Detector DMF Bosch

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Detector DMF Bosch

    Buna ziua!Mi-am cumparata si eu recent un detector de cablu DMF 10 PROFESSIONAL.Am fost la cineva sa-i trag un circuit de priza prin bagheta si am avut o surpriza pt ca nu stiam ce sa fac puneam aparatul imi dadea curent max si ca sunt in apropiere in aproape tot apartamentul m-am chinuit vreo 3 ore cu aparatul asta de frica sa nu strapung vreun fir de curent.La mine acasa merge perfect nu am nici o treba dar sincer nu stiu ce avut atunci pt ca pur si simpu nu staim unde e bine sa dau gaura si unde nu!!Dintr-e cei care au asa ceva si li sau intamplat asa ceva va rog sa-mi spunetzi si mie daca exista la ele vreo porbabilitate sa de-a eroare?Instalatie era facuta prin pamblica de aluminiu.Multumesc pentru raspunsurile acordate.
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    oare este posibil sa fi detectat un grilaj metalic in perete si sa va indice peste tot ca ati avea ciruit?? (intrebare doar)
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1440

      #3
      din cate spuneti e posibil ca detectorul dvs.sa fie de metale si inclusiv sa detecteze barile de fier din placa!sau mai e posibil ca in apropierea aparatului sau a locuintei sa fie un dispozitiv care poate perturba modul de lucru al acestuia!il folositi intr-un apartament sau casa!descrieti locurile in care la-ti folosit!
      va salut!

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #4
        L-am folosit la cineva intr-un apartament de bloc iar blocul era de caramida.Da in apropriere erau cablurile de internet ,cablu si telefon dar la o distantza de 50cm pana la 2m.O fi avut cablurile rspective vreun efect?

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1440

          #5
          DA!!!semnalele de internet au frecvente destul de rdicate<iar principiul de functionare al aparatului are la baza o emisie respectiv receptie de unde tot de frecventa inalta!
          va salut!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #6
            Postat în original de alex virtual
            din cate spuneti e posibil ca detectorul dvs. sa fie de metale si inclusiv sa detecteze barele de fier din placa!
            Este detector de metale, lemn si cabluri sub tensiune.

            Postat în original de Codex
            oare este posibil sa fi detectat un grilaj metalic in perete si sa va indice peste tot ca ati avea circuit?? (intrebare doar)
            Daca metalul nu este strabatut de curent, aparatul il indica doar ca metal si atit.

            Postat în original de Habib
            Dar in apropriere erau cablurile de internet, cablu si telefon, dar la o distantza de 50cm pana la 2m.
            Aparatul detecteaza metale si cabluri sub tensiune pina la o distanta maxima de 25 cm si asta doar cind nu este nimic interpus intre aparat si subiect.

            Postat în original de Habib
            Or fi avut cablurile respective vreun efect?
            Are efect si cablul de internet, si cel de TV, dar doar sub 25 cm. Cel de telefonie, nu, nici macar de la cea mai mica distanta.

            Postat în original de alex virtual
            DA!!! semnalele de internet au frecvente destul de ridicate, iar principiul de functionare al aparatului are la baza o emisie respectiv receptie de unde tot de frecventa inalta!
            Aparatul sesizeaza curenti alternativi de 50 sau 60 Hz.

            Cred ca mai curind
            Postat în original de alex virtual
            ... e posibil ca in apropierea aparatului sau a locuintei sa fie un dispozitiv care poate perturba modul de lucru al acestuia!
            Aparatul poate fi afectat de generatoare de cimpuri magnetice si electromagnetice, vata minerala cu folie de aluminiu, tapet bun conducator de curent.

            Nu am avut nici o experienta ca cea a Dvs., dar puteti sa incercati sa-l recalibrati manual si sa repetati masuratoarea in apartamentul buclucas.
            Glumind, poate ati dat peste vre-un fenomen paranormal!
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1678

              #7
              ,,Conductorul pamblica" se numeste INTENC si are doua rinduri de izolatzie de PVC.

