Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • iahim_namor
    a răspuns
    Re: Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electri

    Postat în original de coby
    De la " tehnica " de neprofesionist , ati apasat pe rindea mai mult decat era necesar .
    Cum ai putea sa apesi pe o rindea mai mult decat este necesar? Pe rindea trebuie sa apesi cat mai mult pentru a sta lipita de material. Cutitele vor intra in material doar cu diferenta de nivel dintre cele doua talpi ale rindelei, indiferent cat de mult apesi... sau mai corect spus, daca nu apesi destul pe rindea, cutitele nu vor musca din material atat cat a fost setat.

    @alinescoo: cand si unde apar acele linii? dupa ce faci o trecere cu rindeaua si in dreptul cutitelor? Ca daca faci mai multe treceri, atunci e oarecum ok sa apara de la marginile cutitelor.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Postat în original de alinescoo
    Mi-a ajuns rindeaua de la Stern. Inca nu am facut mare lucru, mai mult e in teste. Ce am observat e ca dupa rindeluire, am 2 mici linii, care nu cred sa fie mai late de 2mm, iesite in exterior care arata ca si cum ar fi ciobite cutitele desi cand ma uit la cutite nu vad sa fie nimic in neregula... Oare de la ce sa fie?
    De la " tehnica " de neprofesionist , ati apasat pe rindea mai mult decat era necesar .

    Lasă un comentariu:


  • alinescoo
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Mi-a ajuns rindeaua de la Stern. Inca nu am facut mare lucru, mai mult e in teste. Ce am observat e ca dupa rindeluire, am 2 mici linii, care nu cred sa fie mai late de 2mm, iesite in exterior care arata ca si cum ar fi ciobite cutitele desi cand ma uit la cutite nu vad sa fie nimic in neregula... Oare de la ce sa fie?

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Postat în original de coby
    La sculele profesionale poti sa " cercetezi " vechimea brandului dar la scule hobby , brandul este de cele mai multe ori , irelevant .
    Ai dreptate.?
    Sunt doua vederi diferite dpmdv:
    Un brand nou (necunoscut clientilor) care aduce un pret mic la raft,( dar se poate dovedi o scula buna, cine stie?).
    Un brand mai vechi care deja a urcat cu cateva trepte mai sus ,a scos doua scule,una model nou mai scumpa, cea veche, acelasi pret ca inainte, sau mai scazut putin.
    De obicei brandul care se adreseaza doar sculelor hobby va ramane un"no name" tot timpul.
    Nu dau nume, nu este nevoie.
    Scule hobby au si cei de la Bosch, Aeg , De Walt , Makita s.a. .
    Poate este mai bine sa ne orientam catre consacrati.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    La sculele profesionale poti sa " cercetezi " vechimea brandului dar la scule hobby , brandul este de cele mai multe ori , irelevant .

    Lasă un comentariu:


  • alinescoo
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Multumesc foarte mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.

    Da, voi rindelui doar ceea ce se vede. Mici griji am legate de faptul ca scandura e de 15cm si nu pot sa o iau dintr-o singura trecere, insa daca nu imi place cum iese, o sa duc doar scandura la un abricht.

    La Stern am gasit si set de cutite de rezerva la 29 lei iar la Felisatti nu am gasit pe net nicaieri. De asemenea la Stern am reusit sa gasesc poze si cu talpa si are acel canal de ghidaj care sa imi permita sa iau colturile. Ce ma deruteaza e ca la Felisatti zic ca e rindea profesionala ceea ce s-ar traduce in calitate buna si durata de functionare teoretic mai mare intre pauze iar diferenta de pret e in jur de 135 lei. Daca as sti ca merita... De asemenea din cate vad ar trebui sa fie producatori cu vechime pe piata.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Parerea mea este ca pt o lucrare mica cum e foisorul , produsul Stern va face fata la fel ca oricare altul , totul este sa nu fortati aparatul si sa respectati un regim de lucru hobby . Prima data incercati pe o scandura de proba pana va faceti idee cat /ce si cum functioneaza cutitul .
    Poate o sa-mi sara unii in cap dar asa ca si sfat mai spun sa rindeluiti doar fetele vazute ( la finisaj ) ale materialului lemnos .
    Ultima editare de coby; 22.apr.2016, 23:34.

