul" masinii electrice.
              DIY

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1661

                #37
                Postat în original de apanoiu
                OK, atunci sa va zic ceva ce merita scris cu litere mari!
                NU MONTATI PE FLEX DISC DE TAIAT LEMN! DACA MONTATI ASA CEVA, VA RISCATI VIATA.

                Recomand calduros echipament de protectie la orice lucrare, la gaurire, percutie, frezare, etc.
                Atentie si la ochelarii mai ieftini care lasa spatiu intre fata si ei, deoarece pot intra fragmente antrenate si de "suflul" masinii electrice.
                Desigur, desigur. Depinde cât de ,,constipat'' esti pă emisferele cerebrale si cum îţi stă scula în mână. Sau dacă-ţi stă, sau dacă-ţi stă în mână barda precum pixul, sau invers. Dacă e o clipă de neatenţie, o poţi mierli cu toate echipamentele de protecţia muncii cu tot.
                Desigur,desigur că recomandările dumneavoastră călduroase sună peiorativ şi la mişto. Eu am pus disc de tăiat lemn pe flex. Totul e sa nu te pierzi: sa nu muşte tare din lemn(avansul mic) si sa ţii bine de flex. Sa nu fumezi şi să nu vorbeşti discuţii între timp. Adicatelea sa fii atent la ceea ce faci. Şi iată că mai scriu încă aceste rânduri.
                Părerea mea.
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • apanoiu
                  Membru Marcant
                  • 10.mai.2010
                  • 643

                  #38
                  Un coleg de la munca si-a taiat complet o mana facand asa ceva. Am gasit cazuri pe net in care si-au taiat gatul. Nu este mai bine sa nu incerci pe pielea ta asta?

                  PS. Am vazut meseriasi care folosesc combinatia flex-disc pt lemn, la scoaterea ferestrelor vechi pentru a monta termopan.
                  Uitati ce scrie in manualul unui flx makita
                  "NEVER use tool with wood cutting blades
                  or other sawblades. Such blades when
                  used on a grinder frequently kick and
                  cause loss of control leading to personal
                  injury."
                  DIY

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1661

                    #39
                    Postat în original de apanoiu
                    Un coleg de la munca si-a taiat complet o mana facand asa ceva. Am gasit cazuri pe net in care si-au taiat gatul. Nu este mai bine sa nu incerci pe pielea ta asta?

                    PS. Am vazut meseriasi care folosesc combinatia flex-disc pt lemn, la scoaterea ferestrelor vechi pentru a monta termopan.
                    Uitati ce scrie in manualul unui flx makita
                    "NEVER use tool with wood cutting blades
                    or other sawblades. Such blades when
                    used on a grinder frequently kick and
                    cause loss of control leading to personal
                    injury."
                    Poi nu v-am spus? Avea emisferele cerebrale ,,constipate'': cu cât creste diametrul pinzei cu atit se stapineste mai greu, pentru ca se mareste cuplul si apoi o simţi şi cum ,,pluteste'' avind tendinta de a se roti în mână. Pinză mai mare de 115mm, pe flex mic CU APĂRĂTOARE, nu am pus si l-am folosit la retezarea scândurilor.
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 673

                      #40
                      Postat în original de Baboo
                      Postat în original de apanoiu
                      Un coleg de la munca si-a taiat complet o mana facand asa ceva. Am gasit cazuri pe net in care si-au taiat gatul. Nu este mai bine sa nu incerci pe pielea ta asta?

