Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirela_nicol
    Incepator
    • 26.apr.2007
    • 3

    #46
    fierastaie pendulare electrice

    cu un fierastrau pendular electric se poate taia PAL?
    am inceercat sa tai cu un asemenea fierastrau, dar se franjureaza
    ce ar trebui facut ca taierea sa fie perfecta?
    se poate izola un apartament din placi pe exterior si caramida pe interior cu polistiren extrudat pe interior. este bine? am mai consultat pe cineva si mi-a spus ca va aparea egrasie

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #47
      Re: fierastaie pendulare electrice

      Postat în original de mirela_nicol
      ce ar trebui facut ca taierea sa fie perfecta?
      Trebuie folosoita o scula sau un utilaj cu pre-taietor.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • ovi_ice
        Membru
        • 30.dec.2006
        • 239

        #48
        Eu am taiat pal si nu s-a franjurat deloc.

        Foloseste o panza 'clean cut' si viteza maxima la pendular.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #49
          Postat în original de ovi_ice
          Eu am taiat pal si nu s-a franjurat deloc.
          Depinde ce intelege fiecare prin deloc.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #50
            Re: fierastaie pendulare electrice

            Postat în original de mirela_nicol
            cu un fierastrau pendular electric se poate taia PAL?
            am inceercat sa tai cu un asemenea fierastrau, dar se franjureaza
            ce ar trebui facut ca taierea sa fie perfecta?
            Perfecta nu poate fi, decit daca prelucratzi dupa aceea prin smirgeluire.Cu pinza cu dintzi mai mici, si avans mai mic, s-ar putea sa obtzinetzi niste rezultate mai satisfacatoare. Eu am taiat asa pal melaminat, apoi am smirgeluit cu o saiba de smirgel de granulatzie mare care a fost montata pe un flex.

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #51
              Re: fierastaie pendulare electrice

              Postat în original de Baboo
              Eu am taiat asa pal melaminat, apoi am smirgeluit cu o saiba de smirgel de granulatzie mare care a fost montata pe un flex.
              In cazul unei astfel de abordari, rezultatele cele mai bune se obtin cu un slefuitor cu banda, cu axa longitudinala a slefuitorului in lungul cantului piesei din pal.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #52
                Sunt niste panze speciale pentru taiat PAL.
                Problema este ca fara un sistem de ghidare e mai greu sa nu zic imposibil sa tai drept.

                Se poate trasa linia de taiere inainte cu un cutter bun si apoi se taie ceva mai bine.. acum depinde si de calitatea PAL-ului.

                Aceste taieri le poti face doar limitat.. daca vrei sa faci mobila mai bine apeleaza la centrele de debitat PAL.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #53
                  Postat în original de viorel.stanculescu
                  Sint niste pinze speciale pentru taiat PAL.
                  Pentru cine vrea sa economiseasca timp sau bani: nici cu "mama pinzei" nu iese o taietura asa cum va iesi de la o scula cu pre-taietor! Asta pentru ca la iesirea din material, dintii discului sau pinzei vor smulge melamina de pe fata de iesire. Pre-taietorul (isi are denumirea din faptul ca merge inaintea sculei/discului de taiere) face un canal in melamina de pe fata de iesire, exact acolo pe unde va iesi din material scula/discul principal.
                  Pinzele respective sint pentru taierea bruta a formei, dupa care urmeaza finisarea piesei cu o freza sau cu un slefuitor.
                  Dar daca pretentiile nu sint prea mari, sau zona nu va fi vizibila, merge si cu pendularul, eventual urmat de finisare.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #54
                    Ai si tu dreptatea ta.... de la caz la caz...... un amic dupa ce taie foloseste un flex cu smirghel si finiseaza zona.

                    Sunt multe metode de la cele avansate pana la acele amatoricesti, functie de compelxitatea obiectului confectionat.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #55
                      Da, se poate finisa si cu flexul, dar are aceeasi problema ca si pinza: discul flexului intra printr-o fata si iese prin cealalta. Exagerind, putem spune ca este ca un glont: pe unde intra face un orificiu mic, pe unde iese... rupe. E drept ca rezultatul depinde de complexitatea suprafetei taiate, dar si de parametrii de aschiere.
                      Si, ca sa va scutesc de acesta prelegere, va dau o veste buna: cam atit am avut de spus!
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #56
                        Re: fierastaie pendulare electrice

                        Postat în original de raduca
                        In cazul unei astfel de abordari, rezultatele cele mai bune se obtin cu un slefuitor cu banda, cu axa longitudinala a slefuitorului in lungul cantului piesei din pal.
                        Cred ca aici nu poate fi vorba de SLEFUIRE, care presupune indepartarea unei cantitatzimici de material. E vorba de PRELUCRARE, ceea ce presupune indepartarea unei cantitatzi mai mari de material, pina se ajunge la cotata finala. Spun cota finala ptr ca de obicei, un timplar nu taie direct pe dimensiunea finala, adica ,,ramine semnul" pe material.

