Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ToolsMaster
    Membru
    • 11.iul.2007
    • 180

    #31
    Haideti sa o luam altfel: nu incadram produsele Bosch verde la semi-profesional, insa nici la hobby nu pot fi incadrate. Le zicem "scule pentru mesterit" insa ne putem da seama de performantele si fiabilitatea acestora atunci cand constatam ca sunt folosite cu succes in mici ateliere, in operatii de montaj mobila la domiciliu clientului etc.

    Chiar daca nu va fi folosita 8 ore pe zi o scula electrica poate fi folosita o perioada mai intens (cand iti renovezi casa) dupa care sa o folosesti doar ocazional. In cazul acelei folosiri mai intense de care aminteam o scula Bosch din gama verde va face diferenta. Cu o scula strict hobby trebuie avut grija sa faci pauze, sa aiba motorul timp sa se raceasca, sa ai grija la suprasolicitari etc.

    Off topic: Ca idee masinile de gaurit/insurubat din gama verde ajung si la momente de torsiunde de 44 Nm pentru modelele cu acumulatori de 18V.

    Comentariu

    • ovi_ice
      Membru
      • 30.dec.2006
      • 238

      #32
      Ce spuneti de pachetul Skill din pliantul de Metro de saptamana asta?
      Un pachet de scule la 250 ron nu stiu cat de mult o sa te tina, mai ales ca o sa fie ceva de munca la amenajarea unui apartament. Chiar daca sunt facute de Skill, gandeste-te ca sunt cele mai ieftine posibile.

      Daca vrei ceva ieftin si bun, as propune sa mergi pe Einhell, dar tre sa mai scoti cativa bani in plus.


      Iti iei un ciocan rotopercutor (un Einhell e cam 200 ron) si adaptor pt mandrina rapida si vei putea sa folosesti si burghie normale. Pt beton vei avea nevoie neaparat de un rotopercutor sau de o bormasina foarte puternica...altfel o sa te chinui.

      Si poti sa iei un fierastrau vertical tot de la Einhell sau un B&D din ala ieftin (costa cam 120 ron).

      Eu unul am 2 polizoare unghiulare Einhell si sunt foarte multumit de ele.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #33
        Postat în original de ovi_ice
        Eu unul am 2 polizoare unghiulare Einhell si sunt foarte multumit de ele.
        Ati uitat sa precizati daca le folositi in regim "verde" (hobby, mesterit) sau "albastru" (profesional, industrial)!
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • ovi_ice
          Membru
          • 30.dec.2006
          • 238

          #34
          Au fost perioade cand pot sa zic ca le-am folosit in regim industrial.

          De exemplu, am avut de taiat tevi de incalzire la un bloc intreg (fiecare apart), deoarece s-a trecut la incalzire cu centrala proprie individuala. Aproape toti au vrut ca tevile vechi care trec prin apart sa fie taiate.

          Oricum , dl Silex zice ca vrea sa fol sculele in regim hobby.

          Sculele marca Einhell mi-au fost recomandate de mai multe ori de cunostinte care lucreaza in constructii. Ei folosesc scule pro, dar mi-au zis : "Daca vrei scule ieftine si bune, ia-ti Einhell ! " (e posibil sa se fi referit la cele facute in Germania)

          Nu sunt extraordinare, dar din pct de vedere al raportului pret/calitate mi se par ok.

          Comentariu

          • silviu_draghici
            Membru
            • 17.mai.2006
            • 175

            #35
            Sincer eu am un set de scule no-name pe care a dat taica-miu 19 euro in italia. E formata din masina de gaurit cu percutie de 500 de watt, polizor unghiular si fierastrau pendular.

            sculele au fost folosite ocazional si de taica-miu insa de cand au ajuns la mine lucreaza din greu, si vreau sa va spun ca nu le-am crutzat. Polizorul unghiular l-am folosit la taiat profile si la taiat santuri in pereti. Fiersastraul pendular la decupat placile de gips carton iar masina de gaurit a facut glet si a dat la gauri de numa. Nici una nu are nici pe naiba.