              De fiecare data la inceperea lucrului trebuie ,,etalonat" in locul unde stim exact ca vom intilni conductori sub teniune, de obicei in apropierea unui intrerupator. La etalonare trebuie sa memoratzi cum arata semnalul la a apropiere maxima si cum arata semnalul la apropierea minima de elementul cautat.Trebuie selectat rind pe rind pe lemn, metal si conductori sub tensiune, pentru a sti ce indica si apoi trebuie inceput lucrul de cautare.

              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 903

                #8
                Re: Detector DMF Bosch!!!!

                Postat în original de Habib
                Buna ziua!Mi-am cumparata si eu recent un detector de cablu DMF 10 PROFESSIONAL.....
                Chiar daca nu va fi un ajutor direct ptr. dvs. poate fi interesant ptr ceilalti membrii ai forumului.
                Pe linkul de mai jos gasiti -(pas cu pas)- functiile si aplicatiile de baza ale aparatului achizitionat de @Habib

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1440

                  #9
                  Postat în original de raduca
                  Postat în original de alex virtual
                  din cate spuneti e posibil ca detectorul dvs. sa fie de metale si inclusiv sa detecteze barele de fier din placa!
                  Este detector de metale, lemn si cabluri sub tensiuni
                  Postat în original de alex virtual
                  DA!!! semnalele de internet au frecvente destul de ridicate, iar principiul de functionare al aparatului are la baza o emisie respectiv receptie de unde tot de frecventa inalta!
                  Aparatul sesizeaza curenti alternativi de 50 sau 60 Hz.
                  DA intradevar asa e !dar pentru a "sesiza"aceste frecvente aparatul foloseste frecvente mult mai mari!iar cablurile de date si tv(in mica masura)pot influienta aceasta "sesizare"!
                  va salut!

                  Comentariu

                  • Habib
                    Membru
                    • 23.mai.2007
                    • 195

                    #10
                    Da apratul e la fel ca cel prezenatat de dom leon problema e ca nu stiu ce sa intamplta atunci parca ziceai ca sunt numai fire prin tot apartamentul mi-a fost foarte frica sa mai dau gauri.Aparatul se coporta in unele partzi cum as fi fost in apropierea unui circuit electric si in alte partzi cum as fi chiar pe circuit adica semnul acela de pe el la max.Persoana respectiva mi-a spus ca a avut cu ceva tip o parte din hol inundat dar era uscat.Dar dadea cam in toate camere bucatarie dormitor.Si ce mi sa arut cidat cand am venit acsa la mine aparatul functiona perfect.Va multumesc pentru raspunsurile acordate.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      #11
                      Postat în original de Habib
                      L-am folosit la cineva intr-un apartament de bloc iar blocul era de caramida.
                      Apartamentul era la ultimul sau penultimul etaj?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • DanielF_67
                        Membru Marcant
                        • 22.mar.2007
                        • 335

                        #12
                        detector

                        Care ar fi explicatia cu ultimul si penultimul etaj?

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #13
                          Re: detector

                          Postat în original de DanielF_67
                          Care ar fi explicatia cu ultimul si penultimul etaj?
                          M-am gindit ca, daca pe blocul respectiv sint antene pentru telefonia mobila iar apartamentul este la ultimele etaje, masuratorile ar putea fi influentate de emisiile antenelor.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Habib
                            Membru
                            • 23.mai.2007
                            • 195

                            #14
                            La penultimul etaj.

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #15
                              Postat în original de Habib
                              ....Persoana respectiva mi-a spus ca a avut cu ceva tip o parte din hol inundat dar era uscat.Dar dadea cam in toate camere bucatarie dormitor.Si ce mi sa arut cidat cand am venit acsa la mine aparatul functiona perfect.Va multumesc pentru raspunsurile acordate.
                              Functionarea corecta a acestui aparat poate fi negativ influentata de umiditate sau schimbari bruste de temperatura –(vezi linkul postat mai sus):

                              Starting Operation
                              Protect the measuring tool against moisture and direct sun irradiation.
                              Before switching the measuring tool on, make sure that the sensor area 9 is not moist. If required, wipe the measuring tool dry using a cloth.
                              If the measuring tool was subject to an extreme temperature change, allow it to adjust to the ambient temperature before switching on.

                              Comentariu

                              Procesare...