Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    #61
    Postat în original de Baboo
    Postat în original de raduca
    A se vedea reversul medaliei, care este mai grav: ce folos ca se foloseste o astfel de formula, dar nu exista pic de respect.
    ... Departe de mine asemeanea gind !
    In nici un caz nu faceam referire la Dvs. si nici nu-mi inchipui ca ati putea fi incadrat in acea categorie de oameni! Imi pare rau si imi cer scuze daca asa reiese din mesajul meu. Probabil ar fi trebuit sa formulez altfel, mai putin ambiguu. Eu doar faceam o paralele intre cele doua extreme, la modul general.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1682

      #62
      Postat în original de raduca
      Postat în original de Baboo
      Postat în original de raduca
      A se vedea reversul medaliei, care este mai grav: ce folos ca se foloseste o astfel de formula, dar nu exista pic de respect.
      ... Departe de mine asemeanea gind !
      In nici un caz nu faceam referire la Dvs. si nici nu-mi inchipui ca ati putea fi incadrat in acea categorie de oameni! Imi pare rau si imi cer scuze daca asa reiese din mesajul meu. Probabil ar fi trebuit sa formulez altfel, mai putin ambiguu. Eu doar faceam o paralele intre cele doua extreme, la modul general.
      Va rog sa fitzi convins (era sa spun ,,statzi linistit" , formulare pe care o urasc de nu mai pot) eu am intzles corect mesajul Dvs.

      M-am bagat si eu in seama sa impartasesc si eu din experientz mea cea neplacuta.

      Cu respect,

      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #63
        OK, m-am temut de o neintelegere...
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1682

          #64
          Postat în original de raduca
          OK, m-am temut de o neintelegere...
          ...totul e bine cind se termina cu bine...

          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            #65
            De fapt nici macar nu a inceput... (decit in mintea mea).
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • ToolsMaster
              Membru
              • 11.iul.2007
              • 180

              #66
              Sa revenim la discutia din acest topic;

              In functie de geometria dintilor panzei si orientarea acestora debitarea se poate realiza fie cu viteza mai mare si calitate mai scazuta (debitare grosiera) fie cu viteza de avans ceva mai mica si calitate mai buna.
              La orice tip de debitare cu ferastrau vertical pe o parte va fi intotdeauna o suprafata mai fina si pe partea opusa mai grosiera. Pentru a putea controla care suprafata va fi ce fina si care va fi cea grosiera Bosch produce doua variante de panze respectiv cele normale si cele "reverse".
              Pentru a executa o debitare fara ruperi de aschii exista gama special conceputa numita "Clean for Wood". In acest caz geometria dintilor care sunt si slefuiti cat si tehnologia "Progressiv" materializata prin pasul progresiv al danturii conduc la o debitare curatain cazul placilor din fibre.

              Pentru debitari mai precise se foloseste circularul unde miscarea nu este alternativa si productivitatea este mult mai mare.

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1682

                #67
                Postat în original de ToolsMaster
                Sa revenim la discutia din acest topic;

                In functie de geometria dintilor panzei si orientarea acestora debitarea se poate realiza fie cu viteza mai mare si calitate mai scazuta (debitare grosiera) fie cu viteza de avans ceva mai mica si calitate mai buna.
                La orice tip de debitare cu ferastrau vertical pe o parte va fi intotdeauna o suprafata mai fina si pe partea opusa mai grosiera. Pentru a putea controla care suprafata va fi ce fina si care va fi cea grosiera Bosch produce doua variante de panze respectiv cele normale si cele "reverse".
                Pentru a executa o debitare fara ruperi de aschii exista gama special conceputa numita "Clean for Wood". In acest caz geometria dintilor care sunt si slefuiti cat si tehnologia "Progressiv" materializata prin pasul progresiv al danturii conduc la o debitare curatain cazul placilor din fibre.
                Adic? au din?ii orienta?i spre virful pinzei? si nu spre punctul de prindere al pinzei, nu? Asta presupune ca stichsaege-ul sa fie tzinut mai tare in mina! Mai pentru o lungime de taiere mai mare: exista sansa ca sa oboseasca mina si sa scada precitia.!
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • ToolsMaster
                  Membru
                  • 11.iul.2007
                  • 180

                  #68
                  Da, dintii sunt orientati spre varful panzei. Acest tip de panza se realizeaza pentru variantele cu pas mai mic ~2,5mm si sunt destinate lemnului moale si placilor melaminate.

