Cum aleg o alarma buna?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cornelp
    Incepator
    • 26.feb.2009
    • 1

    Cum aleg o alarma buna?

    Vreau sa cumpar un sistem de alarma pentru a proteja o casa cu 4 camere, 2 usi intrare, 2 bai, 2 bucatarii, in total 9 geamuri care dau in curte si nu stiu care este cea mai buna varianta (sau produs) care se potriveste cu necesitatile mele. Ce sa aleg wireless sau cu fir? Cu avertizare de pe un SIM GSM sau de pe fix?
    Deocamdata la o scurta cautare am gasit magazinul asta care mi-a recomandat acest produs https://www. magazinalarme.ro/detali...s.php?prodID=3.
    Ce parere aveti? Astept sfaturi si daca se poate cateva recomandari de magazine din Bucuresti.
    Multumesc anticipat.
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 179

    #2
    Cum aleg o alarma buna?
    Puteti starni un intreg razboi cu aceasta intrebare nevinovata!
    Din punctul meu de vedere o alarma buna este cea care functioneaza in parametrii doriti si care are o rata mica de alarme false.

    Ce sa aleg wireless sau cu fir?
    Eu sunt adeptul sistemelor cu fir. Daca la dvs in imobil exista posibilitatea de a se trage fire care sa poata fi mascate ( tavane false, jgheaburi etc)...mergeti pe fir. Daca nu exista aceasta posibilitate atunci sistemele radio va vor rezolva acest aspect de estetica/inestetica.
    Nu ati mentionat nimic de partea financiara. Cat va permiteti sa cheltuiti?
    In cazul in care va decideti ptr ceva wireless.....pot sa va recomand pe un mesaj privat un site romanesc (din bucuresti) care au cam cele mai bune sisteme de avertizare efractie wireless ( o parere subiectiva binenteles). Trebuie sa stiti ca centralele wireless deobicei sunt cam cu 30 % mai scumpe decat cele pe fir.
    Sistemul pe care dvs l-ati propus....este un produs tipic chinezesc....fara omologari. Dvs aveti insa voie sa il instalati in imobil proprietate particulara cu destinatia locuinta.
    Pretul este foarte bun la produsul propus de dvs avand in vedere ca va ofera si apelator GSM inclus.
    Nu cunosc fiabilitatea lui...poate in aceasta privinta mai cereti recomandari de la cei care lau folosit. Este posibil sa fie un produs stabil!
    Trebuie insa sa va interesati la furnizorul respectiv....cati senzori suplimentari se pot instala ( ptr ca aveti nevoie de mai multi), cate zone are sistemul...eventual preturi la acestia pentru a va calcula costurile totale.
    In cazul in care partea financiara nu este o problema...eu v-as recomanda un produs ....profesional ca sa zic asa. Wireless sau pe fir.
    Dezavantaje: preturile usor mai mari. In cazul in care nu aveti cunostinte in domeniu...veti avea dificultati in a face instalarea. Deci costuri suplimentare ptr instalare.
    Avantaje: sistem bun, stabil, fiabil ani de zile, cu multiple posibilitati de setare, rata mica de erori false.

    Cu respect!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • briobit
      Membru
      • 01.iun.2006
      • 209

      #3
      cum spunea si daniel cu intrebarea aia o sa sara multi insi in sus daca nu iese si o mica cearta .... si eu sunt fan sisteme cablate dupa ce ani de zile am avut surprize care de care mai nasoale cu senzorii radio .... nu cumpara centrala aia de mai sus unde ai postat link (parere proprie si personala) .... cum spunea si daniel spune cati bani ai de aruncat si iti facem un deviz cu piese si materiale necesare ...
      daniel te bagi sa ajutam omu`?
      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dan_tm
        Incepator
        • 22.iun.2006
        • 2

        #4
        Si eu sunt interesat de o alarma cu 4 senzori de miscare, preferabil sa nu fie wireless si nici chinezarie.
        Un link ceva?

        Comentariu

        • DanielC
          Membru
          • 13.mar.2008
          • 179

          #5
          Sigur ca putem ajuta pe oricine doreste cu sfaturi in aceasta privinta.
          Deoarece eu sunt relativ nou pe acest forum.....si nu cunosc foarte bine regulile...sunt cateva situatii in care va pot ajuta...si cateva in care nu.
          Pentru persoane fizice cred ca putem oferi asistenta completa.
          Pentru persoane juridice ... nu cred ca se poate avand in vedere legislatia.
          Pe privat am oferit la destul de multe persoane asistenta concreta in ce priveste sistemele de avertizare efractie
          Cred ca ar fi posibil sa se faca un topic.....cu principalele marci de centrale de efractie existente pe piata romaneasca....eventual cu sfaturi de instalare.
          Repet insa...nu stiu care sunt regulile pe acest forum....poate ne ajuta un moderator
          Cum va merge dle Briobit cu comercializarea de echipamente efractie?

          PS....aveti vre-o legatura cu SC BRIO-BIT SRL?

          Cu respect!
          ~Cu Respect!

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2239

            #6
            Puteti dezvolta subiectul.
            Daca voi constata anumite aspecte punctuale ce contravin regulilor, le voi corecta fara a afecta esential continutul mesajelor.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • briobit
              Membru
              • 01.iun.2006
              • 209

              #7
              nu am nici o legatura cu aceasta firma cu toate ca am fost balacarit de cateva ori de niste "oameni" care au legatura cu firmele astea da nu`i bai .... ideea in postarea si ajutarea oamenilor din ce stiu eu pana acum e sa nu oferi informatii cel putin public pe forum care ar putea pune in pericol persoane fizice sau bunuri care au montate sisteme de alarma .... pe scurt sa nu oferi date prin care se pot sabota dezactiva anula aceste sisteme .... dar e cu dus intors ca de exemplu eu daca postez o schema referitoare la modul de legare a unei sirene un om care are un minim de cunostinte de electrica va gasi si modul de dezactivare a acesteia deci ...... asteptam un Admin sa ne mai lamureasca .... apropo pot de emplu sa ii dau un model de centrala domnului de mai sus adica sa ii zic concret : cupara centrala aia produsa de x firmacomercializata de firma cutare in romania cu senzori de modelul y ?
              Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

              Comentariu

              • atutech
                Incepator
                • 06.dec.2013
                • 9

                #8
                Răspuns la: Cum aleg o alarma buna?

                MAi multe modele la preturi foarte bune aici : http://www.a2t.ro/sisteme-alarma

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  #9
                  Răspuns la: Cum aleg o alarma buna?

                  Postat în original de cornelp
                  Vreau sa cumpar un sistem de alarma pentru a proteja o casa cu 4 camere, 2 usi intrare, 2 bai, 2 bucatarii, in total 9 geamuri care dau in curte si nu stiu care este cea mai buna varianta (sau produs) care se potriveste cu necesitatile mele. Ce sa aleg wireless sau cu fir? Cu avertizare de pe un SIM GSM sau de pe fix?
                  Deocamdata la o scurta cautare am gasit magazinul asta care mi-a recomandat acest produs https://www. magazinalarme.ro/detali...s.php?prodID=3.
                  Ce parere aveti? Astept sfaturi si daca se poate cateva recomandari de magazine din Bucuresti.
                  Multumesc anticipat.
                  Salut, daca tu crezi ca alarmele de la site-ul postat de tine sunt pt casa... eu ma abtin!
                  Daca vrei o alarma buna variantele sunt simple : Paradox, DSC si poate elmes... desi... no comment !
                  Daca doresti mai multe detalii pe PM cu cea mai mare placere !

                  Comentariu

                  Procesare...