Reconditionarea unor usi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maria predescu
    Incepator
    • 04.sep.2007
    • 38

    Reconditionarea unor usi

    Ce aparat ar putea sa indeparteze vopseaua veche de pe niste usi pe care doresc sa le reconditionez.Sunt din lemn bun si sunt frumoase.Ma gandesc ca daca indepartez bine vopseaua le pot vopsi sau poate sa le scot in valoare lemnul bun(stejar).Cred ca pretul pt. aparat va fi sub cel pe care l-as da pe usi noi.
  • ToolsMaster
    Membru
    • 11.iul.2007
    • 180

    #2
    O discutie legata de problema dvs. s-a purtat aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0


    Vopseaua, cum am mai spus se poate indeparta prin slefuire cu o masina cu disc sau banda abraziva codificat cu alb denumit White. Acestea sunt speciale pentru vopsea si sunt gandite pentru o intrebuintare indelungata fara imbacsire rapida.

    O alta metoda este folosirea unei suflante cu aer cald a carei descriere o gasiti in link-ul de mai sus, care poate avea "productivitate" mai mare fata de slefuitor in anumite conditii, insa trebuie sa tineti cont ca oricat de buna ar fi o scula electrica este nevoie si de un pic de pricepere si spirit tehnic pentru a obtine rezultate favorabile.

    Daca aveti ambele aparate puteti inlatura initial vopseaua cu suflanta si apoi puteti definitiva suprafata cu masina de slefuit folosind un disc Red (pentru lemn) cu granulatie mica pentru finisaj (granulatie mica inseamana valoare numerica mai mare 180 - 400).

    Comentariu

    • maria predescu
      Incepator
      • 04.sep.2007
      • 38

      #3
      [quote="ToolsMaster"]O discutie legata de problema dvs. s-a purtat aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0


      Multumesc ToolsMaster !Am si indemanare tehnica dar mai ales placerea si ambitia sa fac ceva eu;am reusit si in alte situatii;de aceea te rog mult daca ai mai precis; cu suflanta am vazut.
      Daca mi-ai face niste recomandari pt. un slefuitor bun dar repet nu prea profesional si eventual de unde sa-l procur ti-as fi tare recunoscatoare.
      Am multe lucruri de reconditionat si un pret rezonabil la un ap. bun mi-ar aduce satisfactie si economie.

      Comentariu

      • ToolsMaster
        Membru
        • 11.iul.2007
        • 180

        #4
        Tot ce am recomandat sunt produse din gama verde respectiv scule electrice pentru mesterit. Sunt scule deosebite insa nu profesionale. Investitia se amortizeaza in timp, asta daca nu chiar de la prima lucrare mai serioasa. Recomand PEX 270 AE sau daca doriti neaparat unul mai ieftin fara sistemul electronic de control al vibratiilor puteti achizitiona modelul PEX220A.

        Comentariu

        Procesare...