    Lasă un comentariu:


  • alinescoo
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Multumesc foarte mult, intre timp am achizitionat fierastraul de la Metabo, l-am gasit sub 1000 lei si pretul mi s-a parut bun

    In cele din urma, dupa ce am vazut abricht-urile ieftine, am decis ca la lucrarea mea, nu are rost sa cumpar, avand in vedere calitatea lor. O sa achizitionez o rindea pentru o parte din operatii si vreau sa va cer parearea, care din ele sa le aleg:
    - Stern EP840M, 840 W, 110 mm latime de lucru la ~265 lei. Vad ca se gasesc si cutite la ea, latimea de taiere e suficienta la ce am eu nevoie, exceptand scandurile. Nu prea imi inspira incredere nici pretul nici brand-ul
    - FELISATTI PF102-1100VES, 1100W, 102mm latime de lucru ~400 lei. Nu stiu nimic despre produsele lor insa ma gandesc ca diferenta de pret se simte in calitatea produsului.

    Orice parere e binevenita. Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Pentru rindeluire ori le duceti undeva la un abrict sau va luati o rindea electrica ( lucru de chinez ) .
    Pt taiere , o drujba la curent / benzina . Mai trebuie o slefuitoare cu banda , o masina de gaurit /insurubat , ciocan , pensule etc

    Lasă un comentariu:


  • alinescoo
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Vreau sa fac o mica filigorie si o casuta cu topogan pentru copii. Imi place sa lucrez cu lemnul insa nu am sculele necesare.

    Trebuie in primul rand sa finisez lemnul. Am luat pe polizor disc din ala pe care se lipeste cerc de smirghel si la o proba pe o grinda, rezultatul este bun insa... e mult praf si e mult de lucru. Aici am 2 solutii, ori duc toate lemnele la un abricht sau imi iau eu unul pentru mine.
    Al doilea lucru necesar este un aparat de taiat lemnul si aici m-am gandit la un fierastrau stationar.

    Intrebarile mele ar fi:
    - exista vre-un abricht hobby ieftin cu care sa imi fac ocazional treaba? Am vazut ceva de la Stern pe la 800+ lei si ceva de la Bernardo pe la 1100 lei insa nici una din firme nu imi spune nimic.
    - Am ales un fierastrau stationar glisabil pentru a putea taia si scanduri mai late de 10 cm si pentru a avea cat de cat o siguranta. De asemenea m-ar ajuta sa fac canale in lemn, vorbind aici diferenta fata de un fierastrau neglisabil.
    Cele 2 modele la care m-am oprit sunt:
    - Bosch GCM 800 SJ (http://www.bosch-professional.com/gb...j-30919-ocs-p/) ~1200 lei - care din cate stiu eu, fiind albastru e din gama profesionala. Parca nu imi place pozitia manerului si faptul ca nu are laser sau lumina.
    - Metabo KGS 216M (https://www.metabo.com/com/en/tools/...mitre-saw.html) ~1100 lei - are si laser, are si lumina, manerul e pozitionat orizontal si are review-uri destul de bune. Mai am un polizor unghiular si o masina de insurubat de la metabo si pana acum s-au dovedit a fi ok.

    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Cipri1
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    La cat timp se schimba panza de bomfaier la una diamantata ? Regimul de folosire fiind unul lunar . De 2,3 ori / luna .

    Lasă un comentariu:


  • Benzyma
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Si eu. Asta e...Oricum aia se descurca bine.

    Lasă un comentariu:


  • FilipT
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Postat în original de Benzyma
    Ce parere aveti de rindelele electrice?
    Mi-am achizitionat una sh la 150 de lei...Arata si functioneaza destul de bine. Nu pare folosita prea mult.
    Am vazut la lidl unealta respectiva la 169 lei saptamana asta.

    Lasă un comentariu:


  • Florian.n
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Postat în original de coby
    Casa din avatar este luata de pe net
    aha, credeam ca ai lucrat tu la ea si e a ta is curios sa vad casele altora

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Postat în original de Florian.n
    Te referi la casa pe care o ai in poza? e a ta? ai muncit tu la ea? (din curiozitate )
    Casa din avatar este luata de pe net

    Lasă un comentariu:

Procesare...