            De asemeni mi-am cumparat din baumaxx un ciocan rotopercutor la 1.000.000 cu care am spart pereti de caramida pt scurgere si mai nou sparg plafoane de beton pt a trage tuburi de pvc pe lumina. Nici ala nu are nici naiba.

            Tot din baumaxx am cumparat o masina de slefuit ... chestie de aia pe cu o talpa pe care se pune glass-papier... am finisat cu ala vreo 400 de mp de glet si nu da nici un semn de oboseala. A fost doar 340.000 lei vechi.

            Sunt de acord ca sculele gen bosch, einhell si altele ca ele tin mai mult, sunt mai fiabile... there's no doubt about that. Insa cred ca pt un apt de 2-3 camere o trusa de la supermarket de la oferta e mai mult ca suficienta. Cel putin experienta mea cu apt meu asa imi spune.

            O zi buna

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #36
              Postat în original de silviu_draghici
              Cel putin experienta mea cu apt meu asa imi spune.
              Sinteti un norocos! Poate singurul...
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • silviu_draghici
                Membru
                • 17.mai.2006
                • 175

                #37
                Postat în original de raduca
                Postat în original de silviu_draghici
                Cel putin experienta mea cu apt meu asa imi spune.
                Sinteti un norocos! Poate singurul...
                Mai asa o fi nu spun nu... Mai stiu pe cineva care cu o trusa normala a facut o casa... in sensul ca a lucral la amenajarea ei. Si la fel nu a avut probleme.

                Oricum... cand or sa inceapa sa cada va anunt.

                Shi a propos... pe sculele cumparate de la baumaxx, ciocanul rotopercutor, o masina de gaurit/insurubat cu acumulator de 18V si masina de slefuit, am cate 2 ani de garantie.

                Ciao!

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1681

                  #38
                  Postat în original de silviu_draghici
                  ... pe sculele cumparate de la baumaxx, ciocanul rotopercutor, o masina de gaurit/insurubat cu acumulator de 18V si masina de slefuit, am cate 2 ani de garantie.Ciao!
                  He he he! Va doresc sa nu avetzi norocul meu!
                  La scurt timp dup? ce a expirast termenul de garantzie... mi s-au stricat...
                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #39
                    Postat în original de raduca
                    Postat în original de silviu_draghici
                    Cel putin experienta mea cu apt meu asa imi spune.
                    Sinteti un norocos! Poate singurul...
                    Nu tot ce este ieftin este si prost. Asta se simte numai atunci cand scula proaspat achizitionata este utilizata numai in scop casnic si pentru operatiunile care sunt suportabile date del fabricant. Personal am o masina de gaurit cumparata dintr-un loc in care se gasesc comercianti rusi... sora cu vestitele scule de categorie inferioara de la promotii si are 3 ani de utilizare fara probleme.

                    P.S. Poate mai este si dupa destin.. unii or fi mai norocosi!
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • b30kdt
                      Membru
                      • 06.dec.2006
                      • 244

                      #40
                      vad ca se vorbeste despre scule profesionale dar totusi nimeni nu a precizat nimic de makita
                      eu am 3 masini de insurubat cu acumulator vechi de cam 10 ani si functioneaza la fel de bine si in mom de fata ,doar un acumulator mi s-a stricat (dar nu din cauze naturale ci l-am ajutat eu cu niste scurturi din greseala,incercam sa adaptez acumulatorul la altceva)ceilalti 2 acumulatori sunt in stare buna,sunt nimh,insa nu am tinut cont de procedura de incarcare(mi se descarca il bagam in incarcator si dupa 1 h il scoteam daca aveam treaba cu el) dupa toate aceste intamplari inca mai functioneaza ,intradevar daca ii incarc numa tin o saptamana daca nu-i folosesc,dar cum nu trece o zi fara sa nu ii folosesc acest amanunt deja nu mai este asa important

                      o alta scula de la makita un pic mai noua~8 ani este o freza care merge impecabil si nu am avut niciodata probleme cu ea.

                      am observat ca la noi pe piata nu este foarte raspandita marca makita si are niste preturi comparative cu boschu gama verde desi calitativ parerea mea e ca sunt peste bosch cu mult,la noi bosch a beneficiat de foarte multa publicitate,de aici deriva si ideea ca bosch e cel mai bun.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #41
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Nu tot ce este ieftin este si prost.
                        Perfect de acord!

