Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ucenicul.tanar
    Incepator
    • 25.aug.2009
    • 98

    Pozele le-am facut imediat dupa ce l-am achizitionat.
    Astazi l-am pus la treaba putin, am taiat niste bucati de PAL de 16 mm. Merge foarte bine. N-am avut probleme sa pice lama in timpul functionarii.

    Laserul nu este de mare ajutor in timpul taierii, dar m-a ajutat foarte mult la trasare si la fixarea unei rigle pe care am folosit-o pe post de ghidaj pentru taieturile lungi.

    Am lucrat doar cu miscarea pendulara pe "0" si a mers suficient de repede, chiar nu-mi imaginez ce as putea sa am de taiat atat de mult incat sa necesite si miscarea pendulara.

    In concluzie, un Makita ar fi fost mai ergonomic si poate ar fi avut o valiza mai bine gandita, dar, pentru cat am dat pe el si pentru cat am eu nevoie, merge si PST-ul.
    It works better if you plug it in.

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      Cutia este groaznica, prefer sa nu o folosesc.
      Eu am folosit pendularul si la taiat placi de betonyp, adica aschii cu ciment, a supravietuit prafului ucigas.
      lama nu sta perfect aliniata cu talpa, nu poate fi utilizat cu ghidaj(la mine)
      DIY

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        Salut,
        Ce cirular de profile/lemn pe banc recomandati in bugetul de 600 ron?

        Am nevoie pt taiat plinta la parchet, trebuie sa aiba disc de 210 sau mai mare, sa poata taia si aluminiu si sa fie cat de cat rigid.

        Am avut un Einhell modelul cel mai ieftin (300 ron) si avea joc, nu facea taieturi curate.

        Pe net vad doar vreo 2 modele Einhell si 2 Stern. Daca are si masa de circular deasupra este super.
        Fișiere Atașate
        DIY

        Comentariu

        • DeCasa
          Membru
          • 09.mar.2008
          • 158

          Ar fi variantele:

          -Bosch PCM7 - mastertools.allshops.ro/produs/708568/PCM7+++Fierastrau+circular+stationar+Bosch.html

          - skil 1131AA - mastertools.ro/oferta-skil/3956-f0151131aa-fierastrau-stationar-skil.html

          Eu zic că sunt mai de încredere decît alte mărci ieftine.

          Comentariu

          • repede62
            Incepator
            • 03.aug.2010
            • 8

            Buna ziua,
            As dori sa ma sfatuiti in legatura cu achizitionarea unei mese de frezat pentru hobby, de fapt vreau sa-mi confectionez rame pentru tablouri cu ea.
            Am un circular de masa pentru taierea la unghi dar as avea nevoie si de o freza de masa pentru canturi si profile.
            Oferta pe net nu e prea bogata la noi. As avea de ales intre doua modele , unul mai ieftin si mai usor de 6,6 kg si alta dubla la pret, la 13,8 kg. In rest va rog sa-mi spuneti d-voastra despre calitate sau daca exista si alte modele la aceasta categorie.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              Eu mi-am facut singur masa de frezat. Partea mai grea este sa pacalesti freza cu un sistem de reglare fin. Mi-a iesit dupa 2 ore de migaleala.

              Mentionez ca acest sistem este inspirat de pe youtube(routing table) si putin imbunatatit.
              Controlul este fin, repetabilitatea este buna, reglajul se efectueaza cu o tubulara din partea de sus a mesei. Mai trebuie sa lucrez la fanta de aspirare a ghidajului(ghidajul meu este dintr-un profil rectangular vopsit, 1m)

              Aspiratorul nu trebuie uitat, pt acest job trebuie un shop-vac sau ceva serios. Eu am un Karcher seria NT



              PS: Pt rame de tablouiri poate ar merita facuta masa de frezat cu o freza mai desteapta, in genul celei pro de la bosch sau in genul celei care se afla in poza ta(este pe un site romanesc pe la 1000 ron parca)
              Fișiere Atașate
              DIY

              Comentariu

              • repede62
                Incepator
                • 03.aug.2010
                • 8

                Multumesc pentru raspuns.
                Nu intentionez sa-mi fac singura masa, asta deja inseamna notiuni mai avansate de tamplarie. Am nevoie doar de niste rame modeste. Dar vad ca nimeni nu stie nimic despre cele 2 masute. Multumesc oricum.
                O zi buna!

                Comentariu

                • felishvet
                  Incepator
                  • 22.sep.2007
                  • 98

                  acizitie circular

                  Trebuie sa-mi cumpar un fierastrau circular deoarece einhell-ul galben l-am prajit. Intrebarea este : un skill masters merita pt casa? vreau sa-l folosesc doar in scop personal (stau la casa); am de pus dulapi la mansarda si alte lucruri pe langa casa. Parca n-as da 200 euro pe gks 55 desi mi-as dori enorm. Cu verde (pks) n-as incerca ca am destule verzi si nu-s chiar stralucite. Cei care au vazut, folosit va rog o parere! Multumesc anticipat!

                  Comentariu

                  • felishvet
                    Incepator
                    • 22.sep.2007
                    • 98

                    Daca tot nu a raspuns nimeni va spun ca m-am hotarat pt makita 5604r. L-am vazut si testat, singurul lucru care nu-mi place e faptul ca aparatoarea panzei e de plastic. In rest e ok si ca pret (500-600 ron).

