Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #76
    Postat în original de ToolsMaster
    Fiecare face ce vrea cu uneltele lui. Eu am dat niste valori aproximative, recomandate de un producator pentru ca Alina sa-si faca o idee. Nu cred ca este cazul sa vorbim foarte tehnic si sa despicam firul in 4 cand cineva doreste un sfat concret pentru achizitionarea unei scule si deasemenea ma indoiesc ca Alina cumpara acest ferastrau pentru debitarea otelului.
    Cand am dat cele doua exemple nu am facut nici o analogie ca la 50W in plus poti taia dublu. Erau niste valori orientative.
    Corect! Nu am vrut sa aduc vreo atingere de nici un fel nimanui. Doar ca exemplul dat de Dvs. duce automat la analogia care sare in ochi cu acei 50W in plus! Si nici decum ca o dulare a unei grosimi tzine, asa cum atzi aratat mai sus de cit de performanta este scula, aici referundu-ne cum am ar?atat mai sus de calitatea angranajului in principal si contribuie esentzial la randamentul sculei.
    Functzie de ce anume e data adincimea maxima de taiere? Pai in spetza de mecanismul biela-manivela al sculei, de lungimea pinzei si de prinderea pinzei(rapida sau clasica) in fierastrau.
    Eu am un Bosch, 350W, de culoare verde, cu prindere clasica pe canelura circulara, cu rasucirea pinzei la 90 de grade si cu fixare cu surub cu caus pe capatul pinzei. Cu el am o problema dar nu am timp sa dezvolt!Alta data!


    Interesant ar fi daca ne-atzi putea face o analogie la diferite tipuri de prinderi ale diferitelor marci, cursa, lungimea pinzei(cu tot ce tzine de ea) si grosimea de taiere!
    Cu stima,

    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • ToolsMaster
      Membru
      • 11.iul.2007
      • 180

      #77
      Poate ca nu merita sa investesti mult intr-o scula electrica care sti ca o folosesti rar, insa diferenta cateodata este mica(40-50Ron in plus) si poti avea o scula de marca din gama pentru mesterit sau gama hobby cu care sa lucrezi cu placere si sa te faca sa vrei sa o folosesti cat mai des.


      In poza atasata sunt desenate principalele tipuri de prindere, dezvoltate de diversi producatori de ferastraie verticale. Pentru ca Bosch este unul din cei mai mari producatori de accesorii, in gama de panze se regasesc toate aceste modele de prinderi.


      1 - Coada cu un prag de prindere;
      2 - Coada universala;
      3 - Coada Makita;
      4 - Coada cu prindere tip Fein.
      5 - Coada cu doua praguri de prindere.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • gigibrici
        Incepator
        • 07.iul.2006
        • 79

        #78
        Postat în original de Baboo
        Postat în original de ToolsMaster
        Da, dintii sunt orientati spre varful panzei. Acest tip de panza se realizeaza pentru variantele cu pas mai mic ~2,5mm si sunt destinate lemnului moale si placilor melaminate.
        Mai bine ?ntorci placa inc?t s? fie spre tine fa?a ur?t? de care nu ai nevoie!
        Eu a?a a? face decit s? folosesc di?ii care sunt invers! Consider incomoda forza care apare !

        Sal'tare!
        Si eu prefer sa intorc placa! Am incercat sa tai cu partea "frumoasa" a placii in sus, si dupa 20 cm m-am oprit: am zgariat partea melaminata cu talpa fierastraului.
        Omul din greseli invata! Ale lui si ale altora!
        Numai bine,
        Gigi

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #79
          @ gigibrici: Deci problema nu vine de la orientarea dintilor pinzei, ci de la talpa pendularului. Odata rezolvata aceasta problema, puteti relua experienta.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • gigibrici
            Incepator
            • 07.iul.2006
            • 79

            #80
            Problema vine si de la dintii panzei, de la viteza de inaintare a masinii de taiat (cat de tare impingem), etc. E un complex de factori. Important e sa se aleaga corect tipul de panza iar avansul in material sa nu fie prea accelerat.
            Numai bine,
            Gigi

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #81
              @ gigibrici: Am sa va contrazic (daca imi permiteti): atita timp cit talpa nu are probleme (zgirieturi, lovituri, span, praf etc.), nu are voie sa va zgirie pal-ul! Puteti sa taiati si cu viteza luminii! Zgiriieturile de pe pal provin de la contactul dintre talpa si pal, atit.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • gigibrici
                Incepator
                • 07.iul.2006
                • 79

                #82
                Corect! Insa probabil ca nu am fost destul de explicit: pentru restul de probleme apar neregularitati pe marginea taiata.
                Numai bine,
                Gigi

                Comentariu

                • ToolsMaster
                  Membru
                  • 11.iul.2007
                  • 180

                  #83
                  Pot exista corpuri straine de dimensiuni mici intre placa de pal si talpa ferastraului care sa produca zgarieturi in furnirul placii.

