Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ovi_ice
    a răspuns
    Operatia de reglare a unghiului talpii se poate realiza cu o sg mana si la B&D.

    Iar dumneavoastra vorbiti de modelul Bosch PST 900PEL, care costa destul de mult. Cu aceasi suma se poate achizitiona un XT, care mai stie si scrolling

    Ca o parere personala, XT-ul de la B&D e cel mai performant fierastrau pendular din gama hobby.

    Cel mai bine, va duceti in magazin si le comparati 'pe viu'.

    Lasă un comentariu:


  • ToolsMaster
    a răspuns
    Sa o luam pe rand:
    Tot ce ai enumerat este prezent si la Bosch ba chiar cu imbunatatiri. De exemplu la ferastraul Bosch PST 900PEL talpa nu numai ca este reglabila pentru a putea taia la unghi, este adaptat si sistemul SDS pentru a putea realiza operatia de reglare cu o singura mana.
    Functia turbo este de fapt functia de pendulare, care la Bosch are 4 trepte asigurand o mai buna taiere curbilinie si o debitare mai rapida.
    Pentru a taia diverse materiale este nevoie doar sa alegem panza adecvata din gama de accesorii Bosch. Acestea sunt diferentiate atat dupa forma dintilor, dupa materialul care il pot debita si dupa tipul executiei.

    Lasă un comentariu:


  • ovi_ice
    a răspuns
    Eu as zice sa te orientezi spre un Black&Decker KS1000EK. Panzele se schimba tot fara cheie...si ca avantaje fata de Bosch pot enumera 2 majore :

    - poti taia in unghi - 45 grade max
    - functia turbo, care e echivalenta percutiei de la bormasini (adika cu turbo pe 0 panza fierastraului se misca doar pe verticala, iar cu el pe nivel 1 sau 2 are loc si o miscare in plan orizontal, ceea ce te ajuta cand vrei sa inaintezi prin material fara prea mult efort - de exemplu la taieturi drepte foarte lungi)

    Eu l-am folosit si la metal, lemn, PAL si nu am avut nici o problema...in rest are tot ce-ti poti dori la un pendular de calitate : laser, lock-on, viteza variabila, tub pt aspirator.

    Sau mai e XT-ul tot de la B&D , care are si scroll ...dar costa destul de mult.

    Si eu m-am uitat pe multe review-uri cand am achizitionat pendularul, si sincer, cei de la Bosch nu prea au cu ce se lauda


    Singura chestie care-mi place la Bosch este Dust Blower-ul care orienteaza fluxul de aer de la motor spre panza pt a imprastia rumegusul.

    Asa stau lucrurile la gama hobby...dar mai sunt si cele pro...

    Lasă un comentariu:


  • ToolsMaster
    a răspuns
    Sistemul SDS Bosch il veti regasi standard la toata gama de ferastraie verticale. Acest sistem asigura inlocuirea panzei, fara cheie, folosind doar o singura mana. Pentru o mai buna aderenta a mainii la manerul acestor scule Bosch a prevazut pentru intreaga gama (mai putin modelul PST 1000 CE) cu un cauciuc special numit softgrip. Gama verde de la Bosch va ofera exact ce va doriti, respectiv scule performante si fiabile la preturi accesibile.

    Modelele de ferastraie verticale si pendulare incep (in cazul Bosch)de la modelul PST 700PE.

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Hai sa incep eu.
    Tinand cont ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat intentionez sa-mi montez pardoseala laminata, trebuie sa am in vedere achizitionarea unui ferastrau electric vertical (pendular). Pana in prezent lucrarile pe care le-am avut nu necesitau aceasta achizitie, asa ca nu m-am implicat nici macar in strangerea de informatii.
    Fiind insa si un fan al sculelor fiabile, exigenta care a reusit sa-mi scoata ceva bani din buzunar, doresc sa cumpar un ferastrau vertical Bosch, cu sistem SDS de prindere al panzei, pe care ulterior sa-l folosesc si la alte aplicatii. Ca suma alocata, m-as gandi la ceva in jur de 300-400 lei. Suma care poate suferi ajustari pentru o scula care retine atentia.
    Acum, ca in linii mari v-ati facut o idee despre ceea ce doresc, cam ce recomandari imi puteti face?

    Lasă un comentariu:


  • Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Aici este locul discutiilor legate de ferastraie electrice fie ele verticale, circulare sau coada de vulpe. Freze si rindele electrice - tot aici discutam si despre ele.
Procesare...