Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emil b
    Membru
    • 05.ian.2007
    • 113

    #16
    sculele Bosh chiar sunt cele mai bune ???
    dar dpdv al pretului ???
    vad ca aici sunt ridicate in slavi.
    Makita, Black&Decker, Dewalt etc nu exista.

    Comentariu

    • ToolsMaster
      Membru
      • 11.iul.2007
      • 180

      #17
      Sculele la care probabil faceti referire se numesc BOSCH nu Bosh

      Comentariu

      • ovi_ice
        Membru
        • 30.dec.2006
        • 239

        #18
        vad ca aici sunt ridicate in slavi.


        Normal, nu vezi bannerul de pe site cu reclama la Bosch

        Lasand gluma la o parte, sculele bosch sunt printre cele mai bune...iar cele pro au un raport pret/calitate foarte bun (comparativ cu celelalte marci echiv - adika makita, hitachi).

        B&D se merita doar daca cumperi modelele de top (mai ales XT-urile sunt f bune) - si spun asta din propria experienta.

        Iar DeWalt e pararea mea cel mai tare pe percutie (si vb tot in calitate de utilizator). Dar sa nu uitam si de Hilti ... care fara indoiala are cu ce se lauda....mare pacat ca nu prea se gasesc si pe la noi.

        Comentariu

        • danutzddd
          Membru
          • 27.iun.2005
          • 227

          #19
          e bine ca sunt atatea discutii despre bormasini si ciocane rotopercutoare ,asa mai afli noutati,dar ce ma sfatuiti sa iau pentru lucrari in casa de genul dat gauri in beton ca sa pun un stativ de tv sau dat gauri cu spiral de 8 mm in beton cu adancime de max 6 cm ,si la bani mai putini pana in 2 mil.,ciocan sau bormasina ,multumesc

          Comentariu

          • florin n
            Membru
            • 03.nov.2006
            • 281

            #20
            ciocan

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #21
              Pentru 4 gauri nu se merita sa achizitionezi special o scula.

              Daca insa doresti sa ai o scula in casa pentruacest gende activitati - in caz de nevoie - iti recomand un ciocan rotopercutor.
              Gasesti in jur de 120-150 in ofertele ....... isi fac bani.

              Unexemplu personal, daca te ajuta.... toropercutor globus de la praktiker, din iarna 2005-2006 parca... 130 lei...a dat gauri destule pana acum prin acsa, a scos ceva mozaic de pe pardoseala, a dat jos faianta ..... inca rezista.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • danutzddd
                Membru
                • 27.iun.2005
                • 227

                #22
                multam.m-ati convins sa cumpar un ciocan.am vazut in mr bricolaj la 130 lei.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #23
                  Postat în original de danutzddd
                  am vazut in mr bricolaj la 130 lei
                  Poti sa iesi mai ieftin daca ai citiva prieteni cu astfel de scule.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • aZu
                    Membru Marcant
                    • 22.mar.2006
                    • 528

                    #24
                    ovi_ice, hilti se vinde in RO de cel putin 10 ani. E drept ca n-o sa gasesti la raft in supermarket ci doar in magazinele dedicate Hilti. Nici in Germania nu gasesti asa ceva la OBI si nici la Praktiker.

                    Comentariu

                    • florin n
                      Membru
                      • 03.nov.2006
                      • 281

                      #25
                      pai nici alta marca de scule profesionale nu se gaseste la Praktiker si alte supermarketuri.
                      Iar Hilti am vazut ca practic detin monopolul pe santierele din Spania si Italia (am vazut asta cu ochii mei, cel putin pe unde am trecut, nici urma de Bosch sau Makita, numai Hilti), iar la noi foarte rar vezi cate o scula Hilti pe la lucrari.
                      sunt foarte fiabile, insa la performanta nu e cine stie ce diferenta fata de Bosch albastru. Diferenta se vede la pret, sunt fooooarte scumpe, diferenta de pret intre Hilti si Bosch albastru nu se merita nici pe departe.
                      Iar la capitolul design, e doar o parere subiectiva, pentru un ochi de necunoscator, arata mai prost ca cele mai ieftine si mai penale porcarii chinezesti, numai a scule profesionale nu arata, ma refer la rotopercutoarele mici, gama TE2.

                      Comentariu

                      • ovi_ice
                        Membru
                        • 30.dec.2006
                        • 239

                        #26
                        Nici la specificatii nu prea ma conving hilti-urile....rotopercutoarele din gama de 3kg au abia 1.8 J putere de impact...pe langa Bosch care ajung la 3J

                        Daca fiabilitatea e direct proportionala cu pretul, atunci se merita. Si sa nu uitam ca producatorul ofera garantie pe viata pt defectele de fabricatie!

                        Comentariu

                        • Habib
                          Membru
                          • 23.mai.2007
                          • 195

                          #27
                          Buna ziua,dar a auzit cineva de marca asa de bormasin "Milwaukee"?,am auzit ca sunt cela mai bune.Stiu ca eu produc numai bormasini profesionale nu au gen hobby!!!Care au asa ceva rog sa mi se spuna daca sunt chair asa cum se spune!!?BYE

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #28
                            Postat în original de florin n
                            Iar Hilti am vazut ca practic detin monopolul pe santierele din Spania si Italia (am vazut asta cu ochii mei, cel putin pe unde am trecut, nici urma de Bosch sau Makita, numai Hilti), iar la noi foarte rar vezi cate o scula Hilti pe la lucrari.
                            In Germania, Hilti este deasemenea nr.1 in topul sculelor profesionale.
                            Pe langa Bosch, Makita, AEG...., destul de raspandite sunt si sculele firmelor „Fein” si „Duss”:
                            fein.de/corp/de/en/custom/index.html
                            duss.de/en/Produkte/Produktvideos/index.php

                            Comentariu

                            • emil b
                              Membru
                              • 05.ian.2007
                              • 113

                              #29
                              Postat în original de ToolsMaster
                              Sculele la care probabil faceti referire se numesc BOSCH nu Bosh
                              scuze, ai dreptate.
                              dar totusi ToolsMaster un raspuns daca se poate?

                              Comentariu

                              • ToolsMaster
                                Membru
                                • 11.iul.2007
                                • 180

                                #30
                                Este normal sa nu gasim la raft in supermarket produse profesionale. Nici gama albastra nu se gaseste pe oriunde. Daca doriti chiar si din gama verde scule mai deosebite trebuie sa le cautati pe la distribuitori, ca in general la supermarket-uri se gasesc cele mai ieftine din gama, ca sa se vanda repede.

                                @emil b te pot ajuta cu intrebari pe domeniul tehnic al sculelor electrice. Nu vad insa o intrebare in acest sens.

                                Comentariu

                                Procesare...