Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

    Daca este ciocan rotopercutor Einhell atunci vorbim de alta tehnica de percutie si anume pneumatica. Este mai performanta decat cea "mecanica" cum este vorba la bormasina cu percutie.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

      Postat în original de godaro
      eu am folosit pe post de demolator o rotopercutanta einhell de 1500 W (vreo 4J cred). am avut de indepartat de pe placa niste grinzi (vreo 15 ml) gandite prost. cred ca am dat SUTE de gauri in grinzile alea armate, dupa care le-am luat la spitz. Per total cred ca am muncit vreo 30 ore cumulate in week-end-uri. Scula a rezistat impecabil, si la gaurirea cu percutie si la spitz. Am avut insa grija DE FIECARE DATA, inainte de lucru sa bag vaselina asa cum m-au invatat colegii de aici de pe forum. De asemenea, nu stiu daca multi stiu, dar si spiralele si daltile se ung cu vaselina, in capatul care intra in mandrina.

      Eu sunt de parere ca un utilizator ocazional poate folosi linistit si scule mai "no name" atata timp cat nu sunt chiar cele mai ieftine de pe piata si le intretine corespunzator ...
      Bravo - imi place raspunsul tau care este la " problema " !! Acelasi lucru pot sa spun si eu , am un ciocan cu percutie pneumatica ( 99 lei oferta ) marca OK deci no name .. cu care am spart gauri in placa de beton armat si am daltuit armatura din placa , am dat sute de gauri in betoane cu silicati de alungul a 3 ani si scula merge impecabil , lucrari facute cu simt de raspundere fara sa chinui inutil scula , pus vaselina etc , merge si azi si si a scos banii de vreo 5 ori .
      Dar fiecare alege pt el si banii care i plateste si scula care o cumpara .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 572

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

        Postat în original de coby
        Nu merita pt uz casnic = si aici spun din pct meu de vedere , la fel cum si dvs o spuneti din pct dvs , corect ? Sau faceti afirmatii pe banii altora ?!

        P.S. 3 scule no mame costa jumate din pretul celor aratate si fac treaba mai bine si mai mult , rezultatul " de calitate " e valabil pt ambele ipoteze . Numai snobismul e doar intr una din ele ...
        usurel colega, dai cu bata degeaba, ete ca io am avut experiente triste cu scule no name, asta n-are de-a face cu snobismul sau mai stiu eu ce-ti trece prin cap, experiente pe care nu le-am repetat cu scule serioase

        pe de alta parte colegul forumist este liber sa cumpere ce vrea

        Comentariu

        • doru_marciuc
          Living Legend
          Expert amenajari
          • 01.oct.2012
          • 1393

          Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

          Postat în original de coby
          Bravo - imi place raspunsul tau care este la " problema " !! Acelasi lucru pot sa spun si eu , am un ciocan cu percutie pneumatica ( 99 lei oferta ) marca OK deci no name .. cu care am spart gauri in placa de beton armat si am daltuit armatura din placa , am dat sute de gauri in betoane cu silicati de alungul a 3 ani si scula merge impecabil , lucrari facute cu simt de raspundere fara sa chinui inutil scula , pus vaselina etc , merge si azi si si a scos banii de vreo 5 ori .
          Dar fiecare alege pt el si banii care i plateste si scula care o cumpara .
          Confundam folosirea unei masini in regim profesional, cu folosirea ei pe langa casa. O scula no name, nu poate sa functioneze in regim profesional, 3 ani fara sa se desfaca in bucati. Daca ar fi posibil acest lucru, as fi primul care sa profite de aceasta minune si producatorii de HILTI, s-ar arunca de la mansarda in bazinul gol.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