                  Comentariu

                  • zodrac
                    Incepator
                    • 06.aug.2007
                    • 12

                    #84
                    Doresc sa imi achizitionez un pendular bosch am eu pata pe marca asta. Acuma nu stiu exact pe care sa il cumpar. Vreu sa il folosesc la debitat parchetul laminat pentru propriul apartament si sa decupez in blatul de la mobila de bucatarie (app 3cm) gaurile pentru chiuveta si plita.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #85
                      Ar trebui sa iti indrepti atentia catre un produs din gama verde - pentru mesterit - si dupa atingerea scopului pentru care vrei sa il cumperi poate in viitor o sa mai ai nevoie de el prin casa.

                      In principal este importanta adancimea de taiere insa in cazul tau toate fac fata cu brio.
                      Da o raita in Praktiker sau la alt distribuitor Bosch si vezi pendularul PST650L pentru adancimea la lemn/otel de 65/3 mm sau daca vrei cu o adancime ceva mai mare - lemn/otel: 90/10 mm atunci PST900PEL insa pretul se cam dubleaza.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • zodrac
                        Incepator
                        • 06.aug.2007
                        • 12

                        #86
                        OK multumesc. Am sa dau o raita. Pe net am vazut ca 750-ul are si talpa rabatabila +/-45 grade, dar e putin mai scup. Inca o data multumesc, nu eram sigur daca pentru blat este deajuns o astfel de scula.

                        Comentariu

                        • ToolsMaster
                          Membru
                          • 11.iul.2007
                          • 180

                          #87
                          Toate ferastraiele verticale din gama Bosch Verde au talpa de fixare rabatabila bilateral si deplasabila spre spate.
                          Recomand PST 700 PE un model nou in gama care are functia de pendulare in 4 trepte si o putere de 600W, fiind livrat si cu o cutie de scule.

                          Comentariu

                          • AES
                            Incepator
                            • 20.oct.2007
                            • 3

                            #88
                            Freza B&D - manual de utilizare

                            Am cumparat astazi de la Bricostore o freza B&D dar, cind am ajuns acasa, am constatat ca nu are manual de utilizare in limba romana . Termenii fiind de specialitate imi este dificil sa ma orientez citind in engleza . Ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare tradus in limba romana?Multumesc anticipat
                            AES

                            Comentariu

                            • meghitz
                              Incepator
                              • 30.ian.2008
                              • 40

                              #89
                              vreau sa imi cumpar si eu zilele astea un pendular pentru montarea parchetului in doua camere, si, tinand cont ca peste 2-3 ani am de gand sa ma apuc de constructia unei case unde il voi folosi din plin, cred ca si aceasta (pe langa altele) va fi o investitie binevenita.

                              vreau sa iau bineinteles ceva din gama hobby, dar sunt adeptul lucrurilor cat mai utile si de calitate, drept pt care nu prea sunt genul care sa ma zgarcesc la bani

                              va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce marca si model de pendular sa iau, model care sa stie sa faca operatii cat mai complexe, sa fie fiabil in timp, usor de manevrat, etc... (cred ca stiti f bine la ce ma refer)
                              altceva: pendularele au incluse si panza pt taiere in trusa lor?... daca nu, va rog sa imi recomandati si un tip de panza pt el... am vazut cu cateva pagini mai in urma mai multe tipuri si nu stiu ce sa aleg (bineinteles, va trebui sa aiba sistemul de prindere adaptat pt el)

                              sper ca e ok si gasesc ce eventual imi veti recomanda daca merg in B...store sau P...ker, nu?

                              multumesc
                              Ma specializez continuu...

                              Comentariu

                              • meghitz
                                Incepator
                                • 30.ian.2008
                                • 40

                                #90
                                Ar cam trebui de acum sa montez parchetul si mi-ar trebui pendularul. Nu prea mai am timp de gandit. Am studiat f bine topicul si cred ca un Black&Decker XT ar corespunde cerintelor mele pt ca am de taiat placile inclusiv la rotund in jurul tocurilor la usi.
                                Problema mea e ca nu prea il gasesc. La B...strore cel putin nu este, nici macar nu au auzit de el. Va rog sa imi spuneti unde il pot gasi daca stie cineva si eventual la un pret decent.
                                Multumesc.
                                Ma specializez continuu...

                                Comentariu

                                Procesare...