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1682

                    #69
                    Postat în original de ToolsMaster
                    Da, dintii sunt orientati spre varful panzei. Acest tip de panza se realizeaza pentru variantele cu pas mai mic ~2,5mm si sunt destinate lemnului moale si placilor melaminate.
                    Mai bine ?ntorci placa inc?t s? fie spre tine fa?a ur?t? de care nu ai nevoie!
                    Eu a?a a? face decit s? folosesc di?ii care sunt invers! Consider incomoda forza care apare !

                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      #70
                      Postat în original de Baboo
                      Mai bine intorci placa incit sa fie spre tine fata urita de care nu ai nevoie! Eu asa as face decit sa folosesc dintii care sunt invers! Consider incomoda forza care apare!
                      Sa stiti ca acea forta nu e asa de speriat! Daca vreti sa va satisfaceti curiozitatea, va recomand sa cumparati o pinza cu dintii in jos si sa faceti o incercare. Veti vedea ca aproape ca nu conteaza.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • alina11
                        Membru
                        • 10.mai.2006
                        • 103

                        #71
                        Vrem sa ne luam si noi un pendular si am vazut ca sunt si mai puternice si mai slabe. Cele slabe sunt si mai usoare. Oare conteaza greutatea? Stie cineva ce face in plus un pendular de 700 W concret. Cat este adancimea de taiere in diferite materiale?
                        tomorow will be better

                        Comentariu

                        • ToolsMaster
                          Membru
                          • 11.iul.2007
                          • 180

                          #72
                          Ferastraiele verticale (si pendulare) au o putere nominala medie de 600W. O parte din aceasta putere se transforma in caldura si se pierde. Cu cat unealta este mai performanta, randamentul va fi mai mare, frecarile din mecanism mai mici si puterea efectiva furnizata panzei in acest caz va fi mai mare.
                          Uneltele ieftine au probleme la aceste capitole si astfel de multe ori puterile trecute sunt mai mari insa nu inseamna neaparat ca masina in sine este mai puternica si se pot executa operatiuni mai grele cu ea.

                          Spre exemplu un ferastrau vertical pendular de 600W poate efectua taieturi in otel de 5mm, in lemn de 70mm, iar unul de 650W taie otel gros de 10mm sau lemn de 110mm.

                          Ideal ar fi sa ne spuneti cam ce ati dori sa debitati cu acest ferastrau!

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1682

                            #73
                            Postat în original de ToolsMaster
                            Spre exemplu un ferastrau vertical pendular de 600W poate efectua taieturi in otel de 5mm, in lemn de 70mm, iar unul de 650W taie otel gros de 10mm sau lemn de 110mm.

                            Ideal ar fi sa ne spuneti cam ce ati dori sa debitati cu acest ferastrau!
                            Eu va pot demonstra ca pot sa tai cu cel de 600W otzel gros de 10mm. 50 W in plus nu pot conduce la dubarea groismii otzelului taiat, ci regimul de ashchiere al sculei si racirea ei, volumul de material dezlocuit, lungimea cursei, calitatea angrenjului(tratamentul termic, evolventele..) etc...

                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • ToolsMaster
                              Membru
                              • 11.iul.2007
                              • 180

                              #74
                              Fiecare face ce vrea cu uneltele lui. Eu am dat niste valori aproximative, recomandate de un producator pentru ca Alina sa-si faca o idee. Nu cred ca este cazul sa vorbim foarte tehnic si sa despicam firul in 4 cand cineva doreste un sfat concret pentru achizitionarea unei scule si deasemenea ma indoiesc ca Alina cumpara acest ferastrau pentru debitarea otelului.
                              Cand am dat cele doua exemple nu am facut nici o analogie ca la 50W in plus poti taia dublu. Erau niste valori orientative.

                              Comentariu

                              • alina11
                                Membru
                                • 10.mai.2006
                                • 103

                                #75
                                Postat în original de ToolsMaster
                                ma indoiesc ca Alina cumpara acest ferastrau pentru debitarea otelului.
                                .
                                Aveti dreptate il luam pentru utilizare in casa. Avem de taiat o placa de pal, ceva scanduri de lemn, poate niste plinte de PVC (inca nu le-am achizitionat) si poate pe viitor si altceva ce mai este de lucru la casa omului.
                                Mentionez ca avem si flex si bormasina einhell si cred ca vom lua tot einhell pt. ca suntem multumiti de ele. Ramane sa ne decidem daca sa luam einhell galben sau gri. Am vazut si skil dar au puterea de doar 400W. Ideea e ca nu am investi in pendular mai mult decat e necesar.
                                tomorow will be better

                                Comentariu

                                Procesare...