            Postat în original de doru_marciuc
            Confundam folosirea unei masini in regim profesional, cu folosirea ei pe langa casa. O scula no name, nu poate sa functioneze in regim profesional, 3 ani fara sa se desfaca in bucati. Daca ar fi posibil acest lucru, as fi primul care sa profite de aceasta minune si producatorii de HILTI, s-ar arunca de la mansarda in bazinul gol.
            Nu confundam nimic.. .
            Dvs ar trebui sa cititi postul de la care plecat discutia si anume pentru uz casnic ! Profesionistii si au dat si ei cu parerea din punctul lor de vedere , pareri binevenite dar nu la subiect ...
            Postat în original de adriancean
            Da,e pentru uz casnic ! .............
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

              Postat în original de coby
              Nu confundam nimic.. .
              Dvs ar trebui sa cititi postul de la care plecat discutia si anume pentru uz casnic ! Profesionistii si au dat si ei cu parerea din punctul lor de vedere , pareri binevenite dar nu la subiect ...
              Spuneam, doar, că scula prezentată de dvs, este puțin probabil să funcționeze in regim profesional 3 ani. Când cumperi un produs, ai anumite așteptări, bazate pe informații. Dacă dvs. spuneți că nu are rost să aruncați banii, pe o sculă profi, pentru a fi uitată într-un sertar, aveți dreptate. Dar să spuneți că o mașină de jucărie, poate avea atâția mușchi pe ea, eu nu cred. Makita sau Bosch verde, au prețuri rezonabile, pentru a putea fi cumpărate pentru garaj, dacă dorim scule și nu jucării.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                Nu prea vad rostul comparatiei uzului casnic cu cel profesional , nici nu am sugerat asa ceva ! Eu nu fac lucrari de anvergura pt care sa fiu platit ci doar pt nevoia mea personala , pe langa casa mea .
                Daca discutam doar de amorul discutiei atunci am inteles si oricum sunt de acord cu dvs . O scula profesionala va rezista mai mult ca una hobby insa si pretul e altul . Iar din pct meu de vedere nu vad motivul de a cumpara o scula scumpa ca s o folosesc de 2 ori pe an ... daca unii au prea multi bani si pretentii sa fie " firma " asta este problema lor si treaba lor , eu am oferit solutia pt o scula care face acelasi lucru la bani putini in uz casnic .
                Ultima editare de coby; 15.apr.2015, 10:15.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • iahim_namor
                  Membru
                  • 02.mar.2015
                  • 215

                  Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                  Asta zice un utilizator de scula "no name":

                  "Am luat 2 ieftine si dupa o saptamina s-a stricat amindoua : http://www.bricodepot.ro/brasov/produse/50908 . Functia de insurubat nu se mai cupleaza , sare. se zice ca sunt 3 roti dintate din plsatic care se cupleaza. Functia de gaurit merge bine. Cunoaste cineva marca Energer ? Ca nu prea am gasit pe net pareri si produse numai la bricodepot. Vroiam cu voltaj mai mare ca sa fie mai puternic. "

                  Deci in unele cazuri, chiar si daca ai de facut treburi marunte, o scula "no name" nu te ajuta la nimic. Si acum sa fim seriosi: s-a asteptat ca la 70 RON sa aiba roti de fier? Mai scumpa e o jucarie. Nici nu imi pot imagina de unde e acest pret asa de mic... probabil din exploatarea muncitorilor din Asia.

                  Comentariu

                  • Galaxy
                    Membru
                    • 21.dec.2012
                    • 261

                    Re: Ciocane rotopercutoare

                    Care e diferenta intre functia de insurubat si cea de gaurit?

                    Comentariu

                    • iahim_namor
                      Membru
                      • 02.mar.2015
                      • 215

                      Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                      Insurubat: se regleaza cuplul la care sa nu mai insurubeze (sa mearga in gol fara sa insurubeze).
                      Gaurit: nu merge in gol; se invarte tot timpul.

