Deschidere usi spre mansarda automat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • minute
    Incepator
    • 30.mai.2007
    • 23

    Deschidere usi spre mansarda automat

    Buna ziua,

    As avea nevoie de sfaturile dvs in realizarea unui sistem automatizat prin telecomanda sau buton (in cel mai bun caz cu buton) pentru deschiderea usilor spre masnarda. Sectiunea care duce spre mansarda este alcatuita din 3 parti, prima este fixa, a 2-a este imediat deasupra ei si culiseaza pe un profil de lemn decat pana la culisarea completa (-1cm) deasupra sectiunii fixe. Iar cea de-a 3-a usa este deasupra celei de-a 2-a si culiseaza tot pe un profil de lemn de-a lungul intregii sectiuni. Usile sunt realizate din lemn si sunt relativ facil de tras/impins rezultand ca nu am nevoie de o putere foarte mare a motorului. Initial am dorit sa realizez eu cu un motor si o cremaliera acest montaj, dar dificultatile tehnice in realizarea acestuia m-au oprit (momentan) deoarece trebuieste un reductor(700 rpm sunt foarte multe, si doar atat am motor), conectori pentru inversarea rotatiei motorului, si neavand 380 nu stiu cum se face acest lucru. In fine, as dori sa aflu sfatul dumneavoastra, poate chiar vreunul dintre dvs a reusit sa realizeze asa ceva sau poate ceva adrese a magazinelor de la care sa cumpar piesele necesare montajului meu.
    Precizez faptul ca pot realiza conectarea celor 2 usi culisante astfel incat daca actionez asupra celei de-a 3-a usa, cea care culiseaza pe intreaga sectiune, sa se deschida si a 2-a, astfel sa se retracteze ambele. Deci pot aplica montajul doar asupra primei usi.

    Multumesc!
  • briobit
    Membru
    • 01.iun.2006
    • 208

    #2
    poti sa pui o poza cu toata ingineria aia ca sa mor de ma prind cum vin asezate si cum trebuie sa lucreze
    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

    Comentariu

    • minute
      Incepator
      • 30.mai.2007
      • 23

      #3
      Sigur ca da, am facut o schita, daca aveti nevoie, si de poze!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Cred ca si o poza cu locul faptei ar fi buna .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • briobit
          Membru
          • 01.iun.2006
          • 208

          #5
          eu am vazut o astfel de inginerie facuta cu lant ca la bicicleta si un motor electric cu foi si pinioane de bicicleta..... poti sa mai faci un sistem pe sufa(zbir se mai zice) metalica infasurata la un cap pe motor si in partea opusa o rola sau mai multe de ghidaj.....
          vrei sa cumperi automatizarea gata facuta de firma sau vrei solutiii home made?
          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #6
            minute / Daca tot n-ati pus poza ceruta ... Nu inteleg de ce vreti sa reinventati roata . Puteti folosi pt acea deschidere un oblon/rulou de geam cu automatizare .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • minute
              Incepator
              • 30.mai.2007
              • 23

              #7
              Scuze, nu am avut aparatul foto acasa in w-end, si nu am reusit sa fac poze decat azi, atasez acum cateva poze. Doresc sa fac o automatizare home made sau cumparata, dar o solutie relativ ieftina, un motor si o cremaliera, sau un lant, ma gandeam ca poate ati mai vazut asa ceva, daca exista pe piata vreun ansamblu de cumparat, sau vreun sfat de unde sa cumpar piesele pe componente - motor, reductor, cremaliera, etc. Motorul trebuie sa se invarta in ambele sensuri, banuiesc ca o sa ii pun 2 butoane unul inainte, unul inapoi, nu ma pricep extraordinar de tare la aceste operatiuni, dar un sfat ma poate ajuta destul de mult.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • briobit
                Membru
                • 01.iun.2006
                • 208

                #8
                deci din cate inteleg eu doar primele 2 placi dinspre scari se misca a 3 este fixa?
                Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Shaq
                  Living Legend
                  • 06.mar.2005
                  • 1302

                  #9
                  buna inventia...
                  mai bine intreaba daca nu cunosti

                  Comentariu

                  Procesare...