Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • w4rh0und
    Incepator
    • 26.sep.2012
    • 1

    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Salut

    As vrea si eu sa fac anumite chestii in lemn la nivel hobby de gen: traforaj/cutii de bijuterii/jucarii din lemn/ceas mecanic din lemn, etc

    Din cate am vazut aparatele necesare sunt in general:

    Circular de masa
    Fierastrau cu banda de masa
    Traforaj electric

    Ce ma intereseaza pe mine este sa pot taia lemn esenta moale in general in fasii/imbinari coada de randunica, traforaj. Ca exemplu o scandura de 2X5 cm grosime sa o pot taia in fasii de 4/6/8 mm pe cant adica sa o pun in pozitia in care are 5 cm si sa tai o fasie din cei 2 cm de 6->10 mm?

    Scule de hobby gen einhell si restul chinezariilor se preteaza la asa ceva sau sumele modice la care sunt pot sa le consider bani aruncati pe fereastra si nu o sa iasa nimic?
    Exemple:

    http://http://www.sculebavaria.ro/pr...05-e--127.html

    Sunt capabile in lemn de pin/brad/mesteacan sa taie bine, nu sa arate ca si cum as fi lucrat cu scule de mana?

    Mai sunt si alte metode de a taia fasii subtiri lemnul cu scule de mana si sa si iasa drept?

    A incercat cineva vreun aparat de mai sus?


    Am vazut si scule proxxon, dar un circular de 1500 ron care taie doar 22 mm este cam scump la banii aia iese de circular dewalt portabil in eu.

    Multumesc

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

      Totul se face din panza, sculele mai ieftine pot fi utilizate si nu cer decat cateva sute de lei investitie.
      Sunt panze dedicate fiecarui tip de lemn iar daca este nevoie se poate slefui usor marginile taiate pentru o finisare superioara.
      Ultima editare de VYS; 26.sep.2012, 17:27.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

        Postat în original de letthal
        Pachetul de trei scule Skil de care vorbiti dumneavoastra este ideal pentru amenajari intr-o locuinta. Cu masina de gaurit putetzi da gauri in caramida,bca, zidarie , lemn, metal fara probleme cat despre gauri in beton este mai greu dar nu imposibil daca folositi un burghiu bun Bosch gama Blue Granit , la amestecul materialului o recomand doar in cazul in care facetzi o cantitate mai mica de material. Ferastraul pendular este ideal pentru a debita lucruri marunte in casa( polite, parchet laminat etc). Personal am pus parchet in tot apartamentul cu ajutorul lui shi am fost super incantat de el. Are reglaj pentru turatie ceea ce ajuta la o debitare mai eficienta in materiale mai pretentioase cum ar fi pvc sau aluminiul.Sistemul de panze folosit este cel clasic in ..T`` panzele gasindu-se cu usurinta. A treia unealta pe care ati omis-o este polizorul unghiular cu care putetzi debita cu usurinta metal. De asemenea avand in vedere ca va pregatitzi de reamenajarea locuintei polizorul il putetzi folosi la debitarea placilor ceramice daca folositzi o panza diamantata. Sper sa va fi fost de ajutor in alegerea produsului shi il recomand cu incredere.
        Salut ! Pachetul Skil este cel mai bun pentru mesterit in casa. Nu gasesti ceva mai bun ca pret/calitate. Eu m-am folosit 6-7 ani de un asemenea pachet din care bormasina o am si acum, in schimb pendularul si flexul nu au mai tinut , dupa ce le-am folosit 6 ani si apoi am inceput sa le imprumut. Le recomand, in cunostinta de cauza, celor ce le place si vor sa mestereasca si daca le folosesc corect pot sa traga de ele mult si bine ! Numai de bine !