                      PS. Am vazut meseriasi care folosesc combinatia flex-disc pt lemn, la scoaterea ferestrelor vechi pentru a monta termopan.
                      Uitati ce scrie in manualul unui flx makita
                      "NEVER use tool with wood cutting blades
                      or other sawblades. Such blades when
                      used on a grinder frequently kick and
                      cause loss of control leading to personal
                      injury."
                      Poi nu v-am spus? Avea emisferele cerebrale ,,constipate'': cu cât creste diametrul pinzei cu atit se stapineste mai greu, pentru ca se mareste cuplul si apoi o simţi şi cum ,,pluteste'' avind tendinta de a se roti în mână. Pinză mai mare de 115mm, pe flex mic CU APĂRĂTOARE, nu am pus si l-am folosit la retezarea scândurilor.
                      Sal'tare!
                      Fiecare o face pe propia piele, eu am incercat si m-am lamurit.
                      Am prieten care si-a taiat tendoanele de la o mana cu ceea ce folosesti tu - 2 luni spitalizare.
                      Eu am incercat sa tai niste lemne cu un polizor Makita de 2500 w cu o panza de lemn pentru ca nu aveam drujba la indemana.
                      Sunt un tip solid si 5+6 kg cat are polizorul nu e ceva dificil.
                      Toate bune si frumoasa, dar dupa 2 ore de munca la o grinda mi sa intepenit panza in lemn, iar socul o fost pe masura.
                      Noroc ca am controlat bine scula alfel se solda cu daune, atat umane, cat si materiale.
                      Dupa experienta am aruncat panza respectiva si am renuntat la ideea de a debita lemn in acest mod.
                      O alta experienta e cu echipamantul de protectie, taiam niste fier beton la o treversare printr-o placa cu un polizor unghiular de 1010 w, iar din cauza spatiului ingust nu foloseam aparatoarea, catarat pe o scara, la un moment dat piatra de la polizor mi se sparge si o bucata mi-a sarit in ochelarii de protectie fisurandu-i chiar in dreptul pupilei.
                      Daca nu aveam ochelarii probabil pierdeam un ochi.
                      Concluzile le trageti fiecare.

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1396

                        #41
                        Răspuns la: Indexul sculelor si uneltelor

                        Rugaminte. Daca stie cineva sigur ( rog fara pareri) cit este rot/min a discului la un flex Bosch cu disc de 125,motorul avind 1400W si 11000 rot/min. Stiu ca pot exista mici variatii in functie de reductorul mecanic dar totusi dif. nu poate fi mai mare de citeva sute de ture.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1396

                          #42
                          Răspuns la: Indexul sculelor si uneltelor

                          Am lamurit-o. Am desfacut un flex Bosch albastru de 125,1400W,11000rot/min si am numarat dintii la pinioane. Cel mare are 38 iar cel mic 11
                          38 impartit la 11=3,45 este raportul. Deci discul se roteste de 3,45 de ori mai lent ca motorul. Motorul avind 11000rot/min rezulta o turatie a discului in gol de 3188rot/min. Cind o sa am ocazia o desfac si unul de 230mm, probabil acesta o fi avind undeva la 1500rot/min
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • uceniculgica
                            Membru marcant
                            • 10.ian.2013
                            • 557

                            #43
                            Răspuns la: Indexul sculelor si uneltelor

                            Postat în original de Temelye
                            motorul avind 1400W si 11000 rot/min.
                            cum deduci de pe tablita de identificare a unui polizor bosch ca 11000 este turatia motorului si nu a discului?

                            vezi poza de mai jos, de ce producatorul ar trece turatia motorului intre caracteristicile discului si axului
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • doru_marciuc
                              Living Legend
                              Expert amenajari
                              • 01.oct.2012
                              • 1394

                              #44
                              Răspuns la: Indexul sculelor si uneltelor

                              Postat în original de Temelye
                              Am lamurit-o. Am desfacut un flex Bosch albastru de 125,1400W,11000rot/min si am numarat dintii la pinioane. Cel mare are 38 iar cel mic 11
                              38 impartit la 11=3,45 este raportul. Deci discul se roteste de 3,45 de ori mai lent ca motorul. Motorul avind 11000rot/min rezulta o turatie a discului in gol de 3188rot/min. Cind o sa am ocazia o desfac si unul de 230mm, probabil acesta o fi avind undeva la 1500rot/min
                              Totul este corect, în afară de turația motorului. http://www.atelierultau.ro/blog/expl...-partea-a-2-a/ Aici se explică, ce și cum. De altfel, utilizatorii sunt interesați de parametrii nominali ai unei scule.

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1396

                                #45
                                Răspuns la: Indexul sculelor si uneltelor

                                Sal.
                                O sa incerc sa fac rost de o scula de masura a turatiei, sa pot vb la concret.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...