Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

    Daca nu o folosesti frecvent nu tre nici una de o ridica 2 oameni.
    Sunt destule scule decente care fac fata la orice la preturi rezonabile.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

      Verificați si Dvs ofertele magazinelor online de pe Compari.ro! Compararea preturilor, produselor, magazinelor si păreri de la cumparatori reali într-un loc.

      Asta e cel mai fiabil la ce va trebuie , garantat , eu am folosit unul identic cu asta dar alta firma ( tot no name ) si inca tine si azi , ( il am de vo' 5 ani ) , daca ii pui vaselina in locul dedicat si nu ti bati joc de scula te tine mult si bine , restul e can can
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • godaro
        Membru
        • 10.mar.2014
        • 232

        Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

        @benzyma: eu mi-am luat Einhell-ul de mai sus de 1500W. Incerc sa sparg cu el niste grinzi. Intra spiralele alea ca-n branza, iar dupa ce dau gauri spitul sparge foarte bine. Numai ca e grea nene, are vreo 5 kile. Eu cred ca merita, insa mai trebuie sa il chinui ca sa il recomand pana la capat. Sa vdem daca rezista. Am vreo 12m de grinda de cioplit.

        Comentariu

        • Benzyma
          Membru
          • 06.dec.2014
          • 103

          Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

          Postat în original de coby
          http://bormasina-ciocan-rotopercutor...01-p253459461/
          Asta e cel mai fiabil la ce va trebuie , garantat , eu am folosit unul identic cu asta dar alta firma ( tot no name ) si inca tine si azi , ( il am de vo' 5 ani ) , daca ii pui vaselina in locul dedicat si nu ti bati joc de scula te tine mult si bine , restul e can can
          Deci orice ar fi bun. O sa ma interesez de un stern intre 850-1200W. Treaba e sa nu se arda motorul sau ceva care nu se gaseste usor sau costa mult. Un rulment, pinion sau altceva se rezolva la serviciu.

          Postat în original de godaro
          @benzyma: eu mi-am luat Einhell-ul de mai sus de 1500W. Incerc sa sparg cu el niste grinzi. Intra spiralele alea ca-n branza, iar dupa ce dau gauri spitul sparge foarte bine. Numai ca e grea nene, are vreo 5 kile. Eu cred ca merita, insa mai trebuie sa il chinui ca sa il recomand pana la capat. Sa vdem daca rezista. Am vreo 12m de grinda de cioplit.
          Bun. Deci zici ca e ok Einhell-ul albastru. Astept PM dupa ce il mai chinui. Chiar daca o sa-mi iau deja.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

            Postat în original de Benzyma
            Deci orice ar fi bun. O sa ma interesez de un stern intre 850-1200W. Treaba e sa nu se arda motorul sau ceva care nu se gaseste usor sau costa mult. Un rulment, pinion sau altceva se rezolva la serviciu.
            Mai degraba piesele de percutie din el se vor strica , motorul nici o sansa . Eu am facut gauri pt scurgeri in placa de beton armata si n are nici un bai .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Benzyma
              Membru
              • 06.dec.2014
              • 103

              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

              Am mai gasit si un stern din gama performance dar cam scump. http://www.scule-stern.com/produse/s...tern-prrh28-1/
              Cam pe la craciun zic sa il iau dar mai pot astepta si pana in primavara. Pana atunci sa ma tot documentez...

              P.S Sa va zic ce am patit cu bormasina...Ii batea mandrina cam 0.1 mm si parea cam deranjant. Nu aveam garantie deoarece o primisem cadou. Mesterul din mine a zis sa o desfac sa vad ce are...poate o repar eu! Zis si facut. Am desfacut-o sa vad care e treaba...credeam ca nu e ceva la locul lui. Desfac eu bormasina si ma uit ce si cum dar neobservând nimic neinregula am zis sa o montez la loc. Când sa o montez, am avut surpriza sa vad ca nu mai merge sa pun capacul si am apasat mai tare si am auzit un mic zgomot dupa care capacul a intrat...când am desfacut-o sa vad ce a facut zgomotul ala, am avut "bucuria" sa vad ca ceva s-a rupt. Pfff...ce nervi aveam ca nu reusisem sa imi dau seama motivul pentru care bate mandrina ba chiar am mai stricat si acea piesa iar fara ea nu puteam sa folosesc bormasina...Astae, se mai intampla. Din pacate acea piesa era din antimoniu la fel ca si piesa in care intra toate acele axe si nu se putea suda sau lipi. Doar acea furca era din metal. Intre timp am schimbat si rulmentu deoarece cel vechi avea joc in bile si am facut si piesa, din bronz si am alamit acea "furca" ca na', doar sunt frezor. Acum merge dar tot are acea bataie la mandrina parca putin mai mica...Practic am facut piesa mai buna decat era originala. http://i59.tinypic.com/mkufr7.jpg http://i57.tinypic.com/2bo9j9.jpg
              Ultima editare de Benzyma; 08.dec.2014, 19:20.

              Comentariu

              • Benzyma
                Membru
                • 06.dec.2014
                • 103

                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                Am luat o decizie oarecum finala...O sa aleg dintre asta si asta. Avand in vedere ca nu e mare diferenta de pret intre prima si a doua optiune, cred ca o sa o aleg pe a doua. Nu stiu cat de incredere sunt acele site-uri dar ramane de vazut...

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                  Eu as zice sa mergeti pe prima varianta .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Benzyma
                    Membru
                    • 06.dec.2014
                    • 103

                    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                    Am fost azi la un magazin stern si nenea ala mi-a recomandat asta ca cica se vinde cel mai bine si ca percutia este cea care se foloseste si la Bosch...Am si testat-o...Nu avea asa cum vreau sa-mi iau eu...Bineinteles ca asta cred este ceva mai buna...
                    Care este diferenta intre cele cu motor vertical (cum vreau sa-mi iau eu) si cele cu motor orizontal (asa cum mi-a fost recomandata la magazin)?

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                      Diferenta consta in angrenaje ( dispunerea lor ) , forma mai comoda de lucru sau nu . Personal nu as opta pt cele mentionate de dvs ci , cea care v am recomandat o , dar este alegerea dvs , bafta !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Benzyma
                        Membru
                        • 06.dec.2014
                        • 103

                        Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                        OK. in momentul de fata, zic ca aveti dreptate. Prima optiune este cea mai ok pentru mine. O fi mai buna a doua dar este mai mare si mai grea...de diferenta de bani imi pot lua un burghiu... Totusi am gasit ceva cred ca mai bun cam la acelasi pret... http://www.scule-stern.com/produse/r...ercutor-rh26e/ Ce parere aveti despre asta?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                          Nu merge link-ul
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Benzyma
                            Membru
                            • 06.dec.2014
                            • 103

                            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                            Hmmm...ciudat. La mine merge dar uite alt link. http://www.stern-austria.ro/masini-d...tor-rh26e.html la pretul de 231.

                            Comentariu

                            • sisica_si
                              Membru Marcant
                              • 19.dec.2013
                              • 937

                              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                              Ce ai pus acum este 259.
                              Ai gresit?

                              Comentariu

                              • Benzyma
                                Membru
                                • 06.dec.2014
                                • 103

                                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                                Nu. Pe linkul care zice coby ca nu merge, produsul costa 231. http://www.scule-stern.com/produse/r...ercutor-rh26e/

                                Comentariu

                                Procesare...