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 615

          Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

          Buna ziua.
          Am folosit ferastraul pendular Domotec la taierea placilor de parchet, plus la multe alte activitati si era foarte murdar prin interior. S-a depus mult praf de la taiat etc. L-am desfacut pentru curatare dar cand sa il pun inapoi nu prea mai stiam cum sa le pun la loc.
          Eu am facut o montare dupa cum am crezut eu dar sunt cateva chestii de care nu sunt sigur ca le-am pus unde trebuie.
          Inainte de a-i da drumul poate imi spune cineva care se pricepe daca este ok montajul meu:
          1. acel mic cilindru m-a cazut la desfacere si sincer nu am vazut unde era. L-am pus acolo.(pendular1.jpg)
          2. acea piesa patrata nu stiu daca este in pozitia corecta sau trebuie rotita la 180 grade. Arcul l-am gasit pe jos si nu stiu unde a fost initial(pendular1.jpg)
          3. acea piesa chiar nu stiu care este pozitia ei corecta(pendular1.jpg)
          4. o fi bine pusa? (pendular1.jpg)
          6. are vreo importanta cum se pun carbunii. Ma refer la acel orificiu (in care intre firul) daca este bine asa sau trebuie intors cu orificiul in jos. (pendula3.jpg)

          Poate cineva cu un ochi avizat imi da un sfat.
          Si inca ceva: Am vazut ca un carbune are ciobit un colt din el. Trebuie inlocuit sau poate functiona si asa?
          Multumesc anticipat.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

            Postat în original de vdingo11
            Buna ziua.
            Am folosit ferastraul pendular Domotec la taierea placilor de parchet, plus la multe alte activitati si era foarte murdar prin interior. S-a depus mult praf de la taiat etc. L-am desfacut pentru curatare dar cand sa il pun inapoi nu prea mai stiam cum sa le pun la loc.
            Eu am facut o montare dupa cum am crezut eu dar sunt cateva chestii de care nu sunt sigur ca le-am pus unde trebuie.
            Inainte de a-i da drumul poate imi spune cineva care se pricepe daca este ok montajul meu:
            1. acel mic cilindru m-a cazut la desfacere si sincer nu am vazut unde era. L-am pus acolo.(pendular1.jpg)
            2. acea piesa patrata nu stiu daca este in pozitia corecta sau trebuie rotita la 180 grade. Arcul l-am gasit pe jos si nu stiu unde a fost initial(pendular1.jpg)
            3. acea piesa chiar nu stiu care este pozitia ei corecta(pendular1.jpg)
            4. o fi bine pusa? (pendular1.jpg)
            6. are vreo importanta cum se pun carbunii. Ma refer la acel orificiu (in care intre firul) daca este bine asa sau trebuie intors cu orificiul in jos. (pendula3.jpg)

            Poate cineva cu un ochi avizat imi da un sfat.
            Si inca ceva: Am vazut ca un carbune are ciobit un colt din el. Trebuie inlocuit sau poate functiona si asa?
            Multumesc anticipat.
            Sal,
            Carbunii cu orificiul in jos, in rest, totul pare ok! Cauta pe youtube poate gasesti ceva !

            Comentariu

            • vdingo11
              Membru Marcant
              • 07.iul.2006
              • 615

              Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

              Postat în original de gmtiby
              Sal,
              Carbunii cu orificiul in jos, in rest, totul pare ok! Cauta pe youtube poate gasesti ceva !
              Eu m-am tot gandit daca pun cu orificiul in sus sau in jos si nu am vazut nici o diferenta intre a fi in jos si in sus. Nu am vazut nici un avantaj - evident dupa mintea mea care nu se ocupa cu asa ceva.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1192

                Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                La faptul ca poate intra mizerie in acele orificii si sa blocheze culisarea carbunilor, te-ai gandit ? Daca ii intorci sansele de blocare scad, parerea mea....

                Comentariu

                • zorrack
                  Incepator
                  • 26.dec.2007
                  • 34

                  Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                  Un circular bun dar pana in 500 lei imi recomandati si mie.
                  La ce trebuie sa ma uit?
                  Prefer Makita, Hitachi.

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1192

                    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                    Makita, din punctul meu de vedere....

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1192

                      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                      Intrebare am si eu : cu ce anume pot taia Palul ca sa nu sara asa de mult sau deloc din marginile unde am taiat ! Cu ce "scula " ???
                      P.S. Daca tai cu circularul cu ce panza... sau daca tai cu pendularul cu ce panza....viteza, etc !
                      Multam
                      Ultima editare de gmtiby; 18.dec.2012, 08:36.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 662

                        Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                        Postat în original de gmtiby
                        Intrebare am si eu : cu ce anume pot taia Palul ca sa nu sara asa de mult sau deloc din marginile unde am taiat ! Cu ce "scula " ???
                        P.S. Daca tai cu circularul cu ce panza... sau daca tai cu pendularul cu ce panza....viteza, etc !
                        Multam
                        Depinde in primul rand ce panza folosesti pe circular sau pendular , sunt panze speciala pentru taieri fine fara sa se deterioreze materialul, consulta un catalog . Fiecare producator care se respecta ofera o gama larga se accesorii , consultal si alegeti ce iti trebuie panze pentru debitat PAL , MDF , aluminiu , Caramida Beton , Mase plastice azbest , Inox , Oteluti speciale , .... profesionala , semipro , habby ..... gasesti tot ce vrei , bani sa ia ....

                        Comentariu

                        • gmtiby
                          Living Legend
                          • 24.oct.2008
                          • 1192

                          Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                          Postat în original de dummy_
                          Depinde in primul rand ce panza folosesti pe circular sau pendular , sunt panze speciala pentru taieri fine fara sa se deterioreze materialul, consulta un catalog . Fiecare producator care se respecta ofera o gama larga se accesorii , consultal si alegeti ce iti trebuie panze pentru debitat PAL , MDF , aluminiu , Caramida Beton , Mase plastice azbest , Inox , Oteluti speciale , .... profesionala , semipro , habby ..... gasesti tot ce vrei , bani sa ia ....
                          Ok, merci frumos !

                          Comentariu

                          • pangarici
                            Incepator
                            • 19.ian.2013
                            • 20

                            Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                            Vreau sa va cer o parere.
                            Sculele Skil si Skil Masters (am vazut ca sunt 2 categorii din gama Skil)... ce parere aveti despre ele, avand in vedere ca vreau sa-mi cumpar strict pentru lucru acasa; merita investitia?
                            Merita sa-mi cumpar urmatoarele produse facute de Skil?

                            SKIL MASTERS 4585ME Ferastrau vertical 710 W
                            SKIL 4900AA Ferastrau sabie 1050 W
                            SKIL MASTERS 1570MA Rindea 900 W

                            Mentionez ca vreau sa le folosesc strict pentru lucrul acasa, ocazional, atunci cand chiar am nevoie de una din aceste scule, sa "am pe ce pune mana".
                            Stiu ca exista si alte marci mai bune dar si mai scumpe, si de aceea va intreb; merita sa le cumpar pe acestea (avand in vedere intensitatea cu care le voi folosi) sau sa-mi iau altele mai bune, gen Bosch verde sau Machita, care evident vor fi si mai scumpe.

                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                              Daca nu lucrezi periodic, nu are nici unrost sa investesti in scule prea sofisticate. In aceste conditii, posibil si Skil sa fie mai mult decat indicate dar merg. Eu am o surubelnita Skil si nu am avut necazuri.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • pangarici
                                Incepator
                                • 19.ian.2013
                                • 20

                                Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                                @ VYS: Nu lucrez intens, ca la o firma; lucrez in gospodarie, atunci cand am nevoie. Dar la ce ma refeream eu discutand despre produsele Skil; nu-mi trebuie scule sofisticate, nu am pretentii professionale, dar daca imi cumpar o rotopercutoare de la Skil si vreau sa dau o gaura in perete de beton ca sa prind un tablou de exemplu, sa pot sa o fac. Am dat exemplul acesta cu tabloul, dar eu ma refer si la produsele mentionate de mine in posturile anterioare, sa pot sa-mi fac treaba cu ele decent.

                                Comentariu

                                Procesare...