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #57
                          Re: fierastaie pendulare electrice

                          Postat în original de Baboo
                          Postat în original de raduca
                          In cazul unei astfel de abordari, rezultatele cele mai bune se obtin cu un slefuitor cu banda, cu axa longitudinala a slefuitorului in lungul cantului piesei din pal.
                          Cred ca aici nu poate fi vorba de SLEFUIRE, care presupune indepartarea unei cantitatzimici de material. E vorba de PRELUCRARE, ceea ce presupune indepartarea unei cantitatzi mai mari de material, pina se ajunge la cotata finala.
                          Dupa cum se poate vedea, nu am spus SLEFUIRE ci am spus ca se poate folosi un SLEFUITOR (corect: masina de slefuit cu banda), sau, mai jos:
                          Postat în original de raduca
                          Pinzele respective sint pentru taierea bruta a formei, dupa care urmeaza finisarea piesei cu o freza sau cu un slefuitor.
                          puteti observa ca am spus de o FREZA (corect: masina de frezat). Iar operatiunea am denumit-o FINISARE.
                          Chiar si cu masina de slefuit cu banda se pot indeparta cantitati mai mari de material (vorbim aici de pal), daca conturul rezultat in urma folosirii pendularului este mai neregulat. In cazul in care, pentru forma ce urmeaza sa o obtinem, dispunem de un sablon, atunci se foloseste o masina de frezat verticala care sa urmareasca acest sablon. Oricum, nu sint scule pentru facut mobilier acasa, asa ca solutia pentru taieri perfecte (ei, cit mai aproape de perfect) este
                          Postat în original de viorel.stanculescu
                          ... apeleaza la centrele de debitat PAL.
                          Fișiere Atașate
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #58
                            Imi place... mai ales sa va provoc... D-le raduca
                            Si recunosc ca am marshat spre provocare, pentru ca atunci ne datzi mai multe informatzii din experientz Dvs.!
                            Nu cunosc care este viteza pe care o atinge banda, dar cu flexul, cu o granulatzie relativ mica(fina) , daca zaboveam prea mult intr-un loc se ardea materialul iar smirgelul se incarca cu pal. Am schimbat smirgelul cu o granulatzie mai mare(2-3mm) si nu s-a mai incarcat. Banuiesc ca banda nu poate avea o astfel de granulatzie ptr ca s-ar putea deteriora, prin indoirile repetate pe care le suporta.

                            Daca avetzi asemenea scule... va invidiez. Sunt scule care trebuie ,,puse la treaba" ca sa-si scoata investitzia. Pentru debitari ocazionale, asa cum am facut si eu debitind o foaie ptr o masa, asemenea investitzie nu merita.
                            Cu stima, Sal'tare
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #59
                              Postat în original de Baboo
                              D-le raduca
                              Sincer, prefer fara "D-le"; consider ca respectul poate fi prezent intr-o relatie si fara aceasta formula de politete. A se vedea reversul medaliei, care este mai grav: ce folos ca se foloseste o astfel de formula, dar nu exista pic de respect. In concluzie, atit timp cit stiu ca sint respectat la fel de mult pe cit ii respect si eu pe ceilalti, pentru mine nu mai conteaza formula de adresare si atunci o prefer pe cea mai la indemina, cea directa. Deci, daca sinteti de acord, doar "raduca".

                              Postat în original de Baboo
                              Nu cunosc care este viteza pe care o atinge banda, dar cu flexul, cu o granulatzie relativ mica (fina), daca zaboveam prea mult intr-un loc se ardea materialul...
                              Din ceea ce stiu eu, banda de la slefuitor are viteze intre 200-300 m/min, iar discul la flex de 115 maximele sint intre 900-4000 m/min.

                              Postat în original de Baboo
                              ... smirgelul se incarca cu pal. Am schimbat smirgelul cu o granulatie mai mare (2-3mm) si nu s-a mai incarcat. Banuiesc ca banda nu poate avea o astfel de granulatzie ptr. ca s-ar putea deteriora, prin indoirile repetate pe care le suporta.
                              Si la benzile de slefuit exista diverse granulatii, dar pentru pal merge de 60-80.

                              Postat în original de Baboo
                              Daca aveti asemenea scule... va invidiez. Sunt scule care trebuie "puse la treaba" ca sa-si scoata investitia. Pentru debitari ocazionale, asa cum am facut si eu debitind o foaie ptr. o masa, asemenea investitzie nu merita.
                              Nu am marca M...A din pozele postate, am marca B...H, dar de aceeasi categorie. Si nu le am acasa, ci la serviciu. Asa ca nu aveti de ce sa ma invidiati. Intradevar, pretul lor nu le face sa fie folosite doar in scopuri casnice.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1658

                                #60
                                [quote="raduca"]Sincer, prefer fara "D-le"; consider ca respectul poate fi prezent intr-o relatie si fara aceasta formula de politete. A se vedea reversul medaliei, care este mai grav: ce folos ca se foloseste o astfel de formula, dar nu exista pic de respect. In concluzie, atit timp cit stiu ca sint respectat la fel de mult pe cit ii respect si eu pe ceilalti, pentru mine nu mai conteaza formula de adresare si atunci o prefer pe cea mai la indemina, cea directa. Deci, daca sinteti de acord, doar "raduca".[\quote]

                                Am intilnit si eu oameni care in fatza itzi vorbea cu DVS. respectuos, iar in spate te apelau cu acel organ masculin... Departe de mine asemeanea gind !

                                Dar pe aici e o vorba: ca daca dai binetz unui om(buna ziua) in pri,ul rind te respectzi pe tine si apoi pe acel om!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...