                      Comentariu

                      • Galaxy
                        Membru
                        • 21.dec.2012
                        • 261

                        Re: Ciocane rotopercutoare

                        Ma rog, intrebarea era prin prisma mesajului de mai sus. Poti foarte bine sa gauresti si cu "functia de insurubat", depinde de material.
                        De fapt e vorba de o singura functie si anume "limitator de cuplu variabil". Sa inteleg deci ca la no-name-ul ala limitatorul nu mai merge, sare in permanenta.
                        Adevaru-i ca nu stiu cum pot sa scoata astia preturi atat de mici... 70 lei masina de gaurit cu acumulator, incarcator ...

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

                          Postat în original de Galaxy
                          Adevaru-i ca nu stiu cum pot sa scoata astia preturi atat de mici... 70 lei masina de gaurit cu acumulator, incarcator ...
                          Mana de lucru ieftina si calitatea componentelor slabe , iar cand se strica , se arunca , ca reparatia costa mai mult ca una noua ( de acelasi fel ) . Si intre firmele " no name " exista mari diferenta la calitatea pieselor => vezi marile magazine cu marci proprii care sunt ceva mai calitative fata de cele din piata sau de pe net ( unele ) .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • iahim_namor
                            Membru
                            • 02.mar.2015
                            • 215

                            Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

                            Postat în original de Galaxy
                            ... Poti foarte bine sa gauresti si cu "functia de insurubat", depinde de material...
                            Da, depinde de material. Am incercat si eu sa dau gaura de diametru mare in lemn si la cel mai mare cuplu de insurubare al masinii imi sarea. Pe functia de gaurire nu imi sarea.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

                              Postat în original de coby
                              ... vezi marile magazine cu marci proprii care sunt ceva mai calitative fata de cele din piata sau de pe net ( unele ) .
                              Da, dau pe dinafara de calitative ce sunt. Am luat in 2012 de la De***an un rotopercutor Panzer la pretul de 169 lei. Desi pe exterior era o copie fidela a marcii Maktek, la pretul asta nu ma asteptam sa fie cine stie ce. Avand in vedere ca mai aveam in dotare doua Makita HR2450, n-am "forjat" Panzerul, l-am folosit usurel doar in BCA si caramida. Nici macar n-am apucat sa-mi scot putinii bani pe care i-am dat pe respectiva scula, ca si-a dat obstescul sfarsit. Nici macar n-a meritat efortul sa-l trimit la service (fiind in garantie), fiindca l-am luat din Agigea in timpul concediului la mare, la mine in zona neexistand sus-numitul magazin.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2271

                                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                                Din ce am vazut eu rotopercutoarele cu motor transversal sunt mai fiabile. De formatul bormasina am avut luat teapa si eu cu un Go-ON si un Stern!
                                Sunt mai multi de factori de care depinde "rezistenta" unei scule no name sau din gama hobby: costructia uneltei, intelegerea regimului hobby, "mana" utilizatorului, etc.
                                Am folosit o trusa Skill 8-9 ani. Flexul chiar l-am muncit la constructii metalice usoare, bormasina la fel, pendularul a tinut bine folosit chiar intens, dar fara a-l forta, pana a incaput pe mana cumnatului ce l-a folosit la parchet in mod industrial ( nu a cedat decat sistemul dublu clic de prinere a panzei, din cauza temperaturii, fiind din plastic), iar la surubelnita a cedat acumulatorul dupa un an.
                                Am cumparat apoi o bormasina, no name, de la Cora cu 15 lei ( lichidare de stoc)...a muncit saraca vreo trei ani cu succes pana a fost furata!
                                Am luat un Skill, 700 W, ce a tinut doar la cateva gauri folosit in acelasi regim ca si bormasina no name!
                                Acum folosesc 2 flexuri de la Bosch, 1 de la Makita, 1 Parkside, rotopercutoare HR 2610 Makita si am de gand sa cumpar si o bormasina Makita mai mica. Cu aceste scule lucrez, dupa serviciu, fara probleme de 3 ani.

                                Comentariu

                                Procesare...