                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        P.S. Poate mai este si dupa destin.. unii or fi mai norocosi!
                        Dupa cum vedeti, omul chiar are noroc: la atitea scule, nu i-a cedat niciuna!
                        Exemple cu cite una-doua scule care inca mai functioneaza, mai sint.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #42
                          Postat în original de b30kdt
                          Vad ca se vorbeste despre scule profesionale, dar totusi nimeni nu a precizat nimic de Makita.
                          Am observat ca la noi pe piata nu este foarte raspandita marca Makita si are niste preturi comparative cu Bosch gama verde, desi calitativ parerea mea e ca sunt peste bosch cu mult. La noi Bosch a beneficiat de foarte multa publicitate, de aici deriva si ideea ca Bosch e cel mai bun.
                          Aveti dreptate! Si eu am o rotopercutoare si o filetanta luate in '99 care inca functioneaza foarte bine (desi eu am schimbat acumulatorii la filetanta). Rotopercutoarea e folosita in regim de "verde-verde-albastru", dar filetanta am folosit-o in regim "albastru". La pret sint ceva mai mari decit Bosch-ul "verde", dar mai mici (nu la toate produsele) decit cel "albastru". Si eu cred ca sint comparabile cu Bosch-ul, chiar daca nu au categoria "verde".
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • silex
                            Incepator
                            • 05.feb.2007
                            • 17

                            #43
                            una peste alta, am fost ieri si am cumparat setul de scule. dupa umila mea parere de neprofesionist, sculele par a fi destul de robuste, sunt foarte manevrabile... n-am facut test decat la fierastraul vertical (pentru ca nu am luat burghie pentru masina de gaurit) si am ramas placut surprins de cat de usor am taiat o sipca de lemn de aprox 4x3cm.
                            insa pana ma apuc de apartament mai dureaza cam o luna (saptamana asta se toarna sapele), dar va anunt eu daca am vreo problema cu sculele .

                            oricum, domnilor... ne vedem cat de curand si pe alte topic-uri.

                            Cu respect
                            Silviu

                            Comentariu

                            • ToolsMaster
                              Membru
                              • 11.iul.2007
                              • 180

                              #44
                              Ar fi o idee sa pastram subiectul topicului si sa discutam despre ferastraie. Daca doriti deschidem un topic separat despre fiabilitatea sculelor in general.

                              Chiar daca rezista si sculele ieftine (unele), dupa ce lucrezi cu un BOSCH vezi intradevar cum ar trebui sa se comporte o scula electrica. Alt sunet, alt nivel de vibratii, alta ergonomie si distributie a maselor lucruri care il ajuta pe utilizator sa-si desfasoare treaba intr-un mod mai placut.

                              Comentariu

                              • silviu_draghici
                                Membru
                                • 17.mai.2006
                                • 175

                                #45
                                Postat în original de ToolsMaster
                                Ar fi o idee sa pastram subiectul topicului si sa discutam despre ferastraie. Daca doriti deschidem un topic separat despre fiabilitatea sculelor in general.

                                Chiar daca rezista si sculele ieftine (unele), dupa ce lucrezi cu un BOSCH vezi intradevar cum ar trebui sa se comporte o scula electrica. Alt sunet, alt nivel de vibratii, alta ergonomie si distributie a maselor lucruri care il ajuta pe utilizator sa-si desfasoare treaba intr-un mod mai placut.
                                Aici sunt total de acord... ca si ergonomie, sculele ieftine sunt 0. Arata de parca ar fi facute cu dalta si ciocanul. Nu se compara cat de comoda e o scula BOSCH sau Einhell la lucru cu una No-name.

                                Comentariu

                                Procesare...