                    Comentariu

                    • apanoiu
                      Membru Marcant
                      • 10.mai.2010
                      • 643

                      Acum am vazut mesajul. Skil Masters ofera scule de calitate buna, eu am o suflatoare si pot sa spun ca este la nivel semipro+

                      La circular de banc am Einhell portocaliu si calitatea este ok, cu muult peste sculele albastre de la ei(care nu fac 2 bani)
                      DIY

                      Comentariu

                      • adriann
                        Incepator
                        • 28.sep.2010
                        • 70

                        Salut,

                        Am niste scanduri/dulapi ramase de la constructia casei, unele au fost folosite pentru cofraje, deci nu sunt intr-o stare prea buna. As vrea sa aleg din ele si sa le refolosesc cat se poate de mult pentru a face niste blaturi de masa si rafturi pentru garaj. Cred ca pentru inceput, ca si scule electrice, am nevoie de un ferastrau circular, un slefuitor (cu vibratii, orbital, cu banda) si o bormasina cu acumulatori. Nu am mai facut asa ceva si toata treaba o sa fie la un nivel hobby, insa as vrea sa invat. Ca si marca, eu ma gandeam la Einhell.

                        Ce scule imi recomandati pentru asta? Ce tip de slefuitor dintre cele enumerate?
                        Imi puteti recomanda o documentatie de citit pentru lucrul cu lemn la acest nivel?

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • mesterel2010
                          Incepator
                          • 27.aug.2010
                          • 7

                          Salut,

                          Inainte de toate cred ca ar trebui sa te gandeste de 2 ori la marca pe care vrei sa o iei.
                          In general exista cam 3 clase de scule si unelte:
                          - hobby (utilizare cateva ore pe luna)
                          - semi-pro (cateva ore pe zi, maxim 2-3)
                          - pro (utilizare industriala, de 8 ore pe zi)

                          Te-as sfatui sa iei cel putin semi-pro si de la un brand cunoscut. Poate ca peste cateva luni sau ani vei mai avea nevoie de scule din nou si daca ai ceva de calitate nu trebuie sa iti cumperi altele.

                          Iti recomand ca marca Makita si Maktec (maktec este seria semi-pro de la makita). Calitatea este foarte buna si au scule produse in toata europe (au si din china, dar sunt ok). Makita face scule pentru industrie si sunt de super calitate. Einhell lasa de dorit la multe chestii, inclusiv la service. Si sculele de la Bosch sunt ok (cu toate subbrandurile skil, dremel etc)

                          Daca mergi pe hobby iti recomand Skil 5055MA (dar nu te astepta sa il foloseste prea mult timp) sau Maktec MT582 la semi pro.
                          La nivel pro ar fi Makita 5604R Profesional, pe care vad ca l-a mai incercat cineva pe forum si a fost foarte multumit.
                          Diferenta de pret este destul de mare (skil de 330 de ron si makita 629, deci probabil pentru ce ai nevoie ar merge skil)

                          La slefuitor eu folosesc bo5030 de la makita. Cred ca ai putea sa gasesti si ceva mai ieftin, dar nu stiu ce sa iti recomand.

                          La bormasina iti recomand o super chestie: MAKITA 6096DWE. Este un model mai vechi care e in lichidare de stoc. si pe care il gasesti la jumatate de pret. (372 ron) La pretul asta in mod clar se merita sa iei asa ceva. E scula profesioanala si te va tine cativa ani buni. In plus e facuta in Anglia.




                          Bafta la lucru.


                          Postat în original de adriann
                          Salut,

                          Am niste scanduri/dulapi ramase de la constructia casei, unele au fost folosite pentru cofraje, deci nu sunt intr-o stare prea buna. As vrea sa aleg din ele si sa le refolosesc cat se poate de mult pentru a face niste blaturi de masa si rafturi pentru garaj. Cred ca pentru inceput, ca si scule electrice, am nevoie de un ferastrau circular, un slefuitor (cu vibratii, orbital, cu banda) si o bormasina cu acumulatori. Nu am mai facut asa ceva si toata treaba o sa fie la un nivel hobby, insa as vrea sa invat. Ca si marca, eu ma gandeam la Einhell.

                          Ce scule imi recomandati pentru asta? Ce tip de slefuitor dintre cele enumerate?
                          Imi puteti recomanda o documentatie de citit pentru lucrul cu lemn la acest nivel?

                          Multumesc.
                          Ultima editare de mesterel2010; 15.ian.2012, 01:16.
                          Consilier la www.AtelierulTau.ro - magazin online de scule electrice si unelte
                          preturi mici, oferta completa, livrare gratuita, consiliere profesionista

                          Comentariu

                          • adriann
                            Incepator
                            • 28.sep.2010
                            • 70

                            @mesterel2010 - Multumesc pentru raspuns si indicatii. Nu stiam ca Skil este o marca a grupului Bosch.

                            Ai (sau are cineva) idee care este diferenta dintre un slefuitor cu banda, orbital, cu vibratii sau delta?

                            Comentariu

                            • adriann
                              Incepator
                              • 28.sep.2010
                              • 70

                              Care este diferenta dintre o bormasina cu acumulator de 9.6V si una de 18V? Cea cu voltajul mai mare are si putere de insurubare/gaurire mai mare?

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 670

                                Care e deosebirea dintre o masina auto cu motor de 1.2 l si una cu motor de 3 l ?

                                Comentariu

                                Procesare...