Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #91
    toolpartsdirect.com/cgi-bin/schematic.cgi/makita/HR2450F

    Pozitiile 24(bolt impact), 30(lovitor) si 32 (cilindru) sunt cele despre care am spus in postul anterior ( pe care nu l-am putut edita).
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #92
      Parere mea este ca daca simti nevoia sa apesi pe scula, aceasta este subdimensionata pentru lucrare.

      La ciocanul de 5 kg de la Bosch, pentru a avea mai putine vibratii trebuie sa apesi pe maner cu o anumita forta. Daca apesi mai incet sau mai tare, nu beneficiezi de sistemul acela. Forta insa nu este mica.
      DIY

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #93
        Postat în original de apanoiu
        Parere mea este ca daca simti nevoia sa apesi pe scula, aceasta este subdimensionata pentru lucrare.

        La ciocanul de 5 kg de la Bosch, pentru a avea mai putine vibratii trebuie sa apesi pe maner cu o anumita forta. Daca apesi mai incet sau mai tare, nu beneficiezi de sistemul acela. Forta insa nu este mica.
        Din aceasta cauza imi place sistemul AVT de la Makita.
        Diferenta e sesizabila, mai ales la modelele mari, vibratile produse de ciocanul demolator Makita HM 1810 sunt semnificativ mai mici decat la ciocanul demolator Bosch GSH 27, dar e cu cateva kg mai greu si mai lat.

        Comentariu

        • jlaudio
          Incepator
          • 01.dec.2007
          • 10

          #94
          Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

          Am si eu o intrebare referitor la rotopercutoare: Care este diferenta constructiva intre un rotopercutor cu motor amplasat in orizontal / vertical, mai concret de ex: Makita HR 2470 si intre HR 2810? Ambele au specificatii asemanatoare, energie de percutie apropiata. Care ar fi avantajul achizitionarii unui model asemanator HR2810?

          Comentariu

          • andreivl
            Incepator
            • 08.apr.2012
            • 17

            #95
            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

            salut!
            azi mi-am luat eu Makita HR2470 . La fel de nehotarat am fost si eu intre hr2470 si hr2810 . L-am ales pe primul pentru ca eu cred ca este cel mai bun calitate/pret. Depinde la ce vrei sa-l folosesti. Dupa cum scrie cineva mai sus , sistemul de generare al percutiei este diferit intre cele 2 .... 2810 este modelul cu piston , mai recomandat pentru operatiunile de daltuire intensa. Vreau sa-ti spun ca am si incercat functia de daltuire la al meu (am de izolat casa si am dat vechile brauri jos) , merge brici si este mult mai fortos decat ma asteptam eu , dalta era noua , hitachi..(e adevarat ca nu erau din beton ci din multibat ) . Acum o sa-l pun maine la lucru mai intens si revin cu pareri.

            Comentariu

            • rudy2007
              Membru
              • 07.oct.2007
              • 112

              #96
              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

              Postat în original de ToolsMaster
              Am considerat ca este mai bine sa avem o rubrica separata doar pentru ciocane rotopercutoare, deci aici puti discuta exclusiv despre acestea.
              salut,are cineva BOSCH GBH 8-45 DE,modelul cel nou,de 1500 watti, 12Jouli?ce performante concrete are aceasta scula ,am cautat si nu am gasit inca ,pe net,mersi de raspuns!cu stima!
              a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

              Comentariu

              • FilipT
                Membru marcant
                • 15.feb.2009
                • 673

                #97
                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                Buna ziua. Vreau sa achizitionez un ciocan rotopercutor, si nu stiu ce sa aleg intre Hitachi DH24PC3,
                Makita HR2470 si Bosch GBH 2400. Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi, pareri...poate aveti achizitionat asa ceva, cum se descurca la lucru?

                Comentariu

                • mesteru'
                  Incepator
                  • 09.ian.2013
                  • 39

                  #98
                  Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                  Pe siturile straine vad ca utilizatorii sunt multumiti de Hitachi DH24PC3. In specificatii, puterea de percutie ar fi 3,2 jouli, mai mare decat la Makita si Bosch care au 2,7J, din cate stiu.
                  M-ar tenta si pe mine acest model de la Hitachi, l-am vazut la 550 roni in magazin.
                  Singura problema ar fi ca nu stiu cat de reale sunt specificatiile de pe hartie.

