Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 441

    #76
    Eu am Makita hr2470 si sunt f multumit. Mai am un hr2810 pe care il folosesc cand am lucrari in beton. Ca si sfat pentru mandrina interschimbabila de la makita, eu folosesc un adaptor sds-plus pe care l-am cumparat separat si nu am avut nici o problema(la momentul achizitionarii rotopercutorului, varianta aleasa de mine era mai ieftina - acum nu stiu ce sa zic). Inca ceva... service-ul si piesele de la makita sunt cele mai ieftine.
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • kiobubu
      Incepator
      • 22.aug.2006
      • 54

      #77
      Merci Komy pt reply.
      Stii cumva ce energie de impact are HR2407?
      Nu l-ai testat si pe HR2470 la beton?
      Cat a fost adaptorul SDS+ / burghiu cilindric?

      Comentariu

      • DYC
        Membru Marcant
        • 28.iul.2008
        • 388

        #78
        Energia de impact este 2.7J la 2470.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • kiobubu
          Incepator
          • 22.aug.2006
          • 54

          #79
          Multam DYC. Doare pe un singur site am gasit valoare pt HR2470 si tot 2.7J era.

          Comentariu

          • GERULA2007
            Membru
            • 04.sep.2007
            • 180

            #80
            Salut!
            Cind folosim rotopercutorul pe functia de daltuire , cit de mult trebuie sa apasam pe scula? De exemplu pt a sparge betonul ramas pe perete dupa dezlipirea faiantei.
            Si azi am spart niste faianta.
            In citeva momente m-am apasat cu toata forta pe ea si nu stiu daca am facut bine!
            Multumesc!

            Comentariu

            • teknotronik
              Incepator
              • 04.mar.2010
              • 8

              #81
              Daca te apesi cu toata forta nu mai poate sa efectueze percutia si randamentul este foarte scazut .

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #82
                Pe rotopercutor poti sa te apesi oricat, impactul se realizeaza intern.
                La bormasina cu percutie simpla trebuie sa ii dai putin spatiu pentru percutie.
                Daca simti nevoia da apesi mai tare, posibil sa fie scula de vina, poate nu are suficienta forta.
                DIY

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  #83
                  Postat în original de GERULA2007
                  Salut!
                  Cind folosim rotopercutorul pe functia de daltuire , cit de mult trebuie sa apasam pe scula? De exemplu pt a sparge betonul ramas pe perete dupa dezlipirea faiantei. Am scula atasata bosch-do-it.ro/boptocs2-ro/Me%C...14187/index.htm
                  si azi am spart niste faianta.
                  In citeva momente m-am apasat cu toata forta pe ea si nu stiu daca am facut bine!
                  Multumesc!
                  Percutia e pneumatica deci nu depinde de forta cu care apesi , bine ca nu ai sarit pe ia , atuncea poate avea randament mai bun , ar trebui sa fi prins perioada cand dadeai faianta jos cu dalta si ciocanul , iti lua 2 zile si faceai muschi la antebrate , si atuncea ati aprecia si invata sa folositi o scula la capacitatea nominala de utilizare

                  Comentariu

                  • DYC
                    Membru Marcant
                    • 28.iul.2008
                    • 388

                    #84
                    Dl. apanoiu a raspuns exact pe dos parerea mea, rotopercutorul trebuie lasat sa-si faca pe deplin cursa, nu fortat. Este suficienta greutatea proprie a masinii ( spre ex. la un rotopercutor de 2 kg la o gaurire in podea). Am intalnit multe cazuri in service care au avut probleme tocmai din cauza fortarii burghiului/daltii in masina.
                    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                    Comentariu

                    • felishvet
                      Incepator
                      • 22.sep.2007
                      • 98

                      #85
                      perfecta dreptate pt DYC ! Lasa scula sa-si faca treaba. La roto ala e vorba de 2.7-2.8 J ce nu se poate compara cu 5 sau chiar 10 J (sds -max).
                      Chiar daca percutia e usoara cu rabdare isi face treaba. Daca te apesi ca un disperat pe ea ii termini sistemul de percutie. Mai ales ca e vorba de o scula pt DIY si se presupune ca persoana ce lucreaza cu ea nu e stresata de timp si ca chiar insusi proprietarul "opereaza" cu ea!

                      Comentariu

                      • apanoiu
                        Membru Marcant
                        • 10.mai.2010
                        • 643

                        #86
                        Mda, probabil va scapa modul de functionare a unui ciocan rotopercutor.
                        Mecanismul de percutie este in interiorul lui, tu apasand pe scula nu faci altceva decat sa faci contactul mai bun intre beton si dalta.

                        Este ca la daltuire manuala, oricat de tare ai apasa pe dalta, cand dai cu ciocanul impactul nu are de suferit.

                        Pot sa va spun ca la unele rotopercutoare daca nu apesi sanatos, intra intr-o rezonanta aiurea si sufera mecanismul de impactare.

                        Azi am dat vreo 10 gauri de 12 in granit, in care am bagat dibluri. Pot sa va spun ca este o placere sa folosesti o scula de top, te bucuri ca ai dat un ban in plus si ai luat ceva bun. In cazul meu "lovesc" cu max 10 juli si scula poate lucra mai fin decat un rotopercutor no-name de 0.01 juli(si aia nespecificati)
                        DIY

                        Comentariu

                        • DYC
                          Membru Marcant
                          • 28.iul.2008
                          • 388

                          #87
                          Domnule apanoiu, cred ca in cativa ani de service (reprezentanta) la rotopercutoare numai de la marcile de top (Bosch, Hitachi, Makita etc... ) am ajuns sa cunosc sistemul de functionare si recomandarile producatorilor. Nu dati sfaturi eronate, nu acesta este rolul acestui forum. Mai bine nu spunem nimic decat sa inducem lumea in eroare.
                          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                          Comentariu

                          • apanoiu
                            Membru Marcant
                            • 10.mai.2010
                            • 643

                            #88
                            Poate gresesc eu, dar ati spus ca scula trebuie sa isi faca cursa... la rotopercutoare cursa se face indiferent daca apesi sau nu apesi.
                            Va referiti la cursa daltei? Se castiga la performanta daca dalta se misca 5 mm?

                            Cum va explicati faptul ca ciocanele pneumatice folosite la spart drumuri au unele pana si reazem pentru pus piciorul, ca sa apesi tare... sau cele cu montare pe escavator pe care se apasa cu iste forte fantastice?

                            A fost chiar o emisiune la Discovery in care prezenta functionarea unui ciocan si specificau clar... dalta nu se misca in mandrina, ea doar transmite impactul de la piesa care face percutia.

                            Mai important ar fi sa nu se forteze gaurirea la diametre mici deoarece exista riscul decalirii burghiului. Si sa nu se apeste tare la bormasinile care nu au percutie pneumatica.
                            DIY

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              #89
                              In cazul asta cred ca teoria nu-si are rostul, cine a lucrat cu un rotopercutor/demolator, chiar si fara mare experienta isi da seama dupa cateva minute cata forta trebuie sa exercite pe maner.

                              Comentariu

                              • DYC
                                Membru Marcant
                                • 28.iul.2008
                                • 388

                                #90
                                Componentele sunt in felul urmator: dalta ->bolt impact->lovitor->cilindru/piston ( la cele mici cilindru, cele mari au ansamblu piston-biela).
                                Cilindrul/pistonul face miscarea de "dute-vino" si se creeaza presiune intre el si lovitor. Astfel lovitorul capata inertie si loveste boltul de impact care, la randul sau transmite forta in dalta. Daca apesi foarte puternic pe dalta, energia se transmite in maner/mana dvs, nu in dalta. Cred ca se intelege ceva, daca nu puteti cauta o schema explodata a unui rotopercutor ca sa vedeti mai exact modul de functionare.
                                Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                                vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                                Comentariu

                                Procesare...