Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    Multumesc foarte mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.

    Da, voi rindelui doar ceea ce se vede. Mici griji am legate de faptul ca scandura e de 15cm si nu pot sa o iau dintr-o singura trecere, insa daca nu imi place cum iese, o sa duc doar scandura la un abricht.

    La Stern am gasit si set de cutite de rezerva la 29 lei iar la Felisatti nu am gasit pe net nicaieri. De asemenea la Stern am reusit sa gasesc poze si cu talpa si are acel canal de ghidaj care sa imi permita sa iau colturile. Ce ma deruteaza e ca la Felisatti zic ca e rindea profesionala ceea ce s-ar traduce in calitate buna si durata de functionare teoretic mai mare intre pauze iar diferenta de pret e in jur de 135 lei. Daca as sti ca merita... De asemenea din cate vad ar trebui sa fie producatori cu vechime pe piata.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

      La sculele profesionale poti sa " cercetezi " vechimea brandului dar la scule hobby , brandul este de cele mai multe ori , irelevant .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • intransingentul
        Living Legend
        • 26.iul.2012
        • 1008

        Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

        Postat în original de coby
        La sculele profesionale poti sa " cercetezi " vechimea brandului dar la scule hobby , brandul este de cele mai multe ori , irelevant .
        Ai dreptate.?
        Sunt doua vederi diferite dpmdv:
        Un brand nou (necunoscut clientilor) care aduce un pret mic la raft,( dar se poate dovedi o scula buna, cine stie?).
        Un brand mai vechi care deja a urcat cu cateva trepte mai sus ,a scos doua scule,una model nou mai scumpa, cea veche, acelasi pret ca inainte, sau mai scazut putin.
        De obicei brandul care se adreseaza doar sculelor hobby va ramane un"no name" tot timpul.
        Nu dau nume, nu este nevoie.
        Scule hobby au si cei de la Bosch, Aeg , De Walt , Makita s.a. .
        Poate este mai bine sa ne orientam catre consacrati.
        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

        Comentariu

        • alinescoo
          Membru
          • 18.ian.2008
          • 212

          Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

          Mi-a ajuns rindeaua de la Stern. Inca nu am facut mare lucru, mai mult e in teste. Ce am observat e ca dupa rindeluire, am 2 mici linii, care nu cred sa fie mai late de 2mm, iesite in exterior care arata ca si cum ar fi ciobite cutitele desi cand ma uit la cutite nu vad sa fie nimic in neregula... Oare de la ce sa fie?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

            Postat în original de alinescoo
            Mi-a ajuns rindeaua de la Stern. Inca nu am facut mare lucru, mai mult e in teste. Ce am observat e ca dupa rindeluire, am 2 mici linii, care nu cred sa fie mai late de 2mm, iesite in exterior care arata ca si cum ar fi ciobite cutitele desi cand ma uit la cutite nu vad sa fie nimic in neregula... Oare de la ce sa fie?
            De la " tehnica " de neprofesionist , ati apasat pe rindea mai mult decat era necesar .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • iahim_namor
              Membru
              • 02.mar.2015
              • 215

              Re: Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electri

              Postat în original de coby
              De la " tehnica " de neprofesionist , ati apasat pe rindea mai mult decat era necesar .
              Cum ai putea sa apesi pe o rindea mai mult decat este necesar? Pe rindea trebuie sa apesi cat mai mult pentru a sta lipita de material. Cutitele vor intra in material doar cu diferenta de nivel dintre cele doua talpi ale rindelei, indiferent cat de mult apesi... sau mai corect spus, daca nu apesi destul pe rindea, cutitele nu vor musca din material atat cat a fost setat.

              @alinescoo: cand si unde apar acele linii? dupa ce faci o trecere cu rindeaua si in dreptul cutitelor? Ca daca faci mai multe treceri, atunci e oarecum ok sa apara de la marginile cutitelor.

              Comentariu

              • alinescoo
                Membru
                • 18.ian.2008
                • 212

                Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                Apare de la prima trecere cu rindeaua si nu cred ca are treaba cu apasatul.

                Atasez mai jos o poza.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                  Nu disting prea multe din poza dar conteaza si partea din care se incepe rindeluirea ( stanga sau dreapta ) , depinde de rindea . In cazul meu de la stanga la dreapta nu apareau nervurile acelea . Conteaza si viteza de rindeluire ( miscarea cu mana a rindelei , ca cat mai mare timpul cu atat mai bine ) .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • emil88
                    Incepator
                    • 22.sep.2010
                    • 90

                    Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                    Postat în original de alinescoo
                    Apare de la prima trecere cu rindeaua si nu cred ca are treaba cu apasatul.

                    Atasez mai jos o poza.
                    Intoarceti cutitele cu cealalta parte [daca sunt ok] sau montati altele noi si o sa fie in regula.

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                      L-am luat secound la 280 ron , e in stare excelenta si iti garantez ca o sa duca mai mult decat variantele hobby , cateodata merita riscul de a invvestii intr-o scula secound de firma .
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                        S-a tocit cutitul , daca te uiti cu atentie pe el vei vedea acest lucru , se poate demonta si intoarce . Un set nou de firma e undeva la 40 ron , sunt destul de greu de ascutit si nu cred ca merita efortul .

                        Comentariu

                        • Cipri1
                          Membru
                          • 14.aug.2012
                          • 264

                          Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                          Care e diferenta dintre un ferestrau vertical si unul pendular ?
                          Cu pendularul poti in timpul taierii sa tai la 45 * 90 * etc. ?
                          Ultima editare de Cipri1; 24.oct.2016, 22:50.

                          Comentariu

                          • gi0
                            Membru
                            • 18.mar.2008
                            • 131

                            Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                            Buna ziua .
                            Pentru care circular ati opta , fara a fi partinitori spre una din firme .
                            - https://fierastrau-c...7sb2-p41278639/
                            - https://fierastrau-c...-190-p42425560/
                            - https://fierastrau-c...66-a-p42545607/
                            Optiunea mea ar fi makita , dar la puterea de minim 1400W este cam scumput .
                            Cu stima .

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                              Nu se pot vizualiza linkurile dar ca si ferastraie pendulare din experianta va pot face cateva recomandari
                              Categoria industriala
                              -FEIN ASte 638


                              - Profesionala
                              MAFELL P1CC 2
                              Festools PS 420 EBQ-Plus
                              BOSCH GST 135 CE ( probabil cea mai bina alegere calitate pret )
                              - Hilti
                              - Makita

                              Hobby
                              - nu conteaza toata sunt la fel de proaste .

                              -

                              Comentariu

                              • gi0
                                Membru
                                • 18.mar.2008
                                • 131

                                Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

                                Buna ziua .
                                Sunt fierastraie circulare , nu pendulare ...
                                - https://fierastrau-circular-manual.c...sb2-p41278639/
                                - https://fierastrau-circular-manual.c...190-p42425560/
                                - https://fierastrau-circular-manual.c...s-p134299153/#
                                - https://fierastrau-circular-manual.c...rea-produsului
                                - https://fierastrau-circular-manual.c...rea-produsului
                                - http://www.hecht.store.ro/Hecht-1619...600-W-d420.htm
                                Pentru uz casnic mai intens .
                                Cu stima .
                                Ultima editare de gi0; 20.iul.2017, 17:52.

                                Comentariu

                                Procesare...