Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Cu click. La pretul asta...
    Am posibilitatea tehnica sa ii fac o "prindere" mai buna, dar nu se merita la cat/ce il folosesc.
    Ce nu-mi place este faptul ca tija ce transmite miscarea de pendulare este un platband cu latimea la 90 de grade fata de lama, ceea ce ii da o oarecare slabiciune. De abia astept sa-l desfac ...cu prima ocazie!

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

      Postat în original de spik1
      Cu click. La pretul asta...
      ..... De abia astept sa-l desfac ...cu prima ocazie!
      Hahahaha , esti o figura !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2343

        Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

        Daca toti verii mei au si acum jucarii din copilarie, eu nu am reusit sa pastrez nici una!
        In urma cu ceva timp am cumparat un flex, chinezarie originala, ce s-a stricat dupa o luna. Am cautat un an acel pinion si roata melcata pana le-am gasit la un un Bosch mai vechi!
        Functioneaza dupa 5 ani foarte bine ...la un prieten!
        Ma nedumereste faptul ca au pus un motor bun, dar angrenajele "slabe"!

        Comentariu

        • Benzyma
          Membru
          • 06.dec.2014
          • 103

          Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

          Si eu am aceeasi "boala". Sa desfac mai tot ce prind. Daca ceva mi se strica, sigur il desfac. Cum am facut si cu bormasina...V-am povestit asta intrun alt thread. Dar rar faram cate ceva. De exemplu, pistolul de lipit nu prea incalzea cum trebuie. L-am desfacut si am vazut ca, chestia aia in care se prinde capatul cu care lipesti, nu facea contact cum trebuie cu platbanda de cupru. L-am batut putin cu patentul si acum pistolul de lipit merge brici. Si nici eu nu am jucarii din copilarie!
          La pendularu meu este o tija mai groasa care tine panza (daca la asta te referi)...si acea rotita este pe acea tija si nu cum este la majoritatea pendularelor...Am taiat cu el lemn de brad gros de 60 mm cu panza de 130 mm cu ceapraz si nici nu s-a redus turatia. Am taiat si un lemn rotund de salcam gros de 50 mm si a mers...a vibrat pendularul ca nu prea aveam cum sa apas pe el... Ma declar destul de multumit de el.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de Benzyma; 18.ian.2015, 21:46.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

            Turatia nu se modifica niciodata , mai degraba se uzeaza si se rupe lama , asa am observat pana acuma , indiferent ce material am taiat .

            La partea de desfacut si reparat nu m am prea bagat ca nu ma pricep , mai bine le pun deoparte sau le arunc si imi cumpar altele . Le gresez din cand in cand si cam atat .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

              Ce parere aveti de scula asta http://www.emag.ro/unealta-multifunc.../pd/D893CBBBM/ am tot vazut ce usor se lucreaza la " fineturi " in colturi si zone greu accesibile .
              Ma tenteaza dar nu stiu nimic despre genul asta de scule .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • godaro
                Membru
                • 10.mar.2014
                • 232

                Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                Vreau sa imi iau un flex. In acelasi buget (~250 RON) am de optat intre 2500W turatie fixa si 2100 W turatie variabila. Nu dau nume ca sa nu starnesc controverse.
                Aplicatiile sunt hobby / ocazionale. Ca necunoscator ma gandesc ca cei 2100W mi-ar fi suficienti pt. nimicurile mele iar turatia variabila este un plus. Voi ce ati alege?

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                  Puneti ce doriti sa luati si noi ne dam cu parerea.

                  Comentariu

                  • DanIonita
                    Membru
                    • 26.apr.2011
                    • 121

                    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                    Mi-am luat si eu zilele trecute un circular de mana hitachi c7ss, oscilam intre un black and decker la inceput ,un bosch pks 55a si acest hitachi. Black and decker a cazut pt ca am citit ca nu e atat de stralucit iar bosch-ul este semiprofesional si are adancimea de taiere la 90grade doar 55mm fata de 68 la hitachi care este si profesional si diferenta la pret era doar 18 lei. Azi i-am facut si proba si are o taietura foarte fina. Fata de alte circulare cu care am taiat ma declar super multumit de achizitia facuta. Mai am de facut un banc de lucru, apoi o magazie si la vara sper acoperisul, asa ca sper sa fie profesional cum zice.

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2343

                      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                      Exploatat in mod corect nu numai ca va rezista ci si va va multumi de calitatea taieturilor.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                        Postat în original de godaro
                        Vreau sa imi iau un flex. In acelasi buget (~250 RON) am de optat intre 2500W turatie fixa si 2100 W turatie variabila. Nu dau nume ca sa nu starnesc controverse.
                        Aplicatiile sunt hobby / ocazionale. Ca necunoscator ma gandesc ca cei 2100W mi-ar fi suficienti pt. nimicurile mele iar turatia variabila este un plus. Voi ce ati alege?
                        Si de 1500 w iti va ajunge !
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Benzyma
                          Membru
                          • 06.dec.2014
                          • 103

                          Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                          Postat în original de coby
                          Ce parere aveti de scula asta http://www.emag.ro/unealta-multifunc.../pd/D893CBBBM/ am tot vazut ce usor se lucreaza la " fineturi " in colturi si zone greu accesibile .
                          Ma tenteaza dar nu stiu nimic despre genul asta de scule .
                          Daca nu stai in drum de 230 de lei si ai nevoie de asa ceva, eu zic ca se merita. Nu stiu cu ce alta scula din cele pe care le ai poti face asa ceva si multe altele. Este o scula care face cate putin din toate...Daca nu esti multumit, il poti returna. Pe viitor vreau sa-mi iau si eu scula aia...chiar si asta. Poate este cineva pe aici care are asa ceva si ne spune si noua cateva pareri.
                          Ultima editare de Benzyma; 25.ian.2015, 10:28.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                            L am comandat , maine ajunge acasa ; imi trebuie pt lucrari de finete , de ex mi am imbracat scarile care duc la et 2 in mocheta si au ramas bucati netaiate in colturi - n am reusit cu nimic sa le tai asa ca am zis sa incerc cu scula asta .Is tare curios cum functioneaza
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Benzyma
                              Membru
                              • 06.dec.2014
                              • 103

                              Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                              Sa ne spui si noua cateva pareri despre el.

                              Comentariu

                              • Benzyma
                                Membru
                                • 06.dec.2014
                                • 103

                                Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                                Postat în original de coby
                                L am comandat , maine ajunge acasa ; imi trebuie pt lucrari de finete , de ex mi am imbracat scarile care duc la et 2 in mocheta si au ramas bucati netaiate in colturi - n am reusit cu nimic sa le tai asa ca am zis sa incerc cu scula asta .Is tare curios cum functioneaza
                                Ai primit scula? Ce parere ai de ea?

                                P.S Ce parere aveti de scula asta? Are cineva asa ceva? Eu zic ca este destul de utila prin casa...nu este nici prea scumpa.

                                Comentariu

                                Procesare...