                  Comentariu

                  • FilipT
                    Membru marcant
                    • 15.feb.2009
                    • 673

                    #99
                    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                    Postat în original de mesteru'
                    Pe siturile straine vad ca utilizatorii sunt multumiti de Hitachi DH24PC3. In specificatii, puterea de percutie ar fi 3,2 jouli, mai mare decat la Makita si Bosch care au 2,7J, din cate stiu.
                    M-ar tenta si pe mine acest model de la Hitachi, l-am vazut la 550 roni in magazin.
                    Singura problema ar fi ca nu stiu cat de reale sunt specificatiile de pe hartie.
                    In ce magazin l-ati gasit la acest pret? Eu am gasit la 680 lei, e cam mare diferenta.

                    Comentariu

                    • mesteru'
                      Incepator
                      • 09.ian.2013
                      • 39

                      Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                      Dedeman, puteti verifica si pe site, parca si la Obi, daca nu ma insel.

                      Comentariu

                      • mesteru'
                        Incepator
                        • 09.ian.2013
                        • 39

                        Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                        Tocmai l-am cumparat, deja am recuperat aproape un sfert din cat am dat pe el. S-a comportat f bine, am avut de dat mai multe gauri in beton intre 6 si 10 mm. Ramane sa-i testez si functia de daltuire, cu prima ocazie.
                        As mai lua si polizor unghiular Hitachi G13sn, care in specificatii e la fel de performant ca si Makita 9558hn dar cu 500 grame mai usor.
                        Ultima editare de mesteru'; 19.apr.2013, 14:38.

                        Comentariu

                        • FilipT
                          Membru marcant
                          • 15.feb.2009
                          • 673

                          Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                          Postat în original de mesteru'
                          Tocmai l-am cumparat, deja am recuperat aproape un sfert din cat am dat pe el. S-a comportat f bine, am avut de dat mai multe gauri in beton intre 6 si 10 mm. Ramane sa-i testez si functia de daltuire, cu prima ocazie.
                          As mai lua si polizor unghiular Hitachi G13sn, care in specificatii e la fel de performant ca si Makita 9558hn dar cu 500 grame mai usor.
                          multumesc pentru informatii

                          Comentariu

                          • bolognesi
                            Incepator
                            • 28.sep.2012
                            • 97

                            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                            Cumparat acum o luna
                            Ciocan rotopercutor DH24pc3 Hitachi pana in prezent foarte multumit de el dar inca nu a ajuns a fi folosit intensiv , personal sunt fan hitachi fata de makita si bosch poate si din cauza unor mici neplaceri cu diferite produse a celor doua firme. Astept si eu sa aiba la cluj 125mm 1300W G13se2 hit

                            Comentariu

                            • mesteru'
                              Incepator
                              • 09.ian.2013
                              • 39

                              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                              Si eu f multumit de Hitachi DH24pc3. Se descurca f bine la spart in beton, o idee chiar mai bine decat Bosch 2-26 dre care costa aproape dublu, insa si vibratiile sunt ceva mai mari.
                              Acel Bosch cu care am comparat Hitachi-ul era putin mai vechi, probabil si mai uzat, nu stiu daca are importanta si acest aspect. Posibil ca diferentele sa apara si din pricina faptului ca Hitachi-ul are 3,2 j, forta de impact iar Bosch-ul 3,0 jouli.
                              Se poate ca in timp, sa apara o uzura percutiei, astfel incat sa se diminueze forta de impact ?
                              Ultima editare de mesteru'; 29.mai.2013, 01:49.

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1411

                                Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                                Postat în original de mesteru'
                                Se poate ca in timp, sa apara o uzura percutiei, astfel incat sa se diminueze forta de impact ?
                                Orice scula se va uza in timp.
                                Din pacate si noi oameni patim acelasi lucru: Cu cat trece timpul uzura creste si scade randamentul.
                                Problema este: Pt scule se gasesc piese de schimb, dar pt oameni... .

                                Comentariu

                                Procesare...