Montare senzor gaz si electrovalva

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vpaleu
    Incepator
    • 19.nov.2006
    • 1

    Montare senzor gaz si electrovalva

    Mi-am cumparat un senzor de gaz metan WATTS, Gas sentinel si o electrovalva solenoidala MADAS, normal deschisa (NO), cu alimentare la 220 V.

    Primisem preaviz ca voi lua amenda, centrala o montasem printr-o firma acum 6 ani. Am chemat un vecin care a lucrat la gaze si mi-a montat electrovalva, fara a face legaturile. Senzorul si cablul cu 3 fire, de grosime 1 mm, le-am pozitionat si le-am legat personal, ca in cartea senzorului (vezi fisierul Adobe Reader atasat la mesajul acesta).

    Electrovalva si senzorul fiind alimentate la 220V, am ales varianta stanga sus din fisierul atasat:
    - am realizat punte cu un fir intre bornele L si C;
    - am alimentat senzorul la L si N cu 220 V, impamantarea am legat-o direct la borna impamantare a electrovalvei, senzorul nefiind prevazut cu aceasta borna;
    - celelate doua borne de la electrovalva, 1 respectiv 2, le-am legat la bornele senzorului, No si respectiv N, ca in manual.

    Cu toate aceastea electrovalva nu intrerupe circuitul la prezenta gazului, desi senzorul, testat cu gaz de briceheta, functioneaza (alarmeaza). Se aude si un clicait, de comutare contact. Senzorul isi face calibrarea de fiecare data cand este restartat si da si alarma la prezenta gazului (tzipa si lumineaza). In mod normal arata verde, deci e OK.

    Pe un alt forum mi s-a spus sa leg firul de la C la borna 2 a electrovalvei(nu de la N, ca acum), ca in figura din stanga jos. Mi-e frica sa nu o ard...

    Ce ma sfatuiti? Nu ma sfatuti sa apelez la o firma, nu dau bani, pot rezolva si singur cred. La nevoie pot procura de la cunostinte hartie ca mi-a montat o firma totul

    Raspundeti-mi, va rog, la adresa de e-mail:
    vpaleu@yahoo.com

    Mii de multumiri!!

    Viorel
    Fișiere Atașate
    Intotdeauna exista cineva mai destept ca tine
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 179

    #2
    Va salut,
    Schema pe care ati indicat-o dvs ca ati folosit-o este corecta!
    Din moment ce spuneti ca senzorul merge ok....verificati si electrovala.
    Pur si simplu....alimentati-o cu 230 V.....si vedeti daca cupleaza/decupleaza ( legati un fir la borna....si cu celalalt dupa ce ati bagat stecherul in priza......doar atingeti scurt de cateva ori)
    Atentie insa....sunteti sigur ca electrovalva dvs are bobina la 230 V?
    Din schema pe care ati oferit-o inteleg ca exista si o varianta cu bobina la 12-24 V AC. In cazul in care bobina dvs este la 12-24 V ...si o alimentati la 230 V.....o veti arde!!!!
    Deci!
    Cand o alimentati la 230 V....trebuie sa se auda un click-clack (electrovalva).
    La fel trebuie sa se intample cu senzorul atunci cand simte gaz.
    Puteti eventual masura cu un tester.....daca contactele respective se deschid/ inchid.
    Atentie va rog cand veti lucra cu 230 V!!! In cazul in care nu credeti ca va descurcati....cereti ajutorul unui prieten mai indemanatic.
    Succes!

    Parerea mea!

    Cu